Vlani si Slováci spoza hraníc doviezli skoro 62 000 jazdených osobných áut, ich počet rastie

Pobočka AAA Auto
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Počas uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny doviezlo spolu 61 759 ojazdených osobných vozidiel. Je to o 743 viac ako za predošlý rok 2022, kedy si ich Slováci spoza hraníc importovali 61 016. Pre porovnanie – v roku 2021 to bolo 61 195 a rok pred tým len 57 178.

V decembri 2023 bol zaregistrovaný pomerne nízky počet - 4 764, z toho najviac v Bratislavskom kraji (949) a najmenej v Košickom kraji (439). „Najchudobnejším“ mesiacom v roku 2023 bol január, s počtom registrovaných 4 687 dovezených jazdených osobných automobilov. Na druhej strane, najviac ich bolo importovaných v marci – 6 706. Vyplýva to z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR.

„Registrujeme, že za uplynulý rok sa doviezlo na Slovensko skoro 62-tisíc osobných ojazdených áut spoza hraníc, čo je naozaj dosť veľký počet kusov. Fakty sú také, že ich bolo dovezených zase viac ako za predošlé roky, čo nie je dobrým signálom pre slovenský vozový park. Z dostupných analýz z trhu jazdených vozidiel totiž vyplýva, že nezriedka ide o menej kvalitné prestarnuté vozidlá, ktoré nespĺňajú kritériá na ich bezpečnosť pre pasažierov. Pramení to aj z toho, že práve dovážané autá s nejasným pôvodom sú oveľa častejšie, v porovnaní s automobilmi zo Slovenska, predmetom rôznych podvodov. Najčastejšími a najväčšími problémami sú tu stočené tachometre, taktiež falšovanie roku ich výroby či zatajovanie poškodenia po ťažkých haváriách. Na druhej strane, v prípadetuzemských ojazdených áut je história vozidiel oveľa ľahšie overiteľná,“ komentuje situáciu na trhuKarolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna

Podrobné údaje od MV SR k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko: https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Aký je pomer jazdených a nových áut na Slovensku?

Za celý rok 2022 bolo na Slovensku zaregistrovaných spolu 78 841 nových osobných vozidiel (čaká sa na sumárne údaje za rok 2023). Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v SR ročne predá celkovo až okolo 350 000 ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut sa blíži k hranici 15 rokov.