AUTORIDE

Z vojenského vozidla až k obľúbenému SUV. Pozri si evolúciu Jeepu

Video
Publikoval Denis  

Donut Media pred niekoľkými dňami zverejnili video, ktoré predstavuje evolúciu ikonického Jeepu z 2. svetovej vojny až po najnovší model, ktorý môžeme očakávať v roku 2019. Nejde však iba o nudnú ukážku rôznych modelov, vo videu sú použité veľmi trefné ilustrácie a taktiež zvuk motora. Je fascinujúce sledovať zmenu modelov za viac ako 75 rokov, ktorú neskôr ovplyvňovali najmä preferencie zákazníkov.

V roku 1940 celkovo tri spoločnosti - Bantam, Ford a Willys, odpovedali na požiadavku armády Spojených štátov, ktorá sa týkala výroby štvrť tony vážiaceho vozidla určeného pre armádu. Video začína ukážkou troch prototypov od spomínaných spoločností, pričom kontrakt vyhral Willysov model MB, vďaka silnejšiemu motoru. Kontrakt sa týkal výroby 16 000 modelov pre americkú armádu, pričom Willys si vytvoril značku Jeep a po vojne v roku 1945 začal vyrábať modely CJ-2A, respektíve civilný Jeep, ktorý dodával farmárom.

Jeep sa v roku 1953 dostal do vlastníctva spoločnosti Kaiser-Jeep a ako môžeš ďalej vidieť, modely začali postupne meniť nielen farby, ale aj vzhľad svojej karosérie. O zmenu sa postarala v 70 a 80-tych rokoch American Motors Corp., ktorá kúpila upadajúcu značku Jeep od spoločnosti Kaiser-Jeep v roku 1970. Toto obdobie prinieslo modely ako CJ-5 Renegade či CJ-5 Laredo.

V roku 1987 sa Jeep dostal do rúk Chrysleru, ktorý ho kúpil krátko po debute modelu Wrangler. Napriek viacnásobnej zmene majiteľov sa Jeep udržal na trhu a nikdy nezmenil svoje hlavné sídlo, ktorým je Toledo v Ohiu.

Evolúcia Jeepu v 2 minútach