Za prvý polrok si Slováci spoza hraníc doviezli viac ako 31-tisíc jazdených áut

Pobočka AAA Auto
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Počas prvých šiestich mesiacov toho roku bolo spoza hraníc individuálne dovezených 31 409 osobných áut, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených. Vyplýva to z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR. Za uplynulý mesiac si Slováci doviezli 5 052 jazdených vozidiel, čo znamenalo medzimesačný pokles o takmer 500 áut porovnaní s májom, kedy ich bolo 5 551.

V júni bolo najviac importovaných jazdených áut v Bratislavskom kraji, a to až 1 128. Na druhej strane, najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, len 494 kusov. Počas celého uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo celkovo takmer 62-tisíc osobných áut, väčšinou ojazdených.

„Práve skončený prvý polrok roku 2024 ukázal, že dovoz jazdených áut na Slovensko z cudziny neutícha. Slováci si ich individuálne doviezli takmer 31 a pol tisíc, čo znamená, že ak by takýto trend pokračoval aj v druhom polroku, celkový počet by mohol atakovať hranicu 63-tisíc automobilov, čím by sa medziročne navýšil. Vlani ich totiž bolo spolu importovaných 61 759. Tu treba poukázať predovšetkým na to, z nich bolo skoro 9-tisíc starších ako 15 rokov a ďalších viac ako 10-tisíc vo veku od 10 do 15 rokov. V tomto je to najväčšie riziko individuálne dovážaných jazdených áut, pretože staré autá s vysokým nájazdom kilometrov sú najrizikovejšie z pohľadu ich technického stavu a pôvodu,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna

Ako ukazujú oficiálne údaje ministerstva vnútra, za prvý polrok 2024 sa najviac jazdených áut individuálne doviezlo počas mája, a to 5 551. Naopak, najmenej ich bolo importovaných v januári - 4 679.

Podrobné údaje Ministerstva vnútra SR k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu:

https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Pomer jazdených a nových áut na Slovensku

Počas celého roku 2023 bolo na Slovensku zaregistrovaných 88 003 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v Slovenskej republike za rok predá celkovo až približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.