AUTORIDE

Uprednostňuješ viac pokojnú a úspornú jazdu? Prečítaj si ako na to

Gas Station, Night Time, Night
Návody
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Nie si žiaden závodník a radšej uprednostníš pokojnú a hlavne úspornú jazdu? Každý by chcel jazdiť za čo najmenej, no nie všetci majú takýto štýl jazdy radi, pretože je nudný a uspávajúci. Samozrejme nemôžem chcieť, aby každý zmenil štýl svojej jazdy, no ak chceš jazdiť s čo najnižšou spotrebou paliva, mám tu pre teba niekoľko tipov.

Spotreba paliva

Obsah

Spotrebu paliva ovplyvňuje mnoho faktorov ako je napríklad hmotnosť auta, odpor vzduchu, poveternostné podmienky, klíma, druh pneumatík a ich kvalita, rýchlosť jazdy, kvalita vozovky, no predovšetkým šofér.

Spotreba výrazne rastie počas ostrej akcelerácie a častom brzdení. Najdôležitejším faktorom pre úsporu paliva je predvídanie a plynulosť jazdy. To zamená jazdiť s čo najmenším rýchlostným výkyvom a dodržovaním si dostatočného odstupu ak je to možné.

Brzdenie motorom

Pokiaľ vieš, že budeš stáť na križovatke, na ktorej práve v diaľke zasvietilo červené svetlo, začni spomaľovať skôr. Spomaľovať by si však mal so zaradeným rýchlostným stupňom, ktorý auto postupne ubrzdí a ty sa tak vyhneš prudkému brzdeniu. Podobnú techniku môžeš použiť aj pri zjazde z kopca. Jazda týmto štýlom je úspornejšia a neušetríš len palivo, ale aj brzdy.

Ak je tvoje auto vybavené palubným počítačom, budeš mať lepší prehľad o tvojej momentálnej spotrebe. V tomto prípade je dobré otestovať v akých otáčkach a pri akej rýchlosti má auto najnižšiu spotrebu, aby si vedel, aký rýchlostný stupeň máš zaradiť pri danej rýchlosti. Nízke otáčky totiž neznamenajú vždy aj nižšiu spotrebu. Pri naozaj nízkych otáčkach spotreba rastie podobne ako keď auto ženieš po diaľnici.

Prestaň voziť zbytočné veci

Nemyslím tým tvoju priateľu alebo ženu. Pokiaľ sa v tvojom aute nachádza veľa zbytočných a tažkých vecí, vyhoď ich. Každých pár kíl navyše znamená aj vyššiu spotrebu. Nepotrebuješ mať pustenú klimatizáciu? Vypni ju! Zapnutá klimatizácia zaťažuje motor a tým pádom rastie aj spotreba paliva.

Napokon by si sa mal postarať o to, aby tvoje auto bolo v dobrom stave, malo vymenený olej, filtre a aby mali pneumatiky správny tlak. Ak dodržíš všetky tieto rady, presvedčíš sa na vlastnej koži o tom, že spotreba pôjde smerom dole.