AUTORIDE

Stierače: To najlepšie vybavenie pre vaše vždy čisté čelné sklo

Stierače
Novinky
Publikoval Denis  

Aj keď je vonku ešte stále príjemne horúce leto, o pár týždňov sa už pomaly začne ráz počasia meniť. Slnečné dni vystriedajú tie viac sychravé a dážď, ranná hmla a rosa budú pri jazde autom vaším denným spoločníkom. Ani v lete však nemáte vždy až tak celkom na ružiach ustlané, pretože búrky z tepla vedia narobiť niekedy poriadny prevrat. Vo všetkých situáciách potrebujete na zvládnutie takto náročnej jazdy dokonalé vybavenie auta, optimálne jazdné vlastnosti a samozrejme kvalitné stierače.

Je čas vymeniť staré za nové

Obsah

Prvým krokom je kontrola účinnosti stieračov. Ak sú na čelnom skle po niekoľkých zdvihoch týchto gumových asistentov škvrny, stierače musia byť okamžite vymenené. V opačnom prípade môže slabá viditeľnosť za snehu a dažďa viesť k hroznej nehode. Zo sortimentu výrobkov ponúkaných v automobilových predajniach sa vaše oči zadívali na regály ponuky lacných obchodných reťazcov? Nie vždy je to ale správna voľba.

Stierače sú gumové plastové telesá vo forme spojlera, v ktorom sú vsadené dva tenké plechy. Medzi nimi je zavedená gumová čepeľ, ktorá v skutočnosti čistí sklo a zaisťuje ich hlavnú a dobrú funkciu.

Od kvality spomínanej gumy a prevedenia konštrukcie stieračov závisí aj výsledný efekt čistenia, ktorý v prípade výberu v spomínaných lacných nákupných centrách nemusí byť podľa vašich predstáv.

Kvalitné stierače musia odolávať námraze, správne fungovať v prudkom lejaku a pri vysokej rýchlosti auta. Navyše sa pri tejto námahe neroztrhnú, ale pohybujú pozdĺž skla a takmer ticho.

Na čo si dať pozor pri výbere a používaní

Ako vo všetkých prípadoch, aj tu je samozrejme dôležitý materiál a jeho vlastnosti. Stierače sú ale vplyvom externých podmienok dosť namáhané, takže musíte trochu predpokladať, že sa časom ich funkcia zníži a bude nutné siahnuť po nových.

Jednou z možností, ako stierače "ušetriť", je kombinovať ich s používaním tých tekutých. Ako mnohí iste veľmi dobre viete, ide o nános špeciálnej látky, ktorá nebude mať s kvapkami dažďa žiadne zľutovanie a na čelnom skle ich jednoducho neudrží. Po čase ale účinok tejto Nano technológie pominie a vy sa budete musieť spoľahnúť na klasiku.

Čistenie čelného skla sa oplatí tiež, pretože niektoré drobné kamienky, zaschnuté nečistoty a blato môžu stierače poškodiť.

Nemenej dôležitý je aj typ stieračov, okrem tých tekutých, klasických so zámkom, potrebných zadných stieračov, môžete využiť aj tzv. bezramienkové, teda bez lišty. Pozor si dajte na správnu dĺžku stieračov, ktorá môže zbytočne poškodiť stierač aj samotný bauset okna.

Ak chcete mať na cestu dokonalý výhľad za akýchkoľvek podmienok, určite nezabudnite pri výbere stieračov na niektorý z vyššie spomenutých bodov, uľahčí vám to vašu jazdu a jej pohodlie.