AUTORIDE

Zima sa ešte ani zďaleka nekončí, aké auto si vybrať na toto obdobie?

Autá na pobočke
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Zimné počasie so sebou nesie množstvo nástrah. Dobré vodičské schopnosti sú základom jazdy v zhoršených podmienkach, ale bezpečnosť a jazdný komfort výrazne ovplyvňuje aj výber vhodného vozidla. Sieť autocentier AAA AUTO preto vybrala z rôznych značiek, modelov, motorizácií a výbav päť jazdených vozidiel, ktoré sú súce aj na zasnežené či zľadovatené cesty. K tomu pripája aj rady, aké prevedenie je to najvhodnejšie.

Škoda Octavia 4x4

Obsah

Hneď na úvod je potrebné spomenúť veľmi obľúbený model od značky Škoda. V prípade Octavie sa na zimu javí ako ideálne zvýšené poloterénne prevedenie Scout, ktoré sa najčastejšie kombinuje so silnými motormi 2.0 TDI alebo 1.8 TSI a má aj veľmi bohatú výbavu. Dobrú službu však odvedie aj „obyčajná“ 1.6 TDI 4x4 s výbavou Ambition a s mierne zvýšeným podvozkom.

Oproti verzii Scout je dostupnejšia. Na zimu sa hodia aj vyhrievané sedadlá. ESP, isofix a ďalšie bezpečnostné prvky sú pri Octaviách samozrejmosťou, tie najlepšie vybavené ponúkajú aj asistenta na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu. Ďalším výrazným benefitom je veľkosť kufra, ktorý je takmer bezodný.

Nissan Qashqai

Druhým modelom vhodným na zimu je Nissan Qashqai, ktorý je dostupný s predným náhonom alebo aj ako 4x4, čo je samozrejme lepšia voľba pre toto obdobie. V druhej generácii je pohon všetkých kolies výsadou najsilnejšieho a najdrahšieho naftového variantu. V prípade prvej generácie bol 4x4 o niečo dostupnejší a častejší. Bol k dispozícii s dvojlitrovým benzínom a dieslami 1.6 dCi a 2.0 dCi.

Dobrou voľbou ale nie je značne poruchová prevodovka CVT a zároveň nie je svojou charakteristikou príliš vhodná do zimných podmienok. Komu nestačil základný kufor, mohol by si v prípade prvej generácie zvoliť väčší Qashqai+2. Novšia generácia už túto možnosť neposkytuje, zákazník si musí zvoliť väčší model X-Trail.

Volkswagen Passat 4motion

Rovnako, ako v prípade Octavie, aj u Passata je na zimu vhodnejšie zvýšené poloterénne prevedenie Alltrack. Nevýhodou je, že je pomerne vzácne a dostupné iba so silnými motormi a bohatou výbavou. V prípade Passata B7 je k dispozícii iba u novších ročníkov a u B6 dokonca chýba úplne. Ideálnym riešením preto môže byť obyčajný Comfortline. V prípade Passata B6 v dieselovom prevedení je lepšie dať prednosť Common-Rail motorom pred jednotkami so vstrekovačmi PD.

Benzínový 2.0 FSI nie je príliš spoľahlivý a vrcholné 2.0 TFSI alebo V6 sú drahšie s vyššími prevádzkovými nákladmi. V prípade B7 bol u benzínového prevedenia pohon 4x4 iba pre variant V6, takže nezostáva iné, ako si zvoliť dvojlitrový dieselový Common-Rail, pričom platí, že čím novšie je prevedenie, tým je lepšie a spoľahlivejšie. Až pri Passate B8 sa dá kombinovať náhon všetkých štyroch kolies s „obyčajným“ benzínovým motorom 1.4 TSI, prípadne zasa s dvojlitrovým TDI.

Audi A4 quattro

Systém quattro od Audi je legendou, vďaka ktorej dnes vídame pohon všetkých kolies v bežných osobných vozidlách. A4 nie je tak priestranné ako Passat, ale má zasa precíznejšie spracovaný interiér, použité lepšie materiály, je to proste „prémiovka“. S pohonom quattro je dostupná vo všetkých generáciách v širokom spektre benzínových aj naftových motorov. Veľkou výhodou je, že quattro nebolo nikdy kombinované s problémovou bezstupňovou prevodovkou Multitronic.

Kia Sportage

Tretiu a štvrtú generáciu tohto populárneho SUV vídame najčastejšie s motormi 1.6 GDI alebo 1.7 CRDi, ktoré nie je možné kombinovať s pohonom všetkých štyroch kolies. Kto chce pohon všetkých štyroch kolies, musí sa pozerať po silnejších motoroch. K dispozícii je aj automatická prevodovka.

Všetky prevedenia Sportage sú až prekvapivo spoľahlivé a bezproblémové vozidlá s vzorne dimenzovanými komponentmi podvozku, v ktorých sa ani na zlých cestách nevytvoria vôle. Sportage dlho zaostávala v kvalite infotainment systému, ale túto stratu už v aktuálnej generácii dotiahla. Najzákladnejší variant Active z prvých rokov výroby je vybavený iba dvomi airbagmi. Hľadajte preto lepšie vybavené vozidlá.