AUTORIDE

Tipy na jarnú údržbu vášho auta

Údržba bŕzd
Novinky
Publikované 

Jar je tu a je čas začať myslieť na to, aby ste svoje auto pripravili na teplejšie počasie a letnú sezónu. Či už plánujete výlet, alebo sa len chcete uistiť, že vaše vozidlo funguje bez problémov, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby bolo vaše auto v čo najlepšej kondícii.

Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, na čo nezabudnú pri jarnej údržbe vášho milovaného auta.

Obsah

Skontrolujte pneumatiky

Samozrejme, ak už je počasie priaznivé, je vhodné prezuť zimnú sadu pneumatík. Ak používate celoročné, alebo takzvané univerzálne pneumatiky, je dôležité skontrolovať, či sú vaše pneumatiky správne nahustené. Nízke teploty môžu spôsobiť pokles tlaku v pneumatikách, preto môže byť potrebné doplniť do pneumatík vzduch. Okrem toho skontrolujte, či vaše pneumatiky nevykazujú známky opotrebovania, odmerajte hĺbku dezénu, a v prípade potreby zvážte ich výmenu. Nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku.

Skontrolujte brzdy

Vaše brzdy majú rozhodujúci význam pre vašu bezpečnosť na cestách, preto je dôležité uistiť sa, že sú v dobrom stave. Skontrolujte, či vaše brzdové doštičky nevykazujú známky opotrebovania, a v prípade potreby ich nechajte vymeniť. Ak si pri brzdení všimnete neobvyklé zvuky, vibrácie, dlhšie reagovanie brzdy alebo iné neobvyklé javy, je dobré nechať si brzdy skontrolovať odborníkom.

Vymeňte olej a filter

Pravidelná výmena oleja je dôležitá na udržanie bezproblémového chodu motora vášho vozidla. Ak ste už dlho nevymenili olej, teraz je na to možno vhodný čas. Nezabudnite vymeniť aj olejový filter, ktorý pomáha odstraňovať nečistoty z motorového oleja.

Skontrolujte batériu

Nízke teploty sa môžu podpísať na batérii vášho vozidla, preto je dobré dať ju na jar skontrolovať. Odborník môže batériu otestovať, presne zistiť jej kapacitu a stav, a v prípade potreby ju vymeniť. Nielen batéria, ale aj my niekedy potrebujeme dobiť energiu. Ak si chcete oddýchnuť, odporúčame vám navštíviť stránku Zodiac Casino, kde sa nielen zrelaxujete, ale môžete aj niečo získať.

Skontrolujte stierače čelného skla

Jar môže priniesť veľa dažďa a námraza mohla v zime poškodiť gumičky na stieračoch, preto je dôležité uistiť sa, že sú stierače čelného skla v dobrom stave. Nezabudnite skontrolovať aj kvapalinu do ostrekovačov čelného skla a v prípade potreby ju doplňte, ak to počasie dovolí, tak môžete použiť letnú zmes.

Skontrolujte chladiacu kvapalinu

Chladiaca kvapalina vášho vozidla pomáha regulovať teplotu motora, preto je dôležité uistiť sa, že jej hladina je správna. Skontrolujte nádržku chladiacej kvapaliny a v prípade potreby ju doplňte. Ak je vaša chladiaca kvapalina znečistená alebo zmenila farbu, možno je čas na jej prepláchnutie a výmenu.

Skontrolujte klimatizáciu

Ak ste už dlhšie nepoužívali klimatizáciu svojho vozidla, je dobré ju skontrolovať skôr, ako sa počasie príliš oteplí. Odborník môže otestovať váš systém, aby sa uistil, že správne chladí, a skontrolovať prípadné netesnosti. Okrem iného môžete dať klimatizáciu aj prečistiť. Vyhnete sa tak zdravotným problémom, ktoré by mohli spôsobiť plesne vzniknuté v klimatizačnom systéme. V servisoch na to našťastie majú účinné prostriedky a vedia tieto nepríjemnosti vyčistiť.

Ako aj všetko, naše auto si vyžaduje pravidelnú údržbu. O to viac to platí po zime, kedy sa zmenia podmienky, hlavne čo sa týka teploty a vlhkosti. Auto je vystavené naozaj veľkým výkyvom. To sa môže nepriaznivo odraziť na jeho technickom stave. Preto vám odporúčame sledovať jeho technický stav po všetkých stránkach, aby ste zabezpečili bezpečnosť nie len pre seba a vašich blízkych, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.