AUTORIDE

Vieš čo sa ukrýva za štyrmi kruhmi v znaku AUDI?

Audi - štyri kruhy
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Možno si predstavuješ štyri kolesá alebo niektoré súčiastky pod motorom, ktoré by znak od automobilovej spoločnosti Audi predstavoval, no ani jedna z úvah nie je správna. Čo teda stojí za vznikom loga štyroch prepojených kruhov?

Znak Audi

Obsah

V skutočnosti tieto štyri kruhy reprezentujú štyri nezávislé automobilky, ktoré sa spojili v roku 1932 aby vytvorili takzvanú Auto Union. Najstaršou automobilkou z tejto únie bol pritom Horch, založený v roku 1899 Nemeckým inžinierom Augustom Horchom. Ten zo svojej automobilky nakrátko potom odišiel, aby vytvoril novú automobilku, ktorej meno sa zachovalo až dodnes, a to Audi. Automobilky Horch a Audi mali rozdielne logo, no obe dostali do znaku kruh.

Ďalšou automobilkou bol Wanderer, založený v roku 1911 a potom DKW (Dampf-Kraft-Wagen), ktorý sa venoval motorom s pohonom na paru, pričom spoločnosť bola založená v roku 1916 ale vyrábať autá začala až v roku 1928. Títo štyria nemeckí výrobcovia áut teda tvoria hlavnú časť príbehu o štyroch kruhoch a po zlúčení sa stali druhou najväčšou automobilkou sveta v počte vyrobených áut.

Pod krídla Volkswagenu

Po druhej svetovej vojne síce Auto Union produkovala autá, motorky, dodávky, avšak bola zasiahnutá finančnou krízou v polovici 50-tych rokoch. Problémom bol tiež nedostatok pracovnej sily. Následne ju kúpil Daimler-Benz v roku 1958, tiež sa potácal s finančnými problémami a tak Auto Union predal Volkswagenu v roku 1964. Krátko na to začala Auto Union predávať autá pod značkou Audi a logom so štyrmi kruhmi.

Zrejme nikto nemá rád dátumy a roky, no predsa len tu ešte dva spomeniem, pretože v príbehu o Audi hrajú dôležitú rolu. Jedným z nich je rok 1969, kedy sa k Auto Union pripojila ešte jedna automobilka, a to NSU. Preto sa názov upravil na Audi NSU Auto Union AG, no a finálna úprava nastala v roku 1985, kedy ostalo iba Audi AG.