ŠKODA FABIA: najlepšia aerodynamika vo svojej triede
Štvrtá generácia modelu ŠKODA FABIA je aerodynamicky prepracovanejšia ako kedykoľvek predtým a je tak vo svojej triede bezkonkurenčná. Vďaka svojmu emotívnemu a dynamickému dizajnu dosahuje nový model FABIA hodnoty súčiniteľa odporu vzduchu cx = 0,28, čo je výrazne nižší údaj ako pri predchádzajúcej generácii (cx = 0,32). Vynikajúca aerodynamika je výsledkom mnohých drobných vylepšení, ako sú napr. žalúzie chladiča s aktívnymi lamelami, ktoré pomáhajú znížiť spotrebu paliva a hodnoty emisií. Počas vývoja aerodynamiky vozidla FABIA vykonala ŠKODA AUTO viac ako 3 000 simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín (CFD - Computational Fluid Dynamics) a výsledky simulácií boli overované a dolaďované počas skúšobných jázd.
Vít Hubáček, ktorý je zodpovedný za vývoj aerodynamiky modelu ŠKODA FABIA, hovorí: "Hoci je nová FABIA dlhšia ako jej predchodkyňa a jej predná časť sa zväčšila približne o 3 %, znížili sme hodnotu súčiniteľa odporu vzduchu takmer o 10 %. Len to znižuje hodnoty emisií CO₂ podľa cyklu WLTP o skoro 3 g/km. Aby sme to dosiahli, vykonali sme viac ako 3 000 aerodynamických testov, pričom asi 80 % z nich prebehlo virtuálne pomocou CFD simulácií na superpočítači. Bežný osobný počítač by rovnakú prácu robil viac ako 2 000 rokov."
Výsledkom vývoja aerodynamiky pri novom modeli ŠKODA FABIA je hodnota súčiniteľa odporu vzduchu cx = 0,28. Štvrtá generácia v tomto smere dosahuje jednoznačne nižšie hodnoty ako jej predchodkyňa (cx = 0,32) a v segmente malých vozidiel je bezkonkurenčná. Výborná aerodynamika nového modelu FABIA významne prispieva k zníženiu spotreby paliva a hodnôt emisií. Na vývoji aerodynamiky sa podieľali odborníci z niekoľkých oddelení - okrem dizajnérov a špecialistov z oblasti aeroakustiky boli do vývoja zapojení tiež inžinieri zodpovední za karosériu, podvozok a motory. ŠKODA AUTO navyše šikovne kombinovala virtuálne testy pomocou počítačových simulácií s testovaním počas reálnych jázd, ktoré sa robili najmä pre účely overenia výsledkov simulácií.
Desiatky tisíc výpočtových hodín práce na superpočítačoch
Oddelenie aerodynamiky v ŠKODA AUTO pracovalo počas vývoja nového modelu FABIA z veľkej časti vo virtuálnom priestore. Optimalizácia aerodynamiky vozidla je obzvlášť náročná úloha, pri ktorej môže mať aj nepatrná zmena množstvo dôsledkov v ďalších oblastiach. Vývojári preto používali super výkonné počítače, vďaka ktorým mohli pre čo najväčší počet pokusov využiť CFD simulácie. Za približne tri a pol roka sa vykonalo viac ako 3 000 výpočtov simulácií prúdenia, ktoré si vyžiadali desiatky tisíc hodín výpočtového času. Význam aerodynamiky v automobilovom priemysle za posledné roky značne vzrástol a tento trend bude aj naďalej pokračovať vzhľadom na stále prísnejšie emisné normy. ŠKODA AUTO preto výrazne navýšila svoje personálne a odborné kapacity v tejto oblasti. Kým pred 20 rokmi sa o celú produkciu českej automobilky starali iba 3 špecialisti na aerodynamiku, teraz sú len za samotný model FABIA zodpovední 3 odborníci.
Žalúzie chladiča znižujú spotrebu paliva pri rýchlosti 120 km/h až o 0,2 l/100 km
Množstvo detailov nového vozidla ŠKODA FABIA prispieva k najlepšej aerodynamike vo svojej triede. Jedným z nich sú inovatívne žalúzie chladiča v spodnom otvore prívodu vzduchu na prednom nárazníku. ŠKODA FABIA je vôbec prvým modelom vo svojej triede, ktorý ich používa. Pri nízkej potrebe chladenia sa lamely zatvoria a tým sa zlepší aerodynamika. Pri konštantnej rýchlosti 120 km/h tak dochádza k úspore paliva až o 0,2 l/100 km. Vďaka tomu navyše FABIA vypustí až o 5 g menej CO₂ na každý prejdený kilometer. Pre maximálne chladenie alebo počas krátkych zastávok, systém lamely plne otvorí, aby mohlo dovnútra prúdiť maximálne množstvo vzduchu. Okrem toho prispieva viacero prvkov k minimalizácii odporu vzduchu. Predná časť vozidla disponuje v nárazníku vzduchovými clonami Air Curtain, ktoré optimalizujú aerodynamiku usmerňovaním prúdu vzduchu za prednými kolesami a pozdĺž celého vozidla. Prúdenie vzduchu pod vozidlom je teraz upravené vďaka 12, namiesto 3 krytov podvozku. Vírenie vzduchu na zadnej časti je vďaka tomu v kombinácii s dlhým zadným spojlerom a finletmi nižšie. Tvar vonkajších spätných zrkadiel smeruje vzduch k odtrhovým hranám pri zadných svetlách. Vzhľadom na to, že samotné kolesá vytvárajú približne 25 % odporu vzduchu, ponúka ŠKODA AUTO teraz prvýkrát pre model FABIA kolesá s aerodynamickými plastovými krytmi, ktoré ďalej optimalizujú aerodynamiku vozidla.
Aerodynamike modelu FABIA sa podrobne venovalo vydanie SIMPLY CLEVER podcastu, ktorého hosťami boli Jan Jagrik a Vít Hubáček z oddelenia aerodynamiky v Technickom vývoji ŠKODA AUTO.