AUTORIDE

Kauzu Dieselgate určite poznáš, no vedel si, kto Volkswagen nahlásil?

Volkswagen značka
Novinky
Publikoval Denis  

O emisnom škandáli znánom ako Dieselgate v podaní koncernu Volkswagen si už určite počul a ak máš dojem, že ide o nikdy nekončiacu tureckú telenovelu, opak môže byť už čoskoro pravdou. Súdny proces medzi Spojenými štátmi americkými a koncernom Volkswagen sa už evidentne blíži ku koncu.

Keďže sa aféra takýchto rozmerov už nedala nijakým spôsobom ututlať, koncern sa k podvodným manévrom s emisiami priznal. A pripísal si na svoj účet dlh vo výške 23 miliárd eur, pričom sľúbil uhradiť obrovské sumy peňazí najmä v USA poškodeným osobám.

Dieselgate sa môže právom nazývať aj najväčšou kauzou histórie automobilov. Okrem toho sa kvôli kauze rozprúdili vášnivé debaty o škodlivosti dieselov, ktoré sa v niektorých Európskych mestách chystajú zakázať.

Za odhalenie však môže priamo zamestnanec Volkswagenu, respektíve človek známy ako Stuart Johnson, šéf technickej a ekologickej divízie v USA. Jeho pracovňou náplňou bolo okrem iného aj komunikovanie s americkými regulátormi, medzi ktoré patrila Agentúra pre ochranu živoného prostredia (EPA).

Kauzu Dieselgate sa už chystajú nielen spracovať knižne, ale aj filmovo. Rok 2015 príliš dieselom neprial a filmové prevedenie kauzu iba podčiarkne, hoci od jej vypuknutia ubehli už 2 roky. Reálne testy pritom potvrdili, že výsledky emisných testov naftových motorov Volkswagenu vôbec nezodpovedajú laboratórnym podmienkam, ale sú 40-násobne vyššie. Uvidíme, ako sa to napokon celé vyvinie.