Superrýchle dátové siete pre intralogistické scenáre budúcnosti

5G
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Spoločnosť STILL zriadila vo svojej centrále v Hamburgu vlastnú 5G sieť. Už v súčasnosti sa značka podieľa na rôznych výskumných projektoch a jej cieľom je ďalší vývoj inovatívnych produktov či zavádzanie tzv. smart factories („inteligentných tovární“).

Už dnes sa vo výrobných halách a skladoch stretávame s prevažne autonómnymi dopravnými prostriedkami. Avšak ich schopnosti stále nedosahujú schopnosti človeka, mnohé procesy sa ešte musia naučiť a ich inteligencia zatiaľ nie je dostatočná vo všetkých smeroch. Preto sa mnohí výrobcovia snažia túto medzeru vyplniť a vyvíjajú ešte inteligentnejšie stroje.

Realizovať túto prepracovanú víziu autonómne riadených dopravných prostriedkov je možné len s veľmi výkonnými mobilnými sieťami. Je nevyhnutné pracovať s veľkým množstvom údajov bezpečne, rýchlo a efektívne. Preto hamburský špecialista na intralogistiku STILL, ktorý sa vždy intenzívne zaoberal vývojom inovatívnych logistických a výrobných riešení, inštaloval vo svojej centrále vlastnú 5G sieť – SA Campus. „Táto 5G sieť, ktorou opäť preukazujeme našu inovatívnosť, keďže 5G ešte v priemysle nie je rozšírená, nám pomôže posunúť autonómne prebiehajúce logistické procesy pre našich zákazníkov na novú úroveň. Už dlhé roky sa aj preto zúčastňujeme mnohých medzinárodných výskumných projektov zaoberajúcich sa filozofiou Priemyslu 4.0. Na druhej strane budeme pomocou technológie superrýchleho prenosu dát optimalizovať vlastnú výrobu. V budúcnosti budú pomocou rýchlej bezdrôtovej komunikácie spolupracovať výrobné roboty a ľudia v tzv. „smart factory“ („inteligentnej výrobe“),“ hovorí Ansgar Bergmann, expert spoločnosti STILL na dáta a siete.

Nespočetné technologické prístupy s 5G

Podľa Ansgara Bergmanna sú obzvlášť zaujímavé aspekty výkonnosti a spoľahlivosti 5G, keďže ide o licencované frekvenčné spektrum pre používateľa. „Tie sú zaujímavé napríklad vo vnútornej logistike pri integrácii dopravných systémov pre vodičov. Prevádzkovateľ tak má lepšiu podporu, ako doteraz pri sieti WLAN. Celé flotily automatických vozíkov (AGV) možno koordinovať v reálnom čase a údaje o riadení a trasách možno spravovať na edge cloude spoločnosti,“ hovorí odborník. Ďalšie uplatnenie je v robotike, v spolupráci ľudí a strojov, či v zobrazovacích procesoch na rozpoznávanie prostredia.

Množstvo nových scenárov v intralogistike

Technológia 5G výrazne posilňuje aj filozofiu Priemyslu 4.0. Ten je založený predovšetkým na procesoch dátovej technológie a presne tie podporuje 5G. Tým sa optimalizuje krok od klasických k plne automatizovaným systémom. Všetky systémy a produkty v oblasti automatizácie, transparentnosti procesov, platieb za používanie, prediktívnej údržby alebo poradenstva budú vďaka 5G ďalej napredovať.

Výskumné projekty pre logistické procesy budúcnosti

Nové vízie, najmä tie, ktoré sú založené na strojovom učení a na ktoré je zameraný tento prenos dát, bude spoločnosť STILL čoskoro implementovať do reálne existujúcej technológie. Spoločnosť sa aj preto podieľa na mnohých medzinárodných výskumných projektoch, napríklad na projekte ARIBIC. Cieľom je lepšie využitie dát, ktoré automaticky riadené vozidlá (AGV) zbierajú prostredníctvom svojich senzorov a kamier počas svojich jázd v sklade. Napríklad tak vznikajú dve identické digitálne prostredia, ktoré spracúvajú relevantné informácie v reálnom čase. „Tieto procesy generujú obrovské množstvo údajov, ktoré sa musia prenášať veľmi vysokou rýchlosťou. Bez novej dátovej 5G siete by niektoré prístupy neboli možné. Predchádzajúce technológie sú dosť náchylné na rušenie spojenia, čo nám komplikuje prácu,“ hovorí A. Bergmann.

Nový vlajkový projekt CampusOS

Spoločnosť STILL sa zapája do projektu CampusOS Lighthouse, ktorý spustilo len nedávno (začiatkom roka 2022) nemecké Spolkové ministerstvo hospodárstva a technológií, pričom účastníkov podporí sumou 18,1 milióna eur. Cieľom je vybudovať modulárny ekosystém pre otvorené kampusové 5G siete na základe otvorených rádiových technológií a interoperabilných sieťových komponentov. Má pomôcť posilniť digitálnu suverenitu nemeckých spoločností. Spoločnosť STILL v rámci projektu testuje a vyhodnocuje nízku latenciu a odolné riadenie vozidiel a tiež prenášanie videí pri veľmi vysokých rýchlostiach dátových prenosov. „Po prvýkrát sa otestuje naša nová 5G sieť a bude sa porovnávať s inými riešeniami. Som si však celkom istý, že náš systém v tomto teste obstojí na výbornú. Vďaka týmto aktivitám spoločnosť STILL rozšíri svoje znalosti a bude môcť svojim zákazníkom poskytovať odbornosť aj v oblasti technológií,“ dodáva A. Bergmann.