Stance autá: Vedel si o aké autá, respektíve typ úpravy ide?

Stance auto
Zaujímavosti
Publikoval Denis

Na rôznych tuningových zrazoch si sa už určite stretol s rôznymi kategóriami štýlu úpravy automobilov. Medzi tieto štýly patrí aj kategória upravených automobilov nesúcich označenie stance cars alebo tiež stance autá.

Ak si automobilovým nadšencom, ktorý nevynechá jediný tuningový zraz, určite vieš, aké vozidlá tento výraz označuje. Avšak menej znalí automobiloví nadšenci nemusia chápať, čo sa pod výrazom stance autá skrýva. Práve z tohoto dôvodu sme si pre teba pripravili článok, v ktorom sa dozvieš, čo sú to stance autá a o aký ty úpravy vlastne ide.

Čo sú to stance autá:

Stance autá sú autá, ktoré sú znížené a sú upravené tak, aby bol ich rám takmer priamo pri zemi. Tieto autá majú tiež obrovské kolesá, ktoré majú negatívny uhol odklonu (sú našikmo). Ide teda o automobily, od ktorých sa neočakáva účasť na šprintoch či pouličný drift. Pri stance autách idú zvyčajne jazdné vlastnosti auta a jeho výkon bokom a všetky úpravy sú sústredené hlavne na vizáž automobilu.

Stance automobil má pútať pohľady ľudí hlavne počas toho, ako je odstavený na parkovisku. Tým však netvrdím, že by boli všetky stance autá pomalé, mali nízky výkon a hrozné jazdné vlastnosti. Všetko totiž záleži od rozsiahlosti úprav.

V skutočnosti však prehnané stance úpravy autu skôr v oblasti výkonu a jazdných vlastností uškodia ako pomôžu. Väčšina stance áut je totiž tak nízka, že jazdia oveľa horšie ako sériové automobily a tiež často škriabú nárazníkmi či prahmi o zem všade kde idú.

Výnimkou nie je ani príliš negatívny uhol odklonu kolies, ktorý jazdným vlastnostiam automobilu, no ani prenosu výkonu na vozovku nijak neprospieva. Väčšina sériovo vyrobených automobilov má mierne negatývny uhol odklonu kolies v závislosti od typu vozidla. Tento odklon je však voľným okom takmer nepozorovateľný. Avšak niektoré stance autá majú uhol odklonu kolies tak extrémny, že ich kolesá sú naklonené do negatívneho uhlu 45 stupňov.

Stancovanie je hlavne o vzhľade. Majitelia týchto automobilov chcú, aby ich autá zapôsobili svojim vzhľadom. Často preto používajú výškovo nastaviteľné podvozky, aby mohlo auto jazdiť po cestách aj normálne a pri špeciálnych udalostiach, ako je napríklad tuning zraz, svoje auto opäť znížia čo najviac k zemi.

Stancing má svojich verných nadšencov po celom svete, od Japonska, Ruska, Európy, až po Ameriku. V našich končinách však stance štýl nie je až tak obľúbený, respektíve skutočných stance automobilov je u nás len veľmi málo. Vinu na tom nesie z veľkej časti práve veľmi nízka kvalita naších ciest. Jazda so stance automobilom po našich cestách by sa totiž rovnala samovražde, prinajlepšom deštrukcii celého auta.