V januári si Slováci spoza hraníc doviezli 4 679 osobných áut, väčšinu ojazdených

Pobočka AAA Auto
Novinky
Tlačová správa
Publikované

V januári 2024 si Slováci z cudziny individuálne doviezli 4 679 osobných automobilov, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených. Keď sa na údaje o dovozoch vozidiel pozrieme po jednotlivých regiónoch, tak najviac ich bolo importovaných v Bratislavskom kraji (966), potom v Nitrianskom kraji (667) a na treťom mieste bol Žilinský kraj (611).

Na druhej strane, najmenej sa individuálne doviezlo v rámci Trnavského kraja, s počtom 443 osobných vozidiel, Trenčianskeho kraja (472) a Košického kraja (503). Vyplýva to oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR. Počas celého uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo celkovo takmer 62-tisíc osobných áut.

„Nie je až tak prekvapujúce, že v januári sa spoza hraníc individuálne doviezlo len približne 4 700 osobných, väčšinou ojazdených áut, nakoľko boli sviatky a taktiež sme mali mrazivé počasie spojené aj so snežením. Takže dovoz osobných áut bol, samozrejme, ovplyvnený aj týmito faktormi. Na druhej strane však treba poukázať na to, že vlani sa doviezlo za celý rok spoza hraníc takmer 62-tisíc áut, z čoho bolo až takmer 9-tisíc starších ako 15 rokov a ďalších viac ako 10-tisíc vo veku od 10 do 15 rokov. Práve takéto staré autá dovezené na slovenský trh nezriedka predstavujú riziko z pohľadu ich technického stavu spojeného spravidla s vysokým nájazdom kilometrov,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podrobné údaje Ministerstva vnútra SR k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu:

https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Aký je pomer jazdených a nových áut na Slovensku?

Za celý rok 2023 bolo na Slovensku zaregistrovaných spolu 88 003 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v Slovenskej republike ročne predá celkovo až približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.