Škoda spúšťa v Bratislave výrobu nového modelu Superb

Škoda Auto výroba v Bratislave
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Štyri týždne po svetovej premiére, ktorá prebehla neďaleko Prahy, spustila spoločnosť Škoda Auto v bratislavskom závode koncernu Volkswagen výrobu štvrtej generácie modelu Superb. Presunom top modelu so spaľovacím motorom z Kvasín sa uvoľnia výrobné kapacity tamojšieho závodu, ktoré sa využijú na výrobu modelu Octavia.

  • Sériová výroba štvrtej generácie modelu Škoda Superb sa spúšťa len štyri týždne po svetovej premiére

  • Škoda Superb a Volkswagen Passat sa začínajú vyrábať na rovnakej výrobnej linke, čo prinesie koncernu Volkswagen významné synergie

  • Od roku 2001 sa vyrobilo 1,6 milióna vozidiel Superb troch generácií, čím sa stal vrcholom ponuky modelov Škoda so spaľovacím motorom

Od uvedenia prvej novodobej generácie modelu Superb na trh v roku 2001 je tento automobil vlajkovou loďou medzi modelmi Škoda so spaľovacím motorom.

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Výroby a logistiky, hovorí: "Uvedenie novej generácie modelu na trh je pre všetkých zamestnancov vždy výnimočný okamih. A pre nový Superb to platí dvojnásobne, pretože v rámci takzvaného projektu Beta+ prebiehal spoločný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat pod vedením spoločnosti Škoda.

Dobre zvládnutá realizácia projektu a presun výroby modelu Superb do Bratislavy sú dôkazom vysokej kvalifikovanosti a odbornosti zamestnancov Škoda Auto. S novou generáciou nášho úspešného vrcholného modelu so spaľovacím motorom tak využívame aj významné synergie. Úprimne ďakujem všetkým kolegom, ktorí veľkým pracovným nasadením prispeli k tomuto projektu."

Synergie v rámci skupiny: výroba štvrtej generácie modelu Superb v Bratislave

Rozhodnutie o výrobe štvrtej generácie modelu Superb v bratislavskom závode koncernu Volkswagen bolo oznámené už v novembri 2020. Tento krok je súčasťou projektu Beta+, ktorý je zameraný predovšetkým na využitie synergií vo výrobnej sieti a ďalšie zvýšenie efektívnosti. Škoda Auto bola zodpovedná za kompletný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat a ich výroba bude prebiehať na rovnakej linke.

Presunom modelu Superb do Bratislavy vytvorí Škoda kapacitu pre výrobu automobilov typu Octavia v závode v Kvasinách od leta 2024. To zároveň umožní vyrábať viac elektromobilov v závode v Mladej Boleslavi.

Výroba modelu Škoda Superb na Slovensku sa začína karosárskymi dielmi. Mnohé z nich sa lisujú v bratislavskom závode a kompletizácia prebieha v novej karosárni. Hala bola predtým nevyužívaná a v rámci projektu Beta+ prešla kompletnou premenou. Za necelé dva roky tu Škoda Auto nainštalovala viac ako 500 najmodernejších výrobných strojov a ovládacích riadiacich zariadení spolu s pokročilou technológiou lepenia dielov a dôležité bolo aj nadviazanie spolupráce s novými dodávateľmi.

Okrem toho bola montážna hala rozsiahlo prestavaná: samotná linka, do ktorej boli nové modely plynule integrované, sa predtým nepoužívala na výrobu plug-in hybridných vozidiel, ale len na výrobu konvenčných modelov Škoda a Volkswagen. Komplexná modernizácia výrobnej haly tak zahŕňala inštaláciu automatizovaných manipulačných zariadení, priemyselných kamerových systémov a ďalších technológií pre montážnu linku. Okrem toho bola oblasť výroby podvozkov upravená tak, aby sa na tej istej linke mohli vyrábať aj plug-in hybridné verzie.

Veľkou premenou prešla aj lakovňa v bratislavskom závode, čím sa dosiahlo zlepšenie ekologických parametrov. K ekologickejšej prevádzke prispelo napríklad zavedenie nových lakovacích kabín vybavených modernými systémami cirkulácie vzduchu so schopnosťou zachytávať prchavé organické látky.

Nový dizajnový jazyk modelu Superb a široká ponuka pohonných jednotiek

Výroba štvrtej generácie modelu Škoda Superb sa začne verziou kombi, po ktorej bude v prvej polovici roka 2024 nasledovať hatchback. Ponuka moderných a úsporných pohonných jednotiek zahŕňa tri benzínové motory s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkonmi 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k).

Okrem toho ponuka zahŕňa nový plug-in hybridný pohon s čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 km, ktorý je určený výlučne pre verziu kombi, ako aj mild-hybridnú verziu - v modelovom rade Superb použitú prvýkrát.

Superb: etalón dizajnu a konštrukčných riešení značky Škoda od roku 1934

História modelu Škoda Superb siaha až do roku 1934, keď bol predstavený vôbec prvý nositeľ tohto mena: Škoda 640 Superb. Špičkové modely si slávne meno zachovali až do roku 1949.

V roku 2001 Škoda oživila historický názov a použila ho pre prvú modernú generáciu modelu Superb. Doteraz bolo vyrobených viac ako 1,6 milióna vozidiel tejto vlajkovej lode značky Škoda so spaľovacím motorom.

Viac informácií o histórii značky Škoda v Bratislave nájdete tu.