Rozhovor: Spontánnosť akcií Tuning Nie Je Zločin je našou identitou

Ostatné
Publikoval Denis

Zdravím všetkých čitateľov, autorajďákov pri ďalšom rozhovore, tentoraz so samotným zakladateľom a organizátorom, Robertom Matúšom, akcií známych pod názvom Tuning Nie Je Zločin.

Možno si sa už zúčastnil niekoľkých zrazov, no pokiaľ stále rozmýšľaš nad tým, kde nabudúce prevetráš svoje autíčko, rozhodne odporúčame zájsť na nadupané zrazy a zažiť atmosféru ako z autíčkárských filmov. Okrem iného si vypočuť nádherný zvuk krásne porobených autíčiek.

Obsah

Tuning Nie Je Zločin

To je názov akcie ktorá už druhú sezónu valcuje mestá po Slovensku. Ohromuje pozitívnou atmosférou i nevídanou účasťou fanúšikov motorizmu. Tisíce ľudí v uliciach sú dôkazom toho, že aj za krátku dobu sa dá vytvoriť úspešný projekt.Kto za tým všetkým stojí, aká je myšlienka zrazov a ako to vlastne všetko začalo?

Organizáciu týchto udalostí majú na svedomí administrátori dvoch Facebookových stránok Garage Slovakia a CarFamily. Rozhovor nám poskytol priamo jeden z nich: Garage Slovakia: Robert Matúš (25)

ROZHOVOR

Ahoj Robert. Čo ťa viedlo k tomu, aby si začal organizovať akcie Tuning NIE je zločin?

Ak by som sa mal vrátiť na úplný začiatok, pôvodným zameraním stránky bolo spoznať nových ľudí, vytvoriť nejakú lokálnu skupinu nadšencov jedného – aut. Takto sa to dialo približne pol roka. Organizoval som lokálne malé zrazy či už sám alebo za pomoci ďalších správcov stránok s podobným zameraním. V jednom momente som zorganizovali zraz na ktorom sa to mierne zvrtlo: účastníci medzi sebou začali závodiť, po príchode polície vznikali konflikty a pod týmto všetkým bolo napísané moje meno.

Bol som vyzvaný príslušníkmi policajného zboru SR aby som prestal robiť tieto akcie. Keďže som mal zrovna vtedy ťažké životné obdobie, bola to zároveň moja forma úniku pred problémami. Nechápal som prečo sa ľudia v slobodnej krajine nemôžu len tak stretávať na verejných priestranstvách. Nenechal som sa zastaviť vyhrážkami a v spolupráci s Patrikom (CarFamily) sme v zápale zúrivosti vytvorili udalosť pod názvom „F*ck the police“ – avšak keď sme sa ukľudnili zvolili sme alternatívny názov: Tuning Nie Je Zločin. Žasli sme nad reakciou fanúšikov. Dostávalo sa nám denne množstvo správ o tom ako nás podporujú, ako sme urobili niečo správne.

Pre koho sú akcie určené, respektíve na čo všetko sa môžu ľudia tešiť?

Snažíme sa vytvoriť niečo pre ľudí, to znamená že ich nefiltrujeme podľa veku, majetnosti či iných kritérií. Absolútne nám nezáleží či niekto príde na drahom, luxusnom aute alebo na zanedbanej starej samohybke. Nikto totiž nemôže za to, do akej rodiny sa narodí. Síce je akcia zameraná na autá, ale vždy to bolo, je a bude o ľuďoch. Ak sa chce niekto v piatok večer zabaviť bez alkoholu, v spoločnosti ľudí s rovnakým záujmom – má dvere otvorené.

Čo sa programu týka, snažíme sa do zrazov zakomponovať stále viac činností a zábavy no niekedy nám reálne podmienky priamo na akcii nedovoľujú daný program uskutočniť. Návštevníci si ale vždy nájdu to svoje, či ide o obdivovanie upravených / luxusných aut alebo sa spoznávajú medzi sebou.

Chceš plánovať akcie pravidelne alebo je tá tvoja spontánnosť identitou akcií Tuning NIE je zločin?

Spontánnosť akcií Tuning Nie Je Zločin je našou identitou, ale to nám nebráni organizovať aj iné eventy. Už teraz pripravujeme veľké letné akcie, no hľadáme to pravé miesto pre ich organizáciu keďže nie sme na Slovensku jediný kto má podobný zámer. Taktiež sme neprestali organizovať lokálne stretnutia v rôznych štýloch, spoločné výlety s fanúšikmi a podobne.

Čo je najväčšou prekážkou pri organizovaní takýchto akcií?

