Slovenská jednokorunová bankovka bola dnes vydražená za rekordných 49 182 eur!

Lice
Zaujímavosti
Publikoval Martin

Jediný zachovaný exemplár slovenskej bankovky z roku 1945 sa dnes predal na internetovej aukcii za 49 182, čo je dvanásťkrát viac ako bol pôvodný odhad. Aukčná spoločnosť Bankovky.com stanovila jeho vyvolávaciu cenu na takmer 4 000 eur. Zberatelia mali dnes jedinečnú príležitosť kúpiť si jediný známy kus tejto bankovky na svete, ktorú na konci druhej svetovej vojny vydal Slovenský štát, ale nikdy sa nedostala do obehu.

Certifikat pravosti

Jej príbeh je veľmi zaujímavý. Bankovku vytlačili a následne skartovali v tlačiarni Neografia v Turčianskom svätom Martine. Bývalý zamestnanec, ktorý sa zúčastnil na prevoze už skartovaných kusov, využil príležitosť - vyniesol päť dielov a z nich si zložil bankovku na pamiatku. Odtiaľ sa štátovka dostala do zbierky významného bratislavského zberateľa, ktorý ju mal v držbe od roku 1980.

Rub

„Dnešná aukcia, ktorá pokračuje až do zajtra, je zameraná na papierové peniaze, ktoré obiehali na historickom území Slovenska, Čiech a Moravy od roku 1762 až po súčasnosť. Celkovo sa do dražby dostalo až 900 položiek v celkovej vyvolávacej cene takmer 100 000 eur. Zatiaľ najdrahšou predanou položkou, dvojdňovej aukcie, je päťdesiat Gulden z roku 1800, ktorý sa dnes vydražil za 133 800 eur, z ktorého sú zberateľom známe len tri kusy," hovorí spolumajiteľ aukčného domu Bankovky.com Aleš Kohout a dodáva: „Rovnako ako minulý rok, keď naša spoločnosť vydražila v online aukcii najcennejšiu bankovku na našom území, päťtisíckorunáčku z roku 1919 za 57 200 eur, aj dnes sa potvrdzuje rastúci záujem o zberateľstvo bankoviek."