AUTORIDE

Toyota Supra 2019: Všetko, čo o nej zatiaľ vieme

Toyota Supra 2019
Novinky
Publikoval Denis  

Zrejme by sme medzi autíčkarmi nenašli nikoho, kto by nepoznal legendárnu Toyotu Supru. Toto auto sa objavilo nielen vo filme Rýchlo a zbesilo a ďalších filmoch, ale aj vo viacerých videohrách a vo všeobecnosti patrí k ozajstným lahôdkám, na ktoré mnohí nedajú dopustiť.

Na titulnej fotke sa nachádza Toyota FT-1 koncept z roku 2014, od ktorého sa môže nová Supra inšpirovať.

Obsah

Toyota zažila svoj comeback medzi športové autá s pohonom zadných kolies v roku 2012 s modelom 86. Už vtedy sa hovorilo o nástupcovi Supry, no model 86 sa ním napokon nestal. Nová Toyota Supra už však nemusí niesť značku Toyota, ale Gazoo. Gazoo Racing je divízia Toyoty, ktorá sa venuje úpravám áut s vyšším výkonom.

Shigeki Tomoyama, prezident spomínanej divízie, povedal, že Supra bude zrejme niesť značku Gazoo. "Nová Supra bude čisto športové auto", povedal pre Motor1 UK. "Stará Supra mala šesťvalec, dvojicu turbodúchadiel a pohon zadných kolies. Toto sú veľmi dôležité elementy." Tomoyama, ktorý vlastní tzv. MkIV Supru o výkone 600 koní, ďalej povedal, že nová Supra bude mať perfektne rozloženú váhu.

Nová Supra bude čoskoro odhalená - aspoň v podobe konceptu

Nová Supra mala zažiť svoj debut v podobe konceptu už v Októbri na Tokyo Motor Show spolu s konceptom S-FR. Žiaľ nestalo sa tak a ani L.A. Auto Show nepriniesla vytúžený model. A dokonca sa tak nestane ani o mesiac v Detroite na tamojšej Auto Show. Špecifikácie nového modelu ešte nie sú kompletné a zároveň je tu problém so značkou, respektíve či pôjde naozaj o Supru so značkou Gazoo alebo jej zostane stará dobrá Toyota.

BMW sa podieľa na vývoji

Supra bude výsledkom spolupráce Toyoty a BMW, pričom spoločnosti svoju spoluprácu oznámili už v roku 2012. Obe spoločnosti spolu pracujú na motoroch a lithium-ionových batériach, no zrejme najzaujímavejším projektom je platforma zaoberajúca sa zadným náhonom. Touto technológiou bude vybavený nový model BMW Z4 roadster, ktorý mal svoj debut na Pebble Beach toto leto a BMW sľubuje, že pôjde o excelentné športové auto. A nová Supra bude ďalším modelom, ktorý získa túto novinku.

Toyota testovala novú Supru na Nurburgringu

Testovanie novej Supry neuniklo pozornosti a rýchlo sa rozšírilo po celom internete. Keďže išlo o test na trati, na ktorej automobilky zvyčajne testujú výkonné športiaky, je zrejmé, že Toyota skutočne chce priniesť ozajstný športiak. S produkciou by Toyota mala začať v roku 2018, ale všetko je momentálne vo hviezdach.

A čo technické špecifikácie? Možností je momentálne mnoho

Nová Supra môže byť vybavená modernou technológiou pohonu zadných kolies, ktoré dostane BMW Z4 roadster, no taktiež môže skončiť s pohonom všetkých štyroch kolies. Pred rokom totiž riaditeľ Toyota Europe podčiarkol, že nová Supra môže byť hybrid používajúci technológiu LMP1 hybridných športových áut. Okrem toho podľa reportu Autocar taktiež z minulého roku má mať nová Supra pod kapotou benzínový V6, no zatiaľ nejde o potvrdenú informáciu.

O manuálnej prevodovke budú môcť záujemcovia len snívať. Teda aby sme boli presnejší, pokiaľ sa potvrdí informácia o hybridnej Supre, s veľkou pravdepodobnosťou sa stane manuálna prevodovka minulosťou. Taktiež čo sa motora týka, je možné, že motor novej Supry bude pochádzať od BMW a horúcimi kandidátmi sú štvorvalec o objeme 2.0 litra a radový šesťvalec o objeme 3.0 litra. To sa však prieči s reportom Autocar, ktorý tvrdí, že nová Supra dostane vidlicový šesťvalec a navyše hybrid.

Našťastie už zrejme nebudeme musieť dlho čakať na oficiálne vyjadrenie a všetky odpovede budú čoskoro zodpovedané. Sme naozaj zvedaví, s čím nás Toyota prekvapí.