ŠKODA Slovakia Motorsport: Martin Koči v Hustopečiach získal dôležité body, napriek defektom

Hustopee_2019_025
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Polovičný úspech Martina Kočiho a Radovana Moznera ml. na 15. Agrotec Petronas Rally Hustopeče: prvú etapu nedokončili

Už druhýkrát v tohtoročnej sezóne sa majstrovstvá Slovenska v automobilových súťažiach presťahovali na Moravu. Tentoraz do viníc pri mestečku Hustopeče, kde má rely vždy neopakovateľnú atmosféru. Preteky Agrotec Petronas Rally Hustopeče sa opäť skladali z dvoch etáp, ktoré sa hodnotili v rámci Majstrovstiev Slovenska v rely 2019 samostatne. Posádku tímu ŠKODA Slovakia Motorsport v rámci prvej etapy vyradili z boja dva defekty. V druhej etape, ktorá bola v rámci slovenského šampionátu hodnotená samostatne, však s prehľadom vyhrala. Martin Koči s Radom Moznerom ml. si tak pripísali ďalších 30 bodov do priebežného poradia majstrovstiev Slovenska.

Tešíme sa z toho, že aj napriek problémom na trati kvôli 2 defektom sa posádke ŠKODA Slovakia Motorsport podarilo získať cenné body a v priebežnom poradí slovenského šampionátu je na druhom mieste. Martin opäť svoje umenie naplno ukázal v druhej etape, ktorú s Radom Moznerom ml. vyhral,“ povedal Marek Ružička, konateľ spoločnosti ŠKODA Auto Slovensko.

Martin Koči a Radovan Mozner ml. vyrazili na trať 15. Agrotec Petronas Rally Hustopeče s lichotivým štartovým číslom jeden a ambíciou zopakovať výborný výsledok z minulého roka. V Hustopečiach na nich čakalo horúce počasie, prach a rýchlostné skúšky medzi vinicami. Na tejto trase sa tradične prelínajú klasické asfaltky s úzkymi obslužnými komunikáciami. Výzvu pre jazdcov predstavuje veľa zradných odbočiek a zmiešaný povrch rýchlostných skúšok. Dominantný je asfalt, čomu zodpovedá nastavenie podvozkov i voľba pneumatík. Špecialitou, ktorá na iných podujatiach v slovenskom, ani českom kalendári nie je, sú divácky atraktívne šotolinové úseky.

Táto súťaž má svoje špecifiká,“ hovorí Martin Koči. „Na šotolinových úsekoch ide o kompromis medzi rýchlosťou a bezpečnosťou. Nemôžem výrazne spomaliť a šetriť auto, lebo jazdci sú vyrovnaní a záleží na každej sekunde. Tieto časti trate musím prejsť rozumne - rýchlo, ale s čo najmenším rizikom,“ pokračuje Martin Koči.

Tím ŠKODA Slovakia Motorsport sa v úvodných kilometroch pripojil k českej špičke a bojoval o prvenstvo v absolútnom poradí i hodnotení majstrovstiev Slovenska. Po troch rýchlostných skúškach mu patrila druhá priečka, keď bol o 3,1 sekundy rýchlejší skúsený český tandem Václav Pech junior - Petr Uhel (Ford Fiesta R5). Martin Koči dostal dva defekty, čo ho z boja o prvé priečky vyradilo. V rámci majstrovstiev Slovenska boli obe etapy hodnotené samostatne, a tak sa v sobotu začínalo od nuly. Najrýchlejšie tempo nasadil Václav Pech, s neveľkým odstupom za ním sa držal Martin Koči. Českého súpera z boja o víťazstvo vyradil defekt. Martin Koči s Radom Moznerom ml. prevzali vedenie a prvé miesto si udržali až do cieľa. Druhí skončili Poliaci Grzegorz Grzyb s Jakubom Wróbelom, tretí Česi Roman Odložilík s Martinom Turečkom (všetci ŠKODA Fabia R5).

V sobotu sme sa zamerali na domáci šampionát. Nebolo to ľahké. Nechceli sme príliš riskovať, ale pomaly sa jazdiť nedalo, lebo súperi na nás tlačili. Z pohľadu jazdca bolo potrebné nájsť správne tempo, nerobiť chyby a byť trpezlivý. Som rád, že sa nám to podarilo a zvíťazili sme. Máme ďalšie dôležité body a pokračujeme v boji o obhajobu titulu majstrov Slovenska,“ dodal Martin Koči.

Chýbajúce body po nedokončenej prvej etape odsunuli posádku ŠKODA Slovakia Motorsport v priebežnom hodnotení majstrovstiev Slovenska na druhé miesto, za Grzegorza Grzyba a Jakuba Wróbela. Zďaleka nič však nie je stratené. Posádky si užijú krátku prestávku a začiatkom júla sa divákom predstavia na štarte obľúbenej Rally Prešov (5. - 6. júl 2019).

15. Agrotec Rally Hustopeče - absolútne poradie: 1. Mareš/Hloušek (ČR) ŠKODA Fabia R5 1:22:56,1 h., 2. Dohnal/Ernst (ČR) Ford Focus RS WRC 06 +1:05,8 min., 3. Grzyb/Wróbel (PL) ŠKODA Fabia R5 +1:15,7, 4. Štajf/Havelková (ČR) Volkswagen Polo GTI R5 +1:23,6, 5. Odložilík/Tureček (ČR) ŠKODA Fabia R5 +1:36,3.

Hodnotenie majstrovstiev Slovenska - prvá etapa: 1. Grzyb/Wróbel (PL) ŠKODA Fabia R5 35:30,9 min., 2. Pech jun./Uhel (ČR) Ford Fiesta R5 +3,1 s., 3. Odložilík/Tureček (ČR) ŠKODA Fabia R5 +14,4, 4. Pospíšilík/Hovorka (ČR) ŠKODA Fabia R5 +1:07,1 min., 5. Gavlák/Horniaček (SR) ŠKODA Fabia R5 +1:20,8.

Druhá etapa: 1. KOČI/MOZNER ml. (SR) ŠKODA Fabia R5 48:14,4 min., 2. Grzyb/Wróbel (PL) ŠKODA Fabia R5 +26,5 s., 3. Odložilík/Tureček (ČR) ŠKODA Fabia R5 +32,7, 4. Pospíšilík/Hovorka (ČR) ŠKODA Fabia R5 +1:00,9 min., 5. Gavlák/Horniaček (SR) ŠKODA Fabia R5 +1:42,1.

Priebežné poradie majstrovstiev Slovenska v rely 2019: 1. Grzegorz Grzyb/Jakub Wróbel 147 bodov, 2. MARTIN KOČI/RADOVAN MOZNER ml. 132 b, 3. Václav Pech/Petr Uhel 100 b, 4. Ondřej Bisaha/Petr Těšínský 84 b, 5. Roman Odložilík/Martin Tureček 74 b.