Zánovné autá na trhu medziročne výraznejšie zdraželi

BMW
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Trh so zánovnými vozidlami za trištvrte roku ponúkol o niečo viac áut, ich cena však v medziročnom porovnaní výraznejšie stúpla. Za deväť mesiacov tohto roku bolo na slovenskom trhu celkovo v ponuke 35 210 áut vo veku do 5 rokov a s nájazdom do 50 000 km. Bolo ich o 4 236 viac než za rovnaké obdobie vlaňajšku. Stredná hodnota ceny oproti roku 2019 vzrástla o 4 510 eur - na 25 500 eur. Vyplýva to z analýzy trhu vozidiel realizovanou spoločnosťou AURES Holdings, pod ktorú patrí aj značka Mototechna špecializujúca sa na zánovné autá.

Ceny väčšiny nových vozidiel na slovenskom trhu v poslednej dobe neustále rastú. Automobilky sú pod tlakom emisných noriem a musia svoje produkty zdražovať jednak preto, aby pokryli dodatočné poplatky, resp. pokuty za nadlimitné emisie CO2 a za druhé, aby stále prísnejšie limity splnili, sú autá čím ďalej zložitejšie a tým pádom aj drahšie na výrobu. „Vysoké ceny nových áut v súčasnej dobe výrazne ovplyvňuje aj ich nedostatok spôsobený zastavením výroby v jarných mesiacoch. Amortizáciu zánovných vozidiel odpíše už prvý majiteľ a druhý majiteľ si tak už zaobstaráva auto v zrovnateľnej kvalite, no samozrejme výrazne lacnejšie,“ uvádza Stanislav Gálik, výkonný riaditeľ inovačného laboratória AuresLab z holdingu AURES a pokračuje: „Najrýchlejšie sa prepadáva hodnota luxusných vozidiel. Napríklad pri dvojročných SUV od BMW a Mercedesu s 20 tisícami kilometrov je úspora aj cez 40 %, u trojročných s 30 tisícami kilometrov sa pohybuje už okolo 50 % cenníkovej ceny.

Najväčší prepad hodnoty nastáva hneď v prvom roku. Pre porovnanie: dobre vybavená ročná Fabia s 12 tisícami kilometrov a cenníkovou cenou okolo 14 680 eur je o 16 %, resp. 2 300 eur lacnejšia. Pri automobile Kia Ceed je prepad hodnoty v prvom roku rovnakých 16 %, ale v absolútnych číslach 2 680 eur. Podobné je to pri modeloch Škoda Karoq a Kodiaq (cca 12-13 %), Scala, Hyundai i30 a veľmi žiadané Suzuki Vitara sa pohybujú okolo 11 %.

Záujemcovia o zánovné automobily si na celom slovenskom trhu mohli počas uplynulého trištvrte roku vyberať z vozidiel so strednou hodnotou 1,2 roku a s 13 857 kilometrami na tachometri. Zánovných vozidiel s benzínovým motorom bolo 47 %, zatiaľ čo za rovnaké obdobie minulý rok to bolo 54 %.

Obľubu zánovných áut na benzín potvrdzujú aj dáta značky Mototechna, kde sa tento rok ponúkalo 85,7 % vozidiel s benzínovou motorizáciou. V ponuke samotnej Mototechny, ktorá sa špecializuje na zánovné autá, sa priemerná cena ustálila na 14 346 eur. Predajcom tento rok prešlo rukami najviac zánovných áut Škoda Octavia (929 kusov) nasledovaných Škodou Fabia (844 kusov) a Kiou Ceed (631 kusov). Model Škoda Octavia suverénne vládol aj minuloročnej ponuke, medziročne sa ho v predaji objavilo o 94 kusov viac. Obľúbenú kategóriu vozidiel SUV podľa dát Mototechny za posledného trištvrte roku o tri percentá predbehli hatchbacky s 39 % podielom, na treťom mieste sa umiestnili potom modely v prevedení kombi s 12 %.