Úplne nový a vylepšený všestranný model KONA urýchľuje víziu elektrifikácie značky Hyundai s dlhším dojazdom a pokročilými funkciami

Hyundai KONA Electric
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Spoločnosť Hyundai Motor Company pripravila v utorok 7. marca digitálnu svetovú premiéru, aby predstavila úplne nový model KONA, vylepšený všestranný model zo segmentu B-SUV na čele s plne elektrickou verziou (EV), ktorá ponúka pokročilé funkcie zamerané na bezpečnosť a pohodlie, ako aj špičkový dojazd.

  • Úplne nový model KONA, na čele s KONA Electric, urýchľuje víziu elektrifikácie Hyundai IONIQ a ponúka jeden z najkomplexnejších produktov v segmente B-SUV.

  • Úplne nový model KONA Electric so 65,4 kWh batériou s dojazdom long-range poskytuje na základe európskych špecifikácií dojazd do vzdialenosti 490 km na jedno nabitie, čo predstavuje najlepší výsledok v triede.

  • Aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA) umožňujú majiteľom vozidiel ušetriť na nákladoch a pohodlnejšie udržiavať svoje autá pomocou najnovšieho softvéru.

  • KONA Electric prichádza s úložným priestorom vpredu, aktívnymi vzduchovými klapkami, konektormi Vehicle-to-Load (V2L), Head-up displejom, jazdným režimom i-PEDAL, Inteligentným rekuperačným systémom, so systémom electronic-Active Sound Design (e-ASD), ako aj s ďalšími bezpečnostnými prvkami.

Druhá generácia modelu KONA ponúka jeden z najkomplexnejších produktov v segmente B-SUV vrátane najširšej ponuky pohonných jednotiek. Zákazníci si môžu vybrať spomedzi verzií s elektrickým pohonom EV (so štandardným, alebo dlhým dojazdom), hybridných elektrických (HEV) a spaľovacích motorov (ICE), pričom pre každý ponúka aj športovú verziu N Line.

Automobilka Hyundai Motor vyvinula nový model KONA netradične najprv ako elektromobil, čo jev súlade s oznámením o stratégii zrýchlenej elektrifikácie z marca 2022, ktorá do roku 2030 prinesie na trh 11 nových elektromobilov Hyundai.

KONA Electric bude hrať popri našich modeloch IONIQ hlavnú úlohu pri posilňovaní vedúcej pozície automobilky Hyundai v oblasti elektromobility. Nový model stavia na skvelej povesti prvej generácie modelu KONA Electric a je navrhnutý a skonštruovaný tak, aby sa vďaka mnohým výnimočným vlastnostiam predstihol konkurenciu,“ povedal Jaehoon Chang, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Company.

Chang dodal: „V automobilke Hyundai nevnímame revolúciu elektromobilov (EV) len ako najnovší trend. Veríme, že je to kľúčový bod nielen pre priemysel, ale aj pre spoločnosť. Dúfame, že prostredníctvom implementácie ekologických riešení mobility, ako sú naše elektromobily, urýchlime prechod na čistú mobilitu a vďaka tomu dosiahneme pokrok pre ľudstvo.“

Vďaka svojmu robustnému, dynamickému dizajnu a nadštandardným rozmerom si úplne nový model KONA zachováva svoj ikonický charakter, podporuje aktívny životný štýl zákazníkov všetkých vekových kategórií a generácií a zároveň prináša nové technológie a funkcie na zvýšenie pohodlia, ktoré poskytujú bezpečný, prepojený a pohodlný zážitok. Medzi vylepšeniami sa nachádzajú napríklad duálne 12,3-palcové panoramatické obrazovky, digitálny kľúč Digital Key 2 Touch, kompletné aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA) a online navigácia Connected Car Navigation Cockpit (ccNC).

KONA Electric ponúka najlepší dojazd na elektrický pohon v segmente B-SUV (podľa WLTP 490 km). Dodáva sa aj s dizajnovými prvkami špecifickými pre elektromobily, vrátane úložného priestoru pod prednou kapotou, aktívnych vzduchových klapiek, vnútorných a vonkajších napájacích konektorov Vehicle-to-Load (V2L), obsahuje aj Head-up Display (HUD), jazdný režim i-PEDAL, inteligentný systém rekuperácie, systém electronic-Active Sound Design (e-ASD) a balík prvkov Eco Package.

