Viete, ako si poradiť a čo robiť, ak sa rozsvieti kontrolka ABS?

ABS
Novinky
Publikoval Martin

Rôzne kontrolky, ktoré sa náhle rozsvietia na združenom prístroji vozidla, môžu poskytovať rôzne informácie o rôznych funkciách vozidla. V prípade kontrolky ABS to môže znamenať, že systém nefunguje správne. Buď je úplne mimo prevádzky, alebo je jeho funkcia obmedzená.

Aby ste vedeli, čo v takýchto situáciách robiť a všetky dôležité pohony silného stroja fungovali správne, zhrnuli sme pre vás podstatné informácie o možných príčinách a následkoch trvalo svietiacej kontrolky ABS.

Obsah

Dôležité fakty na úvod

Ak kontrolka ABS (kontrolka ABS) hneď po naštartovaní vozidla zostane dlho oranžová, vyskytol sa problém so systémom ABS (protiblokovací systém bŕzd).

Riadiaca jednotka ABS vo všeobecnosti zabezpečuje, že sa kolesá pri prudkom brzdení nezablokujú a vozidlo zostane ovládateľné. ABS tak zaisťuje väčšiu bezpečnosť a kratšiu brzdnú dráhu.

Zaistiť preto plnú funkčnosť tohto systému je veľmi dôležité. Takže, pokiaľ vás kontrolka upozorňuje na to, že nie je niečo s riadiacou jednotkou v poriadku, mali by ste ísť do servisu.

Pozor! Cestou do servisu, v ktorom zistíte príčinu poruchy, by ste mali z bezpečnostných dôvodov dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel, aby ste sa vyhli núdzovému brzdeniu.

Čo spôsobuje, že kontrolka ABS neustále svieti?

Príčiny rozsvietenia kontrolky ABS si je najlepšie nechať objasniť priamo v dielni. Aby bolo možné určiť chybu, váš mechanik najskôr pomocou špeciálnych prístrojov načíta pamäť chýb vozidla z čoho potom zistí, v čom je problém.

Diagnostika riadiacich jednotiek dnes nie je žiadna časovo ani finančne náročná úloha, takže sa môžete dozvedieť o príčine poruchy hneď.

Aby ste boli v obraze, je dobré vedieť, že k tým najzávažnejším problémom najčastejšie patria:

  • chybné ABS alebo snímač otáčok kolesa;

  • chybná kabeláž na ABS alebo snímači otáčok kolesa;

  • chybná poistka systému ABS;

  • chybný snímač tlaku v bloku ABS;

  • chybná riadiaca jednotka ABS.

Tieto chybové hlásenia, bez ohľadu na to, či sú trvalé alebo sporadické, by mali byť vždy objasnené v odbornej dielni. Tak na to myslite a vyhnete sa nepríjemným udalostiam v tých najnevhodnejších chvíľach.