Výkonný gigant pre najmenšie priestory

STILL RXE
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Ak sú priestory pre nakládku a vykládku nákladných vozidiel úzke a členité, je to svet ako stvorený pre nový elektrický vozík STILL RXE 10-16C. Tento vysokozdvižný vozík je ozajstným gigantom z pohľadu kompaktnosti a výkonu. Nástupca legendárneho STILL RX 50, jedného z najpredávanejších elektrických vozíkov vo svojej triede, navyše zaujme viacerými bezpečnostnými prvkami.

V praxi nový STILL RXE 10-16C ponúka výborne vyvážený pomer medzi jazdným komfortom, schopnosťou manévrovať a bezpečnosťou. Svojimi kompaktnými rozmermi a veľmi presným riadením sa tento trojkolesový čelný vozík sa radí medzi výnimočne efektívne a ľahko ovládateľné vozíky aj v tých najužších priestoroch. Preto sa stáva prvou voľbou pre manipuláciu s bremenami, ktorých hmotnosť môže byť až 1,6 tony, a má pri tom minimálne priestorové nároky. Vďaka výške necelé dva metre a šírke menej ako jeden meter sa tento malý a kompaktný vozík zmestí do každých dverí – napríklad pri vykladaní kontajnerov a nákladných áut – alebo dokonca aj do skutočne úzkych uličiek v sklade.

Výkon vozíka je aj pri jeho veľkosti absolútne pôsobivý. „Napriek svojim kompaktným rozmerom RXE 10-16C zdvihne bez námahy pol tony nákladu do výšky takmer sedem metrov. To je na malý vysokozdvižný vozík skutočne impozantný výkon. Je to tak vďaka nízko položenému ťažisku a tiež extrémne pevnej konštrukcii zdvihového stožiaru,“ vysvetľuje Jürgen Wrusch, produktový expert pre elektrické vysokozdvižné vozíky spoločnosti STILL GmbH.

Dynamický pri jazde, bezpečný v zákrutách

STILL RXE 10-16C je nielen mimoriadne obratný, no vďaka maximálnej rýchlosti 12,5 km/h pri jazde s bremenom je zároveň pomerne rýchly pre dlhé vzdialenosti v sklade. Aby sa z dôvodu bezpečnosti nemuselo zľavovať z jeho elektrizujúcej jazdnej dynamiky, je v štandarde vybavený osvedčenou asistenčnou funkciou Curve Speed ​​Control. Automatické prispôsobenie rýchlosti v zákrutách ho vždy bezpečne drží v optimálnej stope, a to aj v zužujúcich sa zákrutách.

Vozík má okrem toho mimoriadne štíhly zdvihový stožiar, ktorý je spolu so strešnou konštrukciou optimalizovaný pre výborný výhľad vodiča do všetkých strán, takže neprehliadne osoby alebo predmety v pracovnom priestore vozíka.

Maximálna bezpečnosť práce je zaručená aj ​​ďalšími individuálne konfigurovateľnými možnosťami výbavy – od funkcie ukazovania smeru cez bezpečnostné osvetlenie Safety Light 4Plus, ukazovateľa výšky zdvihu, asistenta stability až po detekciu preťaženia. „Ani pri najmenšom zástupcovi našej rodiny elektrických vysokozdvižných vozíkov sme nepoľavili z bezpečnostnej výbavy. Vďaka mnohým asistenčným systémom pre vodiča, z ktorých sú niektoré k dispozícii ako voliteľná výbava, je RXE 10-16C rovnako bezpečný ako všetci väčší členovia rodiny elektrických vysokozdvižných vozíkov STILL,“ hovorí Dyrk Draenkow, produktový manažér pre elektrické vysokozdvižné vozíky a energetické systémy.

V súlade s rodinnou tradíciou

Do nového RXE 10-16C sa preniesli nielen asistenčné systémy, ale tiež jednotný koncept ovládania rodiny elektrických vysokozdvižných vozíkov RX. „Každý, kto už pozná iný vozík rodiny RX, si s týmto naším najmenším prírastkom hneď veľmi dobre porozumie. V súlade s rodinnou tradíciou zdedil po úspešných veľkých bratoch ergonomicky pohodlné pracovisko pre obsluhu, inovatívne ovládaný koncept a inteligentný displej STILL Easy Control, ktorý prehľadne zobrazuje všetky relevantné informácie a výkonové funkcie,“ konkretizuje J. Wrusch.

To je výhoda, ktorú operátori určite ocenia. Môžu jednoducho prepínať medzi rôznymi stupňami zaťaženia a okamžite sú vo vozíku ako doma, pričom si naň nemusia zvykať. Dobrým príkladom sú ovládacie prvky, ktoré je možné voliť si individuálne – viac pákové, mini páky, tlačidlové ovládanie alebo Joystick 4Plus – zabezpečujú maximálny komfort jazdy v elektrických vysokozdvižných vozíkoch rady RXE 10-16C, RX 20 a RX 60. Sú maximálne pohodlné, ponúkajú veľký až 44 centimetrov dlhý priestor pre nohy. Je tu teda dostatok miesta pre bezpečnostnú obuv až do veľkosti 45.

Viac sily a inovovaný náhon

Dynamické vlastnosti nového vozíka udáva trojfázový striedavý pohon zadného kolesa v 24-voltovej technológii, ktorý je účinný, ako aj nenáročný na údržbu. Vychádza z konceptu pohonu a z komponentov pohonu retraku FM-X. Hlavnou výhodou je to, že pôvodný reťazový prevod pre riadenie nahradil hydromotor s riadením hnacieho kolesa prostredníctvom ozubeného prenosu. Prepracované je aj protizávažie, takže teraz ponúka viac priestoru pre elektrický systém vrátane ovládania pohonu.

RXE 10-16C s olovenými batériami má zabezpečený ľahký prístup zhora. Ak je potrebné vymeniť batériu, je možné urobiť to rovnako ako pri RX 50 – z boku, pomocou vysokozdvižného vozíku s voliteľnou vnútornou a vonkajšou valčekovou dráhou. Akékoľvek olovené batérie z RX 50, ktoré ostanú ako zvyšné, je možné využívať ďalej aj v novom RXE, potrebné je len vymeniť konektor batérie za verziu 320 A. RXE 10-16C je samozrejme k dispozícii aj v prevedení Li-Ion Ready – s integrovaným prístupom pre rýchle nabíjanie.

„Nový STILL RXE 10-16C je so svojou širokou škálou možností výbavy a asistenčných systémov omnoho viac ako len atraktívnou modernizáciou vysokozdvižného vozíka. Vďaka zvýšenému komfortu a bezpečnosti je perfektným a veľmi všestranným pomocníkom pre dodávateľov logistických služieb, pri zásobovaní výroby alebo v centrálnych skladoch maloobchodných spoločností. Náš kompaktný nováčik už stihol dokázať, že RXE 10-16C sa hodí – vždy,“ dopĺňa produktový manažér STILL D. Draenkow.