V Českej republike od dopravnej nehody denne utečie až 50 vodičov! Prečo to robia a čo im hrozí?

Dopravné nehody sa, žiaľ, dejú každý jeden deň. Ale čo ak vinník z miesta nehody utečie? Možno si myslíte, že ide o ojedinelé prípady, no čísla hovoria jasne – v minulom roku sa na českých cestách stalo 17 964 dopravných nehôd, od ktorých vinníci utiekli.

Tieto nehody si vyžiadali 12 ľudských životov, ďalších 25 osôb utrpelo ťažké zranenia a 473 ľudí sa zranilo ľahko. Celkové škody týchto incidentov sa vyšplhali na takmer 13 miliárd českých korún.

Pozrieme sa na hlavné dôvody, prečo vodiči namiesto riešenia nehody radšej šliapnu na plyn a zmiznú. Dozviete sa tiež, aké sú najčastejšie typy týchto nehôd, aké tresty hrozia vinníkom a prečo by ste nikdy nemali urobiť rovnakú chybu.

Najčastejšie dôvody, prečo vodiči utekajú od nehôd

Každý vodič vie, že ak sa stane účastníkom nehody, má povinnosť zastaviť, zistiť situáciu a prípadne poskytnúť pomoc. Napriek tomu sa tisíce ľudí rozhodnú spraviť pravý opak a ujsť. Prečo?

1. Strach z následkov

Mnohí vodiči spanikária a namiesto správneho postupu volia útek. Dôvodom môže byť obava z finančných nákladov na opravu vozidla, strach zo straty bonusu z povinného poistenia alebo dokonca hrozba trestného stíhania.

2. Alkohol alebo iné návykové látky

Jeden z najčastejších dôvodov úteku je šoférovanie pod vplyvom alkoholu či drog. Ak vodič vie, že má v krvi zakázané látky, bojí sa policajnej kontroly a radšej zmizne z miesta nehody.

3. Šoférovanie bez vodičského oprávnenia alebo so zákazom šoférovania

Niektorí vodiči za volantom vôbec nemajú čo robiť – buď nikdy nezískali vodičský preukaz, alebo im bol už odobratý. Takíto vodiči majú ešte väčšiu motiváciu ujsť, pretože ak ich polícia dolapí, čakajú ich tvrdé sankcie.

4. Šok a stresová reakcia

Kateřina Bucsuházy z Centra dopravního výzkumu uvádza: „Ako dokazujú naše skúsenosti, u účastníkov nehôd sa najčastejšie stretávame s akútnou reakciou na stres. Útek z miesta nehody môže byť vedomým rozhodnutím, ale dopravná nehoda predstavuje stresovú situáciu pre všetkých zúčastnených. V niektorých prípadoch môžu byť vodiči natoľko ovplyvnení šokom, že aj inak zodpovedný vodič môže z miesta nehody odísť.“

Štatistiky hovoria jasne – každý rok tisíce nehôd s útekom vinníka

Počet týchto nehôd zostáva každoročne extrémne vysoký. Väčšina takýchto nehôd končí iba hmotnou škodou, ale stovky prípadov si vyžiadajú zranenia – a bohužiaľ aj životy. Alarmujúce je, že počet smrteľných následkov každoročne rastie.

Koho tieto nehody najčastejšie ohrozujú?

  • 39 % tvoria chodci

  • 20 % tvoria cyklisti

  • 8 % tvoria motocyklisti

Kde sa nehody s útekom vinníka dejú najčastejšie?

Najtragickejšie následky majú nehody mimo obce, najmä v nočných hodinách – to predstavuje 21,7 % všetkých prípadov.

Najviac nehôd sa stáva na:

🏙 Miestnych komunikáciách – 920 prípadov (45,1 %)

🛣 Krajských cestách II. triedy – 325 prípadov (15,9 %)

🛤 Cestách III. triedy – 302 prípadov (14,8 %)

„Najčastejším typom nehody, odkiaľ vinníci utekajú (v 67 % prípadov), bola zrážka so zaparkovaným alebo odstaveným vozidlom. Hoci sa 2,1 % smrteľných následkov môže zdať ‚relatívne nízkych‘, vinníci nehôd si musia uvedomiť, že ich prvoradou povinnosťou je poskytnúť prvú pomoc účastníkom nehody. Tá môže v mnohých prípadoch zachrániť život alebo aspoň zmierniť následky zranení,“ upozorňuje Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

Prečo vodiči unikajú od nehôd - strach, alkohol alebo šok?

Aké tresty hrozia za útek z miesta nehody?

Niektorí vodiči si možno myslia, že ak od nehody utečú, vyhnú sa problémom. Opak je pravdou.

Od januára 2024 sa za neprodlené nezastavenie vozidla či opustenie miesta nehody päťnásobne zvýšili maximálne pokuty v správnom konaní z 5 000 Kč na 25 000 Kč.

Ak však vodič ujde z nehody so zranením, hrozí mu ešte tvrdší postih. Trestný zákonník Českej republiky (§ 151 zákona č. 40/2009 Sb.) uvádza: „Vodič dopravného prostriedku, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, ač tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, bude potrestaný odňatím slobody až na päť rokov alebo zákazom činnosti.“

Čo si z toho odniesť?

👉 Útek z miesta nehody môže mať fatálne následky – nielen pre obete, ale aj pre samotného vinníka.

👉 Pokuty a tresty sú čoraz prísnejšie – a ak dôjde k zraneniu, vinník môže skončiť aj vo väzení.

👉 Najviac ohrození sú chodci, cyklisti a motocyklisti – tí tvoria väčšinu obetí týchto nehôd.

Preto ak sa niekedy ocitnete v dopravnej nehode, zastavte, zistite situáciu a ak je to potrebné, pomôžte. Možno tým niekomu zachránite život – a sebe ušetríte obrovské problémy 🚗💨.