AUTORIDE

Spoločnosť JLR potvrdzuje elektrickú budúcnosť Nitry počas osláv 5. výročia závodu

Jaguar Land Rover
Novinky
Tlačová správa
Publikované 

Spoločnosť JLR včera potvrdila, že jej najmodernejší závod v Nitre na Slovensku bude vyrábať elektrické vozidlá v rámci stratégie spoločnosti Reimagine, ktorá do roku 2030 uvedie na trh deväť nových elektrických vozidiel.

  • Výkonná riaditeľka priemyselných operácií spoločnosti JLR Barbara Bergmeier potvrdila, že Nitra bude do konca desaťročia vyrábať elektrické vozidlá.

  • Závod bude prekonfigurovaný na elektrifikáciu ako súčasť investície vo výške 15 miliárd libier vyčlenených na transformáciu spoločnosti JLR.

  • Správy nasledujú po otvorení nového laboratória Future Energy Lab spoločnosti JLR v hodnote 250 miliónov libier vo Whitley v Spojenom kráľovstve, ktoré je orientované na vývoj elektrických pohonných jednotiek.

Výkonná riaditeľka priemyselných operácií Barbara Bergmeier pri oznamovaní noviniek k 5. výročiu slovenského závodu ocenila neuveriteľný úspech závodu a jeho ľudí, ktorí od spustenia výroby v roku 2019 doteraz vyrobili viac než 365 000 vozidiel Defender a Discovery.

„S potešením oznamujem, že náš fantastický, najmodernejší závod v Nitre bude toto desaťročie vyrábať elektrické vozidlá ako súčasť našej stratégie elektrifikácie. Ide o vyjadrenie dôvery 5 000 kvalifikovaným a oddaným ľuďom závodu. Demonštrujeme tým kľúčovú úlohu závodu Nitra, s jeho vysokou produkciou. Chcem sa tiež poďakovať našim dodávateľom, ktorí nás nasledovali, aby sme sa usadili v Nitre a podporili naše zvýšenie výroby,“ povedala výkonná riaditeľka priemyselných operácií JLR Barbara Bergmeierová.

Jaguar Land Rover

„Dnešný deň je skutočným míľnikom pre náš závod, ktorý od spustenia prevádzky pred piatimi rokmi išiel od úspechu k úspechu. Urobili sme zmeny, ako je pridanie Defendera 130 a prechod z dvoch na tri zmeny, či zvýšenie výroby z 2 000 na 3 000 áut týždenne. Správa, že budeme poskytovať výrobu elektrických vozidiel, je potvrdením našej kľúčovej úlohy v stratégii Reimagine,“ doplnil prevádzkový riaditeľ JLR Nitra Guillermo Mancholas.

Spoločnosť JLR investovala do spustenia Nitry 1,3 miliardy eur. Ide o vysoko digitalizovaný a automatizovaný závod, ktorý ako prvý v Európe využíva nosný systém Pulse od Kuka, ktorý poskytuje o 30% rýchlejší prenos než konvenčné systémy. Odvtedy tento výrobca luxusných áut investoval ďalších 60 miliónov eur do nových technológií, pozemkov, budov a softvéru.

No mimoriadne úspešným pre spoločnosť z finančného hľadiska bol nový Defender, postavený výlučne v Nitre. Ako najpredávanejší model spoločnosti JLR za posledné dva finančné roky, Defender generuje desaťnásobok príjmov, než Classic Defender v roku 2015.

Jaguar Land Rover

Do budúcnosti spoločnosť JLR investuje 15 miliárd libier v priebehu piatich rokov do transformácie svojich vozidiel na elektrické a do roku 2039 sa stane spoločnosťou s nulovou uhlíkovou stopou. To zahŕňa elektrifikáciu luxusných značiek Range Rover, Defender, Jaguar a Discovery a uvedenie deviatich čisto elektrických modelov do roku 2030.

Spoločnosť rýchlo transformuje svoju priemyselnú stopu na prípravu na elektrifikáciu a práve elektrifikácia závodu v Nitre predstavuje posledný kúsok skladačky.

Halewood sa stane prvým plne elektrickým výrobným závodom spoločnosti JLR, Solihull bude vyrábať elektrické modely Range Rover, Range Rover Sport a Jaguar, Centrum výroby motorov vo Wolverhamptone bude vyrábať elektrické pohonné jednotky (EDU) a Castle Bromwich bude prepracovaný na výrobu panelov karosérie pre elektrické vozidlá. Medzitým spoločnosť JLR tento týždeň otvorila nové laboratórium Future Energy Lab za 250 miliónov libier vo Whitley, Coventry, Spojené kráľovstvo, na vývoj elektrických pohonných jednotiek.

Ďalšie podrobnosti o elektrických modeloch, ktoré sa budú vyrábať v Nitre, budú potvrdené neskôr.