AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

Tipy na jesenné výlety po Slovensku: Objavte čarovné miesta pohodlne autom

Publikoval Martin

Prírodné pamiatky, historické miesta a kultúrne unikáty. Slovensko je bohaté na akékoľvek zážitky a to svoje si rozhodne nájde každý. V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na 3 zaujímavé miesta, ku ktorým sa pohodlne dostanete aj s vaším štvorkolesovým tátošom.

Obsah

Šikmá veža Vrbové

Neexistuje snáď nikto, kto by nepoznal šikmú vežu v talianskej Pise. Vedeli ste však, že podobný unikát nájdete aj na Slovensku? A to konkrétne v malej dedinke Vrbové neďaleko Piešťan, kam sa pohodlne dostanete aj autom. Slovenská šikmá veža je v skutočnosti zvonica, ktorej vrchol je v porovnaní so základmi odklonený až o 99 centimetrov.

Slabé základy zvonice nevydržali dlhotrvajúce dažde v 30. rokoch minulého storočia, a tak sa aj u nás môžeme tešiť z malého Talianska. I keď sa na prvý pohľad zdá, že pre jej bezpečnú návštevu bude nevyhnutné uzatvoriť kvalitné povinné zmluvné poistenie. Ľudia si túto zmenu včas všimli a stavbu poriadne zaistili.

Od zvonice je to navyše len 25 minút cesty autom k slávnej Mohyle Milana Rastislava Štefánika. Aj tú tak môžete zahrnúť do vášho výletu. V rámci jedného dňa potom objavíte až 2 zaujímavosti nášho malebného Slovenska.

Šútovské jazero

Aby ste mohli vidieť priezračnú tyrkysovú vodu, nemusíte platiť tisíce eur a letieť cez pol zemegule. Na jedno takéto miesto, ukryté v srdci Slovenska, sa dostanete pohodlne aj autom. Šútovské jazero sa nachádza kúsok od Ružomberka a ponúka skutočne dychberúcu scenériu.

Ak ste smutní, pretože kúpanie v jazere už na jeseň nestihnete, prezradíme vám tajomstvo – v Šútovskom jazere je voda ľadová celoročne, a to ja v tých najhorúcejších letných mesiacoch. Milovníci plávania si síce na svoje neprídu, no krásna okolitá príroda chytí za srdce nejedného návštevníka. Pokojne sa prejdite po okolí, prípadne spojte výlet na jazero s inými zaujímavými miestami v okrese.

Veterný mlyn v Holíči

Okrem malého Talianska a pohľadov ako z horúcej exotiky nájdeme na našom malebnom Slovensku aj kúsok holandskej atmosféry. Málokto vie o veternom mlyne stojacom nad mestom Holíč, ktorý je skutočným unikátom. Ide totiž o jediný zachovaný veterný mlyn holandského typu u nás.

Typický kruhový pôdorys, tri podlažia a starodávny zovňajšok prenesie každého návštevníka do minulosti. Táto stavba bola vybudovaná v 19. storočí a svoju pôvodnú funkciu plnila až do konca 1. svetovej vojny. V súčasnosti je jediný slovenský veterný mlyn síce menej známou, no aj tak dosť navštevovanou pamiatkou, za ktorou sa rozhodne oplatí vycestovať.

Nachádza sa kúsok nad mestom, a tak sa k nemu pohodlne dostanete aj autom. Ak by ste chceli vymeniť cestu v aute za trochu pohybu, môžete sa tam vydať pešo alebo na bicykli priamo z Holíča.

Nami vybrané top 3 miesta na jesenné výlety po Slovensku sú však len malou časťou toho, čo sa u nás oplatí navštíviť. Za pozornosť stoja napríklad aj unikátna prírodná pamiatka Haluzická tiesňava alebo kamenný vodopád Šomoška neďaleko mesta Lučenec. Na jeho návštevu vám však nebude stačiť už len auto stačiť, ale budete si to k nemu musieť vyšliapať po vlastných.