AUTORIDE

V strednej Európe chýba 31 tisíc zánovných jazdených vozidiel

Pobočka AAA Auto
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin  

Oproti minulému roku klesol počet ponúkaných zánovných jazdených áut zo 140 325 na 108 993

Napriek tomu, že sa trh s ojazdenými vozidlami v marci tohto roku začal stabilizovať a dokonca prekonal minuloročné počty ponúkaných jazdených áut, v segmente zánovných vozidiel je stále viditeľný ich nedostatok. Na Slovensku a v Poľsku chýba vyše desať tisíc, v Českej republike osem tisíc a najmenší pokles ponuky je v Maďarsku, kde oproti vlaňajšiemu prvému štvrťroku chýba len málo cez dve tisíc v2000 zánovných áut. Vyplýva to z pravidelnej štvrťročnej analýzy trhu zánovných ojazdených áut spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

„Pandémia a s ňou spojené reštrikcie a obmedzenia výroby značným spôsobom ovplyvnili chuť firemných zákazníkov investovať do obmeny svojich vozových parkov. Rovnako tak privátny zákazníci s výmenou vozidla za novšie v neistej dobe vyčkávali. Obmedzenie výroby väčšiny svetových automobiliek zase predĺžilo dodacie lehoty nových vozidiel, čo sa pochopiteľne s odstupom času začalo prejavovať aj na sekundárnom automobilovom trhu, ktorý trpí čoraz väčším nedostatkom mladších ojazdených áut," hovorí prevádzkový riaditeľ autocentier AAA AUTO Petr Vaněček. "S ustupujúcou pandémiou a postupným ukončovaním reštrikcií predpokladáme, že by sa trh mal v druhej polovici tohto roka stabilizovať, aj čo sa týka segmentu zánovných vozidiel," dopĺňa.

Najinzerovanejšie zánovné vozidlá v SR v jednotlivých kategóriách v 1Q/2021

1.

Škoda Fabia

Toyota Corolla

Kia Sportage

2.

Škoda Octavia

Toyota C-HR

Mercedes GLC

3.

Kia Ceed

Toyota Yaris

Mercedes GLE

4.

Hyundai i30

Toyota RAV 4

Škoda Karoq

5.

Škoda Kodiaq

Ford Mondeo

Peugeot 2008

6.

Kia Sportage

Kia Niro

Dacia Duster

7.

Volkswagen Golf

Suzuki Vitara

Hyundai Tuscon

8.

Škoda Karoq

Renault Clio

Suzuki Vitara

9.

Volkswagen Tiguan

Toyota Auris

BMW X5

10.

Škoda Superb

BMW X5

Mercedes GLA

Situácia na trhu zánovných jazdených vozidiel v prvom štvrťroku 2021

V prvom štvrťroku 2021 bolo na slovenskom trhu inzerovaných 10 493 zánovných ojazdených áut, čo je o 10 515 menej, než v prvom kvartáli 2020. Stredná hodnota ceny medziročne klesla o 7 045 eur, na 21 375 . Stredná hodnota veku bola 1,3 roka a tachometer najčastejšie ukazoval 15 000 km. Najčastejšie bola v ponuke Škoda Fabia (412 ks), Škoda Octavia (314 ks) a Kia Ceed (226 ks).