4 veci, ktoré by ste mali pred kúpou elektrického auta vedieť

Elektromobil
Zaujímavosti
Sponzorované
Publikované

Kúpa prvého plne elektrického auta je veľký krok. V dnešnej dobe sa už však nemusíte báť, že by ste ho nemali kde nabiť, alebo by ste tým strácali veľa času.

Aj napriek množstvu informácií, ktoré si viete o elektromobiloch naštudovať, môže vás v niečom prekvapiť. Prečítajte si, čo môžete od elektrického auta očakávať.

1. Cena

Ceny elektrických vozidiel sú už v dnešnej dobe porovnateľné s modelmi so spaľovacími motormi. Takisto sa výška líši od výbavy, kapacity batérie (porovnateľné s obsahom motora) či použitých interiérových materiálov. Pri výbere elektrického vozidla platia navyše rovnaké pravidlá, ako pri výbere modelov so spaľovacím motorom. Jedna z výhod však je, že na elektrické vozidlo môžete dostať od štátu dotáciu. Slovenská asociácia pre elektromobilitu zverejnila žiadosť o dotácie vo výške 5 tisíc eur na jedno vozidlo. S rozdávaním podpory by sa mohlo začať už v roku 2024. Z hypermoderného auta s inovatívnou výbavou vám tak razom pár tisíc odpadne.

Ďalšou výhodou je, že elektrické auto vám časom investované peniaze vráti. Menej pohyblivých súčiastok v motore zmenšuje pravdepodobnosť nečakaných návštev servisu. Viditeľne šetrí vašu peňaženku nielen pri servise, ale aj pri “tankovaní'“. Cena pohonných látok by mala byť pre vás jedným z hlavných faktorov rozhodovania. Suma, ktorú v tomto aute zaplatíte za kilometer, je v niektorých prípadoch len tretinová oproti autám so spaľovacím motorom.

2. Pravdu o dojazde

Prvé kritérium pri výbere je dojazd, vodiči sa ho totiž zbytočne boja. Najazdíte každý deň 300 kilometrov? Pravdepodobne nie. Všetky elektromobily zvládnu menšie vzdialenosti niekoľkokrát za týždeň. Ak sú vaše požiadavky náročnejšie, mali by ste siahnuť po modeli s výkonnejšou batériou, ktorý na jedno nabitie zvládne aj dlhšiu cestu.

Predtým, ako sa rozhodnete pre najvýkonnejší model, zhodnoťte koľko z jeho funkcií naplno využijete. Najnovšie modely okrem vyššieho dojazdu ponúkajú aj technologické vychytávky ako z budúcnosti. Napríklad asistent vo vozidle, ktorý sám zaparkuje, reguluje nabíjanie, ale aj vyhreje/ochladí auto, aby bolo v momente pripravené na odchod.

Elektromobil

3.Rozdiel v jazde

Pri elektrickom aute nebudete počuť žiadne zvuky. Prekvapení tiež budete pri rozjazde. Na rozdiel od vozov so spaľovacím motorom, ktoré potrebujú viac času, aby dosiahli maximálny výkon, tie elektrické dosahujú maximálnu rýchlosť v momente, keď stlačíte plyn.

Takéto rýchle rozjazdy si vyžadujú aj dobré brzdy. Dnes sú už takmer všetky elektrické vozidlá vybavené rekuperačným systémom. Ten vám pri každom spomalení zbiera stratenú energiu a dopĺňa ju naspäť do batérie. Preto ak nedržíte plyn, elektrické auto bude spomaľovať rýchlejšie, ako ste zvyknutí. Pri veľa modeloch sa dá rekuperácia nastaviť alebo dokonca úplne vypnúť. Veľmi vám to však neodporúčame, pretože si skrátite dojazd. Ak chcete ušetriť batériu, cestujte plynulou rýchlosťou bez zbytočne zapnutej klimatizácie.

4. Ako nabíjať

Ak si zaobstaráte elektrické vozidlo, mali by ste sa informovať, ktorý typ nabíjačky je preň ten ideálny. Existujú tri typy alebo levely nabíjania elektrického auta.

  • Level 1 je nabíjanie auta doma zo zástrčky. Úlohu to splní, ale trvá to dlho. Ak za deň absolvujete len krátke trasy, bude vám to stačiť.

  • Level 2 používa pri nabíjaní auta 240-voltové prípojky, ktoré fungujú podstatne rýchlejšie. Nájdete ich v nabíjacích staniciach, nákupných centrách, ale môžete si ju nainštalovať aj doma.

  • Level 3 alebo nabíjanie s DC prípojkou. Tú najdete v nabíjacích staniciach. Tieto konektory nabijú za 30 minút aj na desiatky, ak nie stovky, kilometrov. Používajte ich len pri dlhých cestách, pri ktorých potrebujete rýchle dobitie.

Pri všetkých modeloch si navyše najskôr zistite, akú voltáž zvládne, aby ste zbytočne neznižovali kapacitu batérie.