Úplne nový model KONA prichádza s pokročilými asistenčnými systémami vodiča (ADAS) SmartSense a s bezpečnostnými systémami vrátane autonómneho riadenia úrovne Level 2, Asistenta predchádzania zrážke vpredu Forward Collision Avoidance Assist (FCA), Monitorovania mŕtveho uhla Blind-spot View Monitor (BVM), Inteligentného parkovacieho asistenta ovládaného na diaľku Remote Smart Parking Assist (RSPA) a Monitorovania stavu vodiča Driver Status Monitor (DSM).

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou KONA má nový model jedinečné proporcie s väčšími rozmermi. Vychádzajúc z verzie EV je jeho aktuálna dĺžka 4 355 mm, čo je o 175 mm viac ako mala predchádzajúca generácia z roku 2017, rázvor s hodnotou 2 660 mm je o 60 mm dlhší. Jeho šírka narástla o 25 mm na 1 825 mm a výška pridala 20 mm na 1 575 mm.

Rozmery KONA Electric

Rozmer

Úplne nový model KONA Electric

Dĺžka

4 355 mm (N Line 4 385 mm)

Šírka

1 825 mm

Výška

1 575 mm (17/19-palcové pneumatiky)

Rázvor kolies

2 660 mm

Priestor na hlavu

Vpredu

1 015 mm

Vzadu

972 mm

Priestor na nohy

Vpredu

1 059 mm

Vzadu

925 mm

Priestor na ramená

Vpredu

1 435 mm

Vzadu

1 402 mm

*Špecifikácie a funkcie vozidla sa môžu líšiť v závislosti od krajiny/regiónu a môžu sa zmeniť bez predošlého upozornenia.

Dizajn exteriéru inšpirovaný elektromobilom pôsobí robustným a dynamickým dojmom

V prípade úplne nového modelu KONA sa automobilka Hyundai Motor odklonila od konvenčného vývojového procesu ICE-to-EV (najprv vozidlo so spaľovacím, potom s elektrickým pohonom) a nasledoval proces EV-to-ICE. Výsledkom je futuristický exteriér zameraný na elektromobily, ktorý zvýrazňuje čisté tvary SUV a vytvára robustný a dynamický dojem.

S koeficientom odporu vzduchu len 0,27 vyniká nový model KONA v aerodynamických vlastnostiach bez obetovania štýlu. Medzi aerodynamickou prednou časťou a zadnými dverami, tvarovaným obložením blatníka a parametrickými povrchmi, dodávajú čistým tvarom charakter s dynamickými chrómovými líniami spájajúcimi líniu pásu so zadným spojlerom s integrovaným vysoko umiestneným brzdovým svetlom (HMSL). Verzii s elektrickým pohonom pridávajú jedinečný vzhľad predné svetlomety Pixelated Seamless Horizon Lamp a originálna Pixel grafika. Ikonický dizajn modelu KONA umocňujú živé farby exteriéru inšpirované rôznorodým životným štýlom širokého spektra zákazníkov tohto modelu.

Verzie N Line sa môžu pochváliť čiernymi vonkajšími krytmi spätných zrkadiel, krídlovým spojlerom a voliteľnou čiernou strechou, agresívnejším dizajnom prednej a zadnej časti s nárazníkom v tvare krídel na zdôraznenie nižšieho postoja, dvojitými koncovkami výfukov a striebornými bočnými prahmi.

Priestrannejší a všestrannejší interiér navrhnutý tak, aby vyhovel širšej škále životných potrieb

Na základe väčších rozmerov vozidla a univerzálnej architektúry odvodenej od EV dokázala automobilka Hyundai Motor navrhnúť priestrannejší interiér, ktorý pokryje širšiu škálu potrieb. Predný rad zameraný na vodiča zvýrazňuje plávajúci horizontálny C-Pad s integrovaným dvojitým 12,3-palcovým panoramatickým displejom, ktorý potvrdzuje high-tech charakter modelového radu KONA.

V rámci nového usporiadania sa volič prevodových stupňov premiestnil zo stredovej konzoly za volant, čo vytvára viac úložného priestoru v oblasti otvorenej konzoly. Usporiadanie zdôrazňuje aj väčší a širší interiér modelu KONA, ktorý zároveň poskytuje všestranný a pohodlný priestor pre vodiča a cestujúcich. Tento dojem ešte umocňuje premiestnenie všetkých ovládacích prvkov vodiča do priestoru okolo volantu, čo vytvára otvorenú konzolu s otočnými držiakmi nápojov. Schopnosti a nové funkcie náladového osvetlenia dokážu vylepšiť online aktualizácie OTA prenášané prostredníctvom mobilnej siete.

Voliteľné relaxačné pohodlné sedadlo v prvom rade vyvára beztiažové rozloženie tlaku tela, čo pomáha zmierniť únavu po jazde. Bezkrivkové lavicové sedadlo v druhom rade zvyšuje pohodlie a poskytuje jednoduchú údržbu a zároveň umožňuje nastavovanie sklonu operadla zadného sedadla vo dvoch stupňoch.

Plne sklopné operadlá zadných sedadiel a zadný batožinový priestor s objemom až 466 litrov (podľa štandardu VDA) uspokoja aj potreby náročných zákazníkov so zvýšeným komfortom nakladania. Nakladanie čohokoľvek, od batožiny až po nákupné tašky, zjednodušuje pohodlnéa prispôsobiteľné veko batožinového priestoru Smart Power Tailgate, ktoré zlepšuje prístupdo batožinového priestoru.

Paleta funkcií špecifických pre elektromobily pre nabitý zážitok z jazdy

Okrem svetlometov Pixelated Seamless Horizon Lamp a Pixel grafiky ponúka nový model KONA Electric ešte viac funkcií, ktoré zlepšia užívateľský zážitok. Predpríprava teploty batérie zaisťuje bezpečné nabíjanie a dojazd v zime a systém ochrany proti zamrznutiu veka nabíjacieho konektora umožňuje používateľovi jeho otváranie aj pri teplote mínus 30 stupňov. Nové osvetlenie veka nabíjacieho konektora zlepšuje viditeľnosť v noci.

HUD premieta najdôležitejšie informácie pre vodiča na čelné sklo, pričom zobrazovacia plocha má uhlopriečku 12 palcov. To umožňuje vodičom rýchlo spracovať informácie a zároveň udržiavať svoju pozornosť na ceste pred sebou. A systém e-ASD vytvára virtuálny zvuk, ktorý zvyšuje príťažlivosť elektromobilov pre vodiča. Do kabíny sa pridáva optimálny zvuk závislý od viacerých faktorov, ako sú rýchlosť jazdy, krútiaci moment, stav motora a zrýchlenie. Vodiči môžu ovládať hlasitosť a prispôsobiť si zvuk v kabíne.

Pohodlie zvyšuje aj obojsmerné nabíjanie. Funkcia Vehicle-to-Load (V2L) môže napájať, alebo nabíjať akékoľvek elektrické zariadenie. Slúžia na to zásuvky v interiéri aj na vonkajšej strane vozidla. Vnútri možno zariadenia zapojiť do štandardnej zásuvky na zadnej časti stredovej konzolyv momente, keď je elektrické vozidlo zapnuté. Vonku je možné pripojiť zariadenia a domáce spotrebiče pomocou adaptéra V2L na napájanie z batérie v čase, keď je auto zaparkované.

Nový systém i-PEDAL predstavuje jazdný režim, ktorý umožňuje vodičom zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou akceleračného pedálu. Inteligentný rekuperačný systém automaticky upravuje mieru rekuperačného brzdenia na základe informácií z plynulosti premávky pred vozidlom.

Konektivita s aktualizáciami Over-the-Air a množstvom technológií

Úplne nový model KONA posúva konektivitu na vyššiu úroveň aj vďaka nepretržitým aktualizáciám softvéru Over-the-Air (OTA), čo majiteľom áut umožňuje ušetriť na nákladoch a aktualizovať vozidlá pomocou najnovšieho softvéru.

Pre väčšie pohodlie možno nový model KONA zamknúť, odomknúť a naštartovať pomocou digitálneho kľúča Digital Key 2 Touch, ktorý na smartfónoch alebo chytrých hodinkách využíva technológiu komunikácie blízkych polí (NFC), čo zaisťuje vysokú úroveň bezpečnosti. V interiéri tvoria súčasť systému audio-video navigácie (AVN) dvojité 12,3-palcové panoramatické obrazovky, ktoré vodičom poskytujú pohlcujúci digitálny zážitok.

Nový model KONA bude prvým vozidlom značky Hyundai, ktorý použije nový systém Connected Car Navigation Cockpit (ccNC). Ten poskytuje pokročilú grafiku a dokonalú jednotu medzi displejmi vozidla. Surround View Monitor (SVM) zobrazuje pri parkovaní vozidlo z rôznych uhlov pre bezpečné a jednoduché parkovanie, zatiaľ čo cestu osvetľujú efektívne projekčné LED svetlomety so širokým záberom.

Inžinieri spoločnosti Bose vyladili audiosystém Bose Premium Sound System s ôsmimi reproduktormi a subwooferom tak, aby poskytoval bohatý a pohlcujúci zážitok z počúvania. Vodič i cestujúci majú prístup k dvom nabíjacím konektorom USB-C (vrátane jedného s podporou dát) a k 12 V zásuvke vpredu, ako aj k dvom nabíjacím konektorom USB-C vzadu. KONA využíva aj najnovšiu verziu technológie pripojenia Hyundai, ponuku služieb neskôr rozšíri aj systém Bluelink® Streaming Service pre hudbu a videá.

SmartSense Funkcie DAS

Druhá generácia modelu KONA využíva novú úroveň funkcií Hyundai SmartSense ADAS, ktoré nie sú dostupné na väčšine ostatných B-SUV a zaisťujú tak najvyššiu úroveň bezpečnosti a pohodliana ceste.

Systém Driver Status Monitor (DSM) využíva vnútornú kameru vozidla na analýzu tváre vodiča av prípade únavy, alebo neopatrnosti ho upozorní, v prípade potreby i zasiahne. Diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA) pomáha vodičom pri parkovaní a vychádzaní z parkovacích miestna diaľku. Stlačením tlačidla inteligentného kľúča sa vozidlo pohybuje dopredu alebo dozadu.

Monitor sledovania mŕtveho uhla (BVM) pomáha vodičovi pri zmene jazdného pruhu varovaním pred rizikom kolízie s vozidlom nachádzajúcim sa v mŕtvom uhle. V prípade potreby automaticky zabrzdí, aby sa zabránil kolízii.

KONA Electric ponúka ďalšie bezpečnostné prvky, ako napríklad predkolízne brzdenie Forward Collision-Avoidance Assist 2.0 (FCA 2.0), ktoré dokáže zrealizovať vyhýbací manéver, prejazd križovatkou, zaradenie sa z pripájacieho do jazdného pruhu, ako aj zmenu jazdného pruhu. Taktiež disponuje systémom Highway Driving Assist 2 (HDA 2), ktorý pomáha vodičom udržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla vpredu a pomáha pri predbiehaní pomalších vozidiel vpredu.

Úplne nový model Hyundai KONA dostal na palubu viacero ďalších rôznych pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAS), ako sú Asistent udržiavania v jazdnom pruhu (LKA), Asistent vyhýbania sa zrážke s vozidlom v mŕtvom uhle (BCA), Inteligentný asistent obmedzovania rýchlosti (ISLA), Varovanie pred únavou vodiča (DAW) a Asistent diaľkových svetiel (HBA). Je tiež vybavený rôznymi funkciami pre zvýšenie pohodlia pri riadení, ako sú Inteligentný tempomat Smart Cruise Control (SCC), Inteligentný tempomat Smart Cruise Control založený na navigácii (NSCC), Systém sledovania jazdného pruhu Lane Follow Assist (LFA) a Asistent pri jazde na diaľnici Highway Driving Assist (HDA).

V čase, keď sa o elektrické vozidlá zaujíma čoraz viac zákazníkov, budú mnohé funkcie modelu KONA Electric podporovať rôznorodé životné štýly a verejnosť sa s nimi oboznámi v rámci globálnej uvádzacej kampane Move with the vibe, ktorá sa spustí 7. marca po zverejnení predstavovacieho videa. Video si vo svetovej premiére môžete pozrieť tu.

Technické údaje modelu KONA Electric

Rozmery

Rázvor kolies

2 660 mm

Dĺžka

4 355 mm (N Line 4 385 mm)

Šírka

1 825 mm

Výška

1 575 mm (so 17-palcovými pneumatikami)

Priestor na hlavu

1 015 mm (vpredu), 972 mm (vzadu)

Priestor na nohy

1 059 mm (vpredu), 925 mm (vzadu)

Priestor na ramená

1 435 mm (vpredu) 1 402 mm (vzadu)

Batožinový priestor

Batožinový priestor vzadu

Až 466 litrov podľa štandardu VDA (až 723 litrov podľa štandardu SAE)

Priestor vpredu

27 litrov

Výkon

Maximálny dojazd

(odhad WLTP)

Viac ako 490 km (verzia s dlhým dojazdom)

Dlhý dojazd

Batéria s kapacitou 65,4 kWh

(na základe európskych špecifikácií)

2WD

Výkon

160 kW

Krútiaci moment

255 Nm

Štandardný dojazd

Batéria s kapacitou 48,4 kWh

(na základe európskych špecifikácií)

2WD

Výkon

114,6 kW

Krútiaci moment

255 Nm

Ďalšie prvky

Podporovaná nabíjacia infraštruktúra

400 V

Nabíjanie

z 10 % na 80 % za 41 minút na rýchlonabíjačke

Vehicle-to-Load

Max. výstupný výkon

3,13 kVA (Európa), 1,63 kVA (Severná Amerika),3 kVA (Kórea)

Umiestnenie konektorov

Vnútri: zadná časť stredovej konzoly

Vonku: nabíjací port vozidla

Funkcie bezpečnosti a pohodlia

SmartSense Advanced Driver Assistance System (ADAS)

Asistencia pri predchádzaní čelnej zrážke (FCA)

Monitor mŕtveho uhla (BVM)

Inteligentný asistent parkovania na diaľku (RSPA)

Monitor stavu vodiča (DSM)

Asistent vyhýbania sa zrážke v mŕtvom uhle (BCA)

Inteligentný tempomat (ISLA )

Upozornenie na únavu vodiča (DAW)

Asistent diaľkových svetiel (HBA)

Asistent udržiavania v jazdnom pruhu (LKA)

Asistent sledovania jazdného pruhu (LFA)

Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní (PCA)

Asistent jazdy na diaľnici (HDA)

Inteligentný tempomat založený na navigácii (NSCC)

Surround View Monitor (SVM)

Zadný asistent pre predchádzanie kolíziám pri premávke za vozidlom (RCCA)

Kokpit s online navigáciou do auta ( ccNC )

Digitálny kľúč Digital Key 2 Touch

i-PEDAL

Inteligentný rekuperačný systém

Dostupné farby

Exteriér: čierna Abyss Black Pearl, biela Atlas White, biela Serenity White Pearl, strieborná metalíza Shimmering Silver Metallic, sivá metalíza Cyber Grey Metallic, sivá Ecotronic Grey Pearl, sivá matná Ecotronic Grey Matte, červená Engine Red, červená metalíza Ultimate Red Metallic, oranžová Soultronic Orange Pearl, oranžová metalíza Jupiter Orange Metallic, žltá Neoteric Yellow, zelená Mirage Green, sivá metalíza Amazon Grey Metallic, zelená Cypress Green Pearl, modrá Meta Blue Pearl, modrá Denim Blue Pearl, modrá matná Denim Blue Matte a modrá Sailing Blue Pearl, pričom sériová výroba posledných troch je naplánovaná až na november 2023.

Interiér: čierna Black Mono, sivá dvojfarebná Grey Two-tone, čierna a zelená Black and Sage Green, čierna a béžová Black and Beige, čierna a červená Black and Red point (iba verzia N Line), sivá Dark Grey Mono (iba balík Eco Pack)

* Údaje o spotrebe energie nie sú konečné. Špecifikácie a funkcie vozidla sa môžu líšiť v závislosti od krajiny/regiónu a môžu sa zmeniť bez predošlého upozornenia.

Zdroje: hyundai.sk