5 prostých dôvodov, prečo je dobré vlastniť staré auto

Škoda Felicia GLXi typ 791 1995
Zaujímavosti
Publikoval Denis  —  Aktualizované

V našich končinách môžeš stretnúť mnoho starých áut, ktoré sú z doby dávno minulej. Dnes ti však napíšem niekoľko príkladov na to, prečo je vlastniť takéto auto výhoda. Keď hovorím o starých autách, myslím tým autá staré minimálne 15 rokov a maximálne 27 rokov, čiže ide o autá medzi ročníkom 1990 a 2002.

Cena auta

Obsah

Ako prvé plus by som uviedol cenu starého vozidla. Takéto autá sa dajú zohnať naozaj lacno, pokiaľ nerátaš prémiové značky. Cena takýchto áut sa pohybuje medzi 300 až 1500 eur, čo nie je veľa, najmä keď si vezmeš do úvahy akú cenu by si musel zaplatiť za nové alebo zánovné auto.

Žiadne príplatky za diesel

Pri nových alebo zánovných autách je cena auta výrazne ovplyvnená jeho motorom. Za dieselový motor priplácaš navyše približne 10% až 20% ceny. Pri väčšine starých autách takýto problém nebudeš mať a ak už náhodou áno, rozdiel bude minimálny.

Jednoduché opravy

Keď už máš kupené takéto auto, vieš že za opravy, ktoré si tvoje staré autíčko vyžiada, nebudeš musieť utratiť veľa penazí a tento pocit ťa bude hriať na srdci viac, ako nejaké vykurovanie nového auta.

Často sa stáva, že výmena jednej súčiastky v novom aute je finančne nákladnejšia ako je kúpa starého automobilu. Pri starších vozidlách je navyše oprava veľmi jednoduchá a všetko sa dá spraviť "na kolene".

Časovo rovnako dlhá záležitosť

Nesmieš zabúdať na to že dostať sa z bodu A do bodu B, ti potrvá rovnako dlho, bez ohľadu na to, či je tvoje auto staré alebo nové.

Nejde o to, že by staré auto malo rovnaký výkon ako to nové, no aj keď neberieš do úvahy parametre motora, na našich cestách (diaľniciach) môžeš ísť maximálne rýchlosťou 130km/h, pretože na každom kroku a za každým stĺpom, rohom a mostom sa schovávajú naši zelení kamaráti, ktorí na teba mieria svojou čarovnou čiernou pištoľkou, podľa ktorej ti stanovia výšku pokuty.

Asi sám vieš, o čom hovorím a určite si si už všimol, že veľmi často sa stáva, že na bločik ti napíšu takú číslicu, do ktorej ani sami nevedia narátať.

Výmena vozidla

Daľšia výhoda starého auta je, že pokiaľ sa chystáš na dhšiu cestu, poprípadne dovolenku, nemusíš sa strachovať ako na takúto cestu pripraviť svoje auto. Jednoducho vyrazíš a pokiaľ sa po ceste vyskytne na tvojom aute nejaká porucha alebo ho nabúraš, iba ho odstavíš na krajnici, zhodíš značky a zavoláš si taxík.

Po príchode domov si zapneš internet a nájdeš si rovnaké auto za cenu, ktorá je oveľa nižšia, akoby si mal platiť odťahovku a opravu v servise.