AUTORIDE

Starostlivosť o autokoberce a rohože - ako často ich čistiť?

Autokoberce
Zaujímavosti
Tlačová správa
Publikované 

Čistenie autokobercov a autorohoží je nevyhnutnou súčasťou údržby vozidla. Nejde tu iba o estetiku auta - pravidelná starostlivosť má vplyv na životnosť autobobercov a v konečnom dôsledku aj na celkový stav interiéru a hodnotu auta pri jeho potenciálnom predaji. Ako často ich teda čistiť a aký je najlepší spôsob?

Ideálna frekvencia čistenia autokobercov a rohoží sa odvíja od viacerých faktorov. V prvom rade je potrebné zohľadniť váš životný štýl, resp. to, ako často a akým spôsobom vozidlo používate, rovnako tak aj prostredie, v ktorom jazdíte.

Intenzita používania automobilu

Každá cesta autom za sebou necháva malé stopy na vašich autorohožiach. Ak patríte k štandardným vodičom, ktorí denne dochádzajú za prácou či jazdia na regulerné nákupy, postačí, ak k hĺbkovému čisteniu pristúpite každé dva mesiace. Samozrejme zavážia aj iné okolnosti. Ak napríklad vozíte v aute deti alebo zvieratá, pravdepodobne bude nutné čistiť autokoberce a rohože častejšie. Okrem toho by ste mali koberce každý týždeň až dva aspoň vytriasť a zbaviť sa tak uvoľnených nečistôt a prachu.

Prostredie a počasie

Rolu pochopiteľne zohráva aj prostredie, v ktorom sa bežne pohybujete. V oblastiach s vyšším úhrnom zrážok, rovnako tak aj počas zimných mesiacov, budete musieť autokoberce čistiť častejšie, aby ste eliminovali vznik plesní. Potrebné bude čistenie aspoň raz do týždňa. Lepšou voľbou však bude v tomto prípade zvoliť vodotesné gumené autorohože do každého počasia s vyvýšeným okrajom pre zadržanie nečistôt a vody.

Tipy, ako na efektívne čistenie

Prvým krokom, či už ide o textilné koberčeky alebo gumené rohože, je odstránenie uvoľnených nečistôt, prachu, kamienkov a podobne, ktoré sa zachytili v štrbinách, alebo vláknach autokoberca. Jednoducho ich vytraste, vyklepte alebo použite vysávač (v prípade textilných kobercov je vhodné siahnuť po kefovom nadstavci, ktorý si poradí aj s odolnejšou špinou).

Následne prichádza na rad hĺbkové čistenie. V tomto kontexte majú výhodu gumené autorohože. Stačí ich vystiekať vysokotlakovým čističom (wapkou) a umyť špongiou zmesou vody a mydla, prípadne iného čistiaceho prostriedku. Pozor, nepoužívajte čistidlá na báze amoniaku, ktoré by mohli gumu znehodnotiť. Po vyčistení môžete na čistý a suchý povrch aplikovať ešte ochranný prípravok, tzv. oživovač, ktorý dodá rohožiam nový žiarivý vzhľad.

V prípade textilných autokobercov používajte primárne špeciálne čističe (zvyčajne vo forme peny) na koberce a čalúnenie v interiéri auta. Prípravok nastriekajte na koberec, nechajte pôsobiť a následne vydrhnite kefou. Dôkladne opláchnite vodou, pri silnom znečistení môžete použiť aj wapku, a nechajte poriadne vysušiť. A máte hotovo!