Najväčšou prekážkou je pre mňa samotná práca s ľuďmi. Áno, máme veľa fanúšikov no stačí aby sa objavil jeden, ktorý skritizuje celú akciu no nevidí čo všetko bolo za tým – to ma trošku demotivuje. Ďalej je to neochota niektorých vlastníkov pozemkov, parkovísk a iných areálov. Pri pouličných zrazoch ako obyvatelia miest, tak návštevníci zrazov vyžadujú prenajatý areál a v dnešnej dobe je to našou prioritou, no týchto možností je hlavne na západnom Slovensku príliš málo.Beháš z jedného mesta do druhého.

Stíhaš sa venovať všetkému, čo si naplánuješ alebo ako to celé zvládaš?

Ako som už spomínal takmer každý deň som od rána do večera zatvorený v aute, v kancelárii nejakého šéfa, či prilepený k telefónu. Ak prídem domov a nájdem si chvíľu čas venujem sa správam, e-mailom, e-shopu, sponzorom, prípadne píšem články ako tento. Stíham všetko čo by som mal, no určite nestíham všetko čo by som chcel. Táto práca ma pohltila na „full time“ čo som pravdupovediac vždy vyhľadával, no mrzí ma že v poslednej dobe nemám čas na kamarátov, rodinu.

Zmenil sa tvoj život práve vďaka týmto akciám?

Zmenil sa od základov. Vďaka ľuďom pre mňa konečne môže byť zábava prácou a práca zábavou. Získal som veľa nových kontaktov, spoznal veľa ľudí, zabehol ďalšie firmy a vďaka týmto možnostiam sa snažím každý deň vymyslieť niečo nove, unikátne.

Aký bol tvoj najväčší úspech v rámci akcií Tuning NIE je zločin?

Je ťažké opísať najväčší úspech. 2500 ľudí na prvej tohtoročnej akcii? Za necelý rok dokázať to, o čo sa niekto snaží podstatne dlhšiu dobu? Nie. Pre mňa je úspechom každodenný posun vpred. Je to záležitosť ktorú nevidí ani najbližšie okolie, no sám viem že som vo svojom živote niečo zlepšil. To je pre mňa definícia úspechu.

Ako sa vraví: Koľko ľudí ťa miluje, toľko ťa nenávidí. Má aj táto oblasť svojich hejterov?

Hejteri sú vždy a všade, bez nich by to nešlo. Samozrejme aj v tejto oblasti je ich dosť a za posledný rok som si ich už rozdelil do troch kategórií.

1. Sú to ľudia, ktorí sa venujú podobnej činnosti no v inej oblasti. Ako príklad uvediem danú tému: tuningový zraz. Sú tu rôzne kategórie: Vizuálna stránka, výkon, drift atd. Každá zo skupín na internete je zadefinovaná v jedenej z týchto kategórií a vidí iba tú svoju. NAPR: Tuner ktorý dbá na vizuál svojho auta hejtuje tunera ktorý jazdí drift už iba pre to že má nejaké omlátené auto. Ale nevidí neho talent za volantom, kolko ocenení získal a pod. Naopak drifter hejtuje jeho štýlom: nevieš jazdiť, celý deň si len čistíš auto atď. Je to začarovaný kruh a takto sa medzi sebou doberajú všetci. Bol som rovnaký no s odstupom času sa na to pozerám tak, že som sa snažil zaradiť k niektorým z nich. To však pri tejto práci nie je možné a preto rešpektujem každého kto príde. Ako som už spomínal vyššie nie je to o autách ale o ľuďoch.

2. Človek, ktorý robí akcie v rovnakej oblasti ako vy, no má pocit že je vo všetkom lepší. Tam nie je čo vysvetlovať, všetci niekoho takého poznáme.

3. Človek ktorý v živote nič nedokázal a jediné čo vie robiť je písať negatívne komentáre na všetko. Týchto mám osobne najradšej, pretože mi to neubližuje skôr sa zasmejem na tom ako môže mať niekto taký nudný život.

Čo by si odkázal čitateľom nášho webu?

Ako Garage Slovakia by som sa chcel hlavne poďakovať ľuďom ktorí nás sledujú, podporujú, navštevujú naše akcie, zastavia sa na pár slov. Ospravedlniť sa za slabú komunikáciu s Vami. Treba pochopiť že pri takom počte aktívne zapojených ľudí nám chodia stovky správ denne.

Ako Robert Matúš Vám chcem povedať toto: Nečakajte kým k vám šťastie príde. Vykročte mu naproti a jedného dňa ho nájdete. Ignorujte negatívne ohlasy ľudí aj keď je to vaša rodina či kamaráti. Je to iba váš život, vaša cesta – ďalšia už nebude tak si ju vychutnajte naplno bez ohľadu na to, čo si o vás kto myslí.