AUTORIDE

7 menej známych a zároveň zábavných faktov zo sveta áut

Veterán v garáži
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Vitaj autíčkár pri ďalšom článku, v ktorom sa pozrieme na 7 menej známych faktov zo sveta áut. Nepochybujem o tom, že ako pravý autíčkár toho poznáš o autách veľa, no predsa poznal si niektoré z týchto faktov? Posúď sám.

1. Švajčiarsky diplomat zinkasoval mastnú pokutu vo výške 275 000 eur

Podobne ako v niektorých Škandinávskych krajinách, aj vo Švajčiarsku sa výška pokuty odvíja od príjmu (mzdy) vodiča. Tento diplomat sa na nedostatok peňazí rozhodne sťažovať nemohol, keďže ročne zarábal zhruba 24 miliónov eur, no šialená jazda s Ferrari v rýchlosti až 137km/h cez dedinu sa mu vypomstila.

2. Nové autá si častejšie kupujú ženy

Možno je tento fakt len nesprávne interpretovaný, keďže väčšinu áut kupujú pochopiteľne muži, no v prípade tých novších vyhrávajú ženy. Podľa výskumu, ktorý urobil Cooper Tires, v prípade nákupu úplne nových áut vyhrávajú ženy s 60% podielom.

Zaujímavosťou, nie však prekvapením, je fakt, že až 80% nákupov autíčiek ovplyvňujú práve ženy. Ak si mladý, tak tomu možno nerozumieš, no počkaj niekoľko rokov a spoznáš na vlastnej koži, že manželku neohúriš svižným kabrioletom, ale skôr obrovským SUV-čkom.

3. Zhruba 2 týždne strávi priemerný vodič za celý svoj život státím na križovatke

Nepríjemné. Križovatky niekedy dokážu potrápiť naše nervy, no fakt, že na nich zabijeme až 2 týždne svojho života je jednoducho krutý.

4. Auto obsahuje v priemere 30 000 častí a dielov

Netreba rátať iba samotné komponenty, ale aj všetky skrutky a matice, no aj napriek tomu je číslo 30 000 naozaj ohromné a montáž celého auta bez ďalších prístrojov by bola skutočne náročná.

5. Cesty boli v skutočnosti vybudované pre cyklistov

Samozrejme sa tu bavíme o časoch dávno minulých, kedy nikto nemal predstavu o tom, ako bude svet vyzerať o niekoľko desaťročí či storočie. Bicykel bol ohromný vynález urýchľujúci prepravu a autá boli ešte len v začiatkoch, pričom nedosahovali ani len priemernú rýchlosť cyklistu.

6. Toyota Corolla je najlepšie auto z pohľadu predaja

Prvá Corolla bola vyrobená v roku 1966 a do roku 1974 sa stala najlepšie predávajúcim sa autom na svete. Dôvod? Toyota Corolla je auto, ktoré mnohým vodičom sadlo do rúk práve pre viac-účelovosť. Na celom svete bolo pritom predaných viac ako 40 miliónov týchto áut.

7. Adolf Hitler doslova túžil po Mercedese

V roku 1924 napísal Hitler list do predajne Mercedesu, pričom žiadal o pôžičku na auto. Chcel si kúpiť model 11/40. Neskôr už o pôžičky nežiadal a nás to neprekvapuje.