AUTORIDE

ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV: Elektromobilita v najelegantnejšej podobe

Škoda Enyaq Coupe IV
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin  

Po úspešnom uvedení modelu ŠKODA ENYAQ iV rozširuje ŠKODA AUTO ponuