AUTORIDE

Trh s ojazdenými autami po kríze znovu ožíva, v máji narástla ponuka áut o tretinu

Automobil
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Opatrenia štátu v boji proti novému typu koronavírusu, ktoré výrazne obmedzili slovenskú ekonomiku, sa v priebehu uplynulých mesiacov negatívne prejavili aj na sekundárnom automobilovom trhu. V marci zmizlo z ponuky na slovenskom trhu 5 100 ojazdených áut, v apríli ďalších takmer 14 500, pričom sa ponuka dostala na 35 350 vozidiel. Máj ale priniesol oživenie a návrat k číslam z februára tohto roku, kedy bolo v ponuke 52 000 vozidiel. Vyplýva to z kontinuálneho sledovania trhu s jazdenými vozidlami v SR, ktoré robí spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO.

Marcový príchod koronavírusu bol veľmi silným ekonomickým zlomom. Prakticky zo dňa na deň sme my, ale aj ostatní predajcovia museli takmer úplne zastaviť obchodovanie. To sa samozrejme negatívne prejavilo aj v ponuke ojazdených vozidiel, ktoré vzhľadom k obmedzujúcim opatreniam prakticky nebolo možné predávať, aj keď záujem pretrvával. Pri pohľade na súčasné čísla, podľa ktorých sa ponuka vozidiel na slovenskom trhu medzi aprílom a májom zvýšila o 33 percent je vidieť, že sa ojazdené automobily začínajú opäť ponúkať. Potvrdzuje sa zároveň fakt, že väčšina zákazníkov, ktorí po konci zimy uvažovali o kúpe novšieho auta, tento krok len o pár mesiacov odložili,“ hovorí prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO Petr Vaněček.

Trh ojazdených automobilov v máji 2020

V priebehu mája sa v ponuke inzerovaných jazdených vozidiel na celom Slovensku objavilo celkom 46 994 vozidiel za najčastejšiu cenu 6 200 eur, ktorých vek sa obvykle pohyboval okolo 9,4 roka. V máji mierne stúpol najčastejší nájazd, ktorý oproti minulému mesiacu narástol o približne tisíc kilometrov na 167 024 km. Medzi inzerovanými automobilmi sa najčastejšie objavovala Škoda Octavia, hneď po nej Škoda Fabia a následne Volkswagen Passat. Na štvrtej priečke rebríčka tesne nasledoval model Volkswagen Golf. TOP 5 uzatvára Škoda Superb.

V májovej ponuke inzertných serverov sa najčastejšie objavovali autá s rokom výroby 2016, ktorých bolo 2 957, s cenou 13 900 eur a najčastejším nájazdom 114 210 km. Druhý najviac zastúpený výrobný rok bol 2008 s počtom kusov 2 895, najbežnejšou cenou 4 600 eur a nájazdom 201 600 km. To potvrdzuje stúpajúci trend zvýšeného záujmu zákazníkov o zánovné autá.