Ťažné zariadenia a ich rozdelenie – porovnanie systémov upínania

Ťažné zariadenia
Novinky
Sponzorované
Publikované

Ťažné zariadenia sú využívané nielen majiteľmi úžitkových vozidiel pre podnikateľské účely, ale nechávajú si ich namontovať aj vodiči bežných osobných áut. Vďaka ťažnému zariadeniu si tak môžu k svojmu autu pripojiť rôzne druhy prívesov či obľúbené nosiče bicyklov. Aký typ ťažného zariadenia vybrať?

Základná klasifikácia ťažných zariadení

Spájacie (ťažné) zariadenia sa delia podľa niekoľkých kritérií, najčastejšie podľa spôsobu uchytenia ťažnej gule. Rozdeľujeme ich do dvoch hlavných skupín, a to:

  • pevný systém upevnenia,

  • odnímateľný systém (bajonetový alebo vertikálny).

Pevný systém upevnenia

Pri tomto type je čap k spoľahlivému ťažnému zariadeniu trvalo pripevnený pomocou skrutiek alebo spojený pevným zvarom. Nie je potrebné ho demontovať, avšak zákon hovorí, že nesmie prekrývať ŠPZ ani osvetlenie vozidla a musí byť riadne homologizované podľa nariadení EÚ.

Pevný systém je vhodný hlavne pre vodičov, ktorí ťažné zariadenie využívajú pravidelne, napríklad často ťahajú prívesy s vyššou hmotnosťou. Spojená je s ním nižšia nákupná cena.

Vertikálny odnímateľný systém

Ak nie je k zariadeniu pripevnený príves alebo iný komponent, napríklad prepravný box na ťažné zariadenie, musí byť podľa zákona demontované, a to aj pri krátkych prejazdoch. Nie je k tomu potrebné žiadne špeciálne náradie. Tento typ je zvyčajne vybavený uzamykateľnou poistkou/zámkom proti odcudzeniu.

Po odňatí čapu a sklopení zásuvky nie je viditeľný, tzn. estetický vzhľad vozidla nie je nijako narušený. Faktorom, ktorý môže niektorých motoristov odradiť od nákupu, je vyššia cena. Tento typ okrem toho nie je dostupný pre všetky modely automobilov.

Bajonetový odnímateľný systém

Aj v tomto prípade ide o rýchlo demontovateľný systém bez potreby použitia náradia, časť ťažného zariadenia však zostáva aj po odňatí čiastočne viditeľná. Manipulácia je jednodnoduchá a požiadavky na technickú zdatnosť takmer nulové. Cena je nižšia ako pri vertikálnom systéme upínania.

Každý zo spomínaných typov má svoje pre a proti, preto je dôležité urobiť si prieskum predtým, ako sa rozhodnete, ktorý z nich je pre vás a vaše potreby najvhodnejší.