AUTORIDE

TOP 5 najpopulárnejších jazdených áut na Slovensku

Škoda Octavia TSI
Publikoval Denis  

BMW 3

Rebríček začíname s “trojkovým bavoráčikom“, ktorý zastupuje nemeckého výrobcu BMW v strednej triede. Z exteriéru pôsobí auto elegantne a určite neurazí nikoho svojim dizajnom.

Obsah

Už v základe je výbava veľmi dobrá. V interiéri je veľa miesta, či už vpredu, alebo na zadných sedadlách. Auto ide, ako sa na športovejšie BMW patrí. Má dobrý komfort jazdy, vďaka podvozku, ktorý dokonale filtruje nerovnosti, má nadpriemerné jazdné vlastnosti a dobré brzdy.

Môžeš si zakúpiť aj výkonný šesťvalec. Vozidlo získalo plný počet hviezd z crashtestov Euro NCAP, vďaka čomu patrí vozidlo k jedným z najbezpečnejších z kategórie. Nízka spotreba paliva u takmer všetkých motorov zabezpečia nízke prevádzkové náklady.

Naopak, vyššie výdaje čakajú pri servise, alebo pri kupovaní náhradných dielov. Priemerná cena auta je okolo 12 000€ za sedan s 4x4, automatickou prevodovkou, r.v. 2011, 174 000 km, 160 kW, benzín.

Volkswagen Golf

Auto na štvrtej priečke patrí k nižšej strednej triede. Nepoznám vozidlo, ktoré by túto triedu lepšie reprezentovalo, ako Volkswagen Golf.

Kompaktný Golf je zároveň najpredávanejším autom v Európe.

Jednoduchý dizajn nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Interiér je skvele a kvalitne spracovaný. Ani po rokoch nie je vidieť takmer žiadne opotrebenie.

V základnej výbave toho však veľa nedostanete. Pokiaľ teda chcete auto s lepšou výbavou, musíte si všetko doplatiť.

Jazda v Golfe je príjemná, avšak auto pôsobí tuho, až tvrdo. Golf je kvalitne postavené auto, ale problém mu robia niektoré motory.

Čím ale rozhodne nepoteší je cena, ktorá je celkom prestrelená. Priemerná cena je okolo 5 000€ za hatchback (5-miest.) s 2.0 GTi, 147 kW, 242 000 km, benzín, automat, tempomat, klimatizácia, xenóny, r.v. 2005.

Pri prípadnom nákupe auta dávaj pozor na stočené kilometre a odporúčame si na prehliadku auta zavolať odborníka.

Volkswagen Passat

Ide o jedno z najžiadanejších ojazdených vozidiel. Auto má rovnako ako jeho mladší brat Golf konzervatívny dizajn, ktorý neurazí, ani nenadchne.

Interiér pôsobí honosne, hlavne vo vyšších výbavách. Sedačky sú pohodlné aj na dlhšie cesty. Celkovo sa interiér ťažko opotrebováva, vďaka tomu patrí Passat k najviac stáčaným autám.

V aute sa jazdí normálne, dizajnéri sa zamerali skôr na komfort a odhlučenie vozidla. Passat je veľký, príjemný, tichý a aj po rokoch vyzerá stále dôstojne. Cena je okolo 12 000€ za combi s 2.0 TDI, diesel, 110 kW, r.v. 2015, 187 000 km.

Škoda Fabia

Značka Škoda sa v našich končinách teší veľkej popularite. Vďačí za to pomaly starnúcemu dizajnu, dobrým jazdným vlastnostiam, kvalitnej konštrukcii, ale hlavne širokej a cenovo dostupnej servisnej sieti.

Interiér pôsobí kvalitne, dizajnovo a ergonomicky. Plasty sú pevné a odolné. Pohodlne sa v ňom však odvezú len štyria pasažieri, kvôli stiesnenému interiéru.

Spotreba tiež závisí hlavne od jazdného štýlu. Podvozok dobre tlmí nerovnosti. Auto sa presne riadi aj radí. Cena je 12 000€ za combi s 1.0 TSI, benzín, r.v. 2018, 17 000 km.

Škoda Octavia

Prvé miesto drží Škoda Octavia, väčší brat Fabie. Od Fábie sa líši hlavne veľkosťou, motorizáciou a jazdnými vlastnosťami.

V rámci crash testov Octavia nikdy nezískala plny počet bodov. Na prvý pohľad sa jedná o robustné vozidlo a pôsobí solídnym dojmom.

V okolí ich jazdí mnoho, takže ňou moc známych neohúrite. Interiér je pomerne dobre zpracovaný. Sedačky sú veľké a príjemné, ponúkajú celkom slušný komfort.

Nevýrazný dizajn si Octavia kompenzuje dobrými jazdnými vlastnosťami. Športové ambície však nečakajte.

Octavie celkovo patria k spoľahlivým vozidlám, vďaka čomu moc majteľom nebudú liezť do peňaženky. Cena je 17 000€ za hatchback s RS 2.0 TDI, diesel, automat, r.v. 2014, 51 000 km.