AUTORIDE

Volkswagen hrozí, že kvôli plynu presunie výrobu z Nemecka a východnej Európy

Volkswagen značka
Novinky
Publikoval Martin  

Volkswagen, najväčší európsky výrobca automobilov, uvidedol, že v prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu zvažuje presun výroby. Spoločnosť má továrne v Nemecku, susednej Českej republike ako aj na Slovensku. Tieto krajiny sú zároveň najviac závislé od dodávok ruského plynu.

Podľa agentúry Bloomberg hovorca Volkswagenu uviedol, že presun výroby by mohol byť prospešný pre juhozápadnú Európu alebo časti Európy, ktoré majú lepší prístup k dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG).

Volkswagen má v súčasnosti fabriky aj v Portugalsku, Španielsku a Belgicku, respektíve v krajinách, ktoré majú infraštruktúru na zabezpečenie dodávok skvapalneného zemného plynu prostredníctvom LNG terminálov. Koncern Volkswagen taktiež vyjadril obavy z dopadov vysokých cien plynu, ktoré by mohli mať negatívny vplyv predovšetkým na dodávateľov súčiastok.

"Politici musia obmedziť súčasný nekontrolovaný nárast cien plynu a elektriny" - uviedol Thomas Steg, šéf vonkajších vzťahov spoločnosti. "V opačnom prípade budú mať najmä malé a stredné energeticky závislé spoločnosti veľké problémy v dodávateľskom reťazci a budú musieť obmedziť alebo dokonca pozastaviť výrobu."

Súčasťou Volkswagenu je taktiež český výrobca automobilov Škoda Auto. V susednej Českej republike má v súčasnosti tri výrobné závody, ale taktiež na Slovensku, v Číne a v Indii.

Je takmer isté, že akýkoľvek pokus o presun výroby z najväčšej európskej ekonomiky (Nemecko) by čelil prekážkam. Volkswagen zamestnáva v Nemecku približne 295 000 ľudí a zástupcovia zamestnancov tvoria približne polovicu 20-člennej dozornej rady spoločnosti.