6 odporúčaní, čo urobiť s autom pred zimou

Foto
Zaujímavosti
Publikoval Denis

Na jeseň vyžadujú autá zvláštnu starostlivosť. Kto ju zanedbá, tomu sa môže prichádzajúca zimná sezóna pekne predražiť. Nasledujúcich 6 odporúčaní mechanikov zo siete autoservisov ProfiAuto Service pomôže vodičom s prípravou auta na zimu.

Výmena pneumatík

Obsah

Foto_2

/>

>Zimné pneumatiky sú mäkšie ako tie, ktoré používame v lete. Vďaka tomu lepšie priľnú k asfaltu i predtým, než prvý raz nasneží. „Ideálny čas na výmenu pneumatík je, keď teplota vzduchu klesne pod 7 °C. Zimné pneumatiky by mal mať hĺbku vzorky minimálne 4 mm,“ hovorí Lukáš Czauderna, poradca pre rozvoj autoservisov ProfiAuto Service.

>Kontrola batérie

>Pred príchodom zimy by si mali vodiči nechať skontrolovať autobatériu a nabíjací systém. Ak majú potrebné vybavenie a cítia sa dostatočne zruční, tak môžu túto kontrolu urobiť sami. Ak sa na to necítia, je vhodné navštíviť autoservis, kde im všetko skontrolujú. Ak nič nepodcenia, nebudú musieť vymieňať batériu napríklad pri hustom snežení a -10 °C.

>Kvapalina do ostrekovačov

>Väčšina vodičov kvapalinu vymení, ale nestihne to včas. S výmenou kvapaliny do ostrekovačov by mali začať už na jeseň. Ak v nádrži zostala nejaká letná kvapalina, je najlepšie pridať do nej koncentrát a potom nádrž doplniť len dobrou zimnou kvapalinou. Nemali by zabudnúť niekoľkokrát použiť sprinkler na prepláchnutie potrubí a trysiek vlažnou tekutinou.

>Technické ošetrenie auta

src="https://autoride-dev.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/assets/2fed35dc-10f2-48fd-bfb9-e7ed4dc01d30/850px.jpg" alt="foto_3" title="Foto_3" uuid="2fed35dc-10f2-48fd-bfb9-e7ed4dc01d30" author="ProfiAuto " attribution="" license="" source=" https://profiauto.pl/">/>

>Príprava na zimu by tiež mala zahŕňať technické ošetrenie auta, a to vrátane údržby tesnení. Vďaka tomu sa zabráni zamrznutiu dverí a okien. Na tento účel je vhodné použiť silikónový tuk, ktorý na rozdiel od tuku na minerálnej báze nemôže rozpustiť tesnenie. „Je tiež nutné skontrolovať priechodnosť odvodňovacích kanálov. Počas jesene sa mohli upchať lístím. Voda vo vnútri auta spôsobí zahmlenie skiel, zvlášť pri nízkej teplote. Z týchto dôvodov odporúčame tiež vymeniť kabínový filter. Filter upchatý prachom po letnej sezóne obmedzuje ventiláciu interiéru, ktorá je veľmi dôležitá v jesennom a zimnom počasí,“ hovorí Lukáš Czauderna zo siete ProfiAuto Service.

>Kontrola motorového oleja

src="https://autoride-dev.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/assets/b8b88eb9-6085-43a4-ad93-693f6841aa76/850px.jpg" alt="foto_1" title="Foto_1" uuid="b8b88eb9-6085-43a4-ad93-693f6841aa76" author="ProfiAuto " attribution="" license="" source=" https://profiauto.pl/">/>

>Ak vodič svoje auto zverí do rúk odborníka, mal by požadovať i kontrolu motorového oleja. Odborníci v servise iste odporučia ten najvhodnejší. Olej nie je potrebné vymieňať len kvôli zime, ak hladina oleja čiastočne klesla, je dobré zamyslieť sa nad tým, či vodič používa olej so správnou viskozitou. Hustota oleja totiž závisí na teplote. „Najlepšie zimné oleje sú 0W-xxx. Ďalším variantom sú oleje 5W-xx, ale i 10W-xx je možné považovať za dobrú voľbu,“ uvádza Lukáš Czauderna z ProfiAuto Service.

>Pozor na menej známe pravidlá cestnej premávky