Stredoeurópskou kráľovnou škodoviek na trhu s jazdenkami je Octavia

Škoda
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Na Slovensku sú hneď tri modely od Škody v šestici najinzerovanejších áut

V stredoeurópskom regióne majú šoféri ohľadom značky Škoda svojho jasného favorita. Úplne najobľúbenejším modelom je Octavia, nasledovaná praktickou a cenovo dostupnejšou Fabiou, tretiu priečku obsadil luxusnejší Superb. Presne takéto poradie modelov je vo všetkých krajinách Vyšehradskej skupiny, teda na Slovensku, v Českej republike, v Poľsku, aj v Maďarsku. V týchto štátoch pôsobí aj medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO, z ktorej kontinuálneho monitoringu trhu s jazdenými vozidlami vyplývajú tieto štatistiky.

Najčastejšie inzerovanou škodovkou v strednej Európe je aktuálne Škoda Octavia. Zatiaľ čo na Slovensku sa aktuálne ponúka 3 836 kusov tohto modelu za najčastejšiu cenu 5 170 eur, u našich českých susedov je to až 10 690 kusov (5 730 eur), v Poľsku 4 360 vozidiel (4 823 eur) a v Maďarsku 1 275 kusov (10 575 eur). „Slováci a Česi sú vernými zákazníkmi značky Škoda a tretina obyvateľov na ňu nedá dopustiť aj napriek tomu, že nepatrí vo svojej triede medzi najlacnejšie automobily. Najväčšej obľube sa teší práve Octavia vďaka veľkorysému kufru a celkovému prevedeniu. Najdrahšie škodovky majú naši susedia v Maďarsku, a to hlavne kvôli výrazne nižšej ponuke na trhu než v iných krajinách,“ vysvetľuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO. Vyššiu cenu Octavií v Maďarsku vysvetľuje aj vek ponúkaných vozidiel, ktorý sa najčastejšie pohybuje na úrovni siedmych rokov. U nás a v Poľsku je najčastejší vek inzerovaných Octavií 9,9 roka, Českej republike je to 8,9 roka. Najmenší nájazd kilometrov nájdete práve u Octavií predávaných na českom trhu, najčastejšie je to 170 000 km, zatiaľ čo u nás je to približne 190 000 km.

Zaujímavosťou medzi škodovkami je stále vysoká ponuka Felícií, ktorá je piatou najinzerovanejšou škodou u nás. Predbehla napríklad aj najmenší model automobilky Citigo, ale aj Kodiaq či Karoq. Slováci sa často mylne domnievajú, že vozidlá od Škody sú vždy spoľahlivo domáceho pôvodu, ale len v auguste sa k nám doviezlo takmer 35 % z celkovej ponuky, pričom najčastejšie išlo o model Škoda Citigo. Paradoxom je, že v Českej republike bolo v auguste dovezených až 40 % modelov Škody zo zahraničia.

A ako dlho čakajú škodovky na svojho majiteľa?

Škoda Octavia sa priemerne predá za 33 dní, Škoda Fabia za 29 dní, Superb za 31 dní, Rapid za 26 dní, Felicia za 22 dní, Roomster za 30 dní, Yeti za 32 dní, Kodiaq za 39 dní, Karoq za 38 dní a Citigo za 34 dní.

Trh ojazdených áut v auguste 2019

Screenshot 2019-09-05 at 11.39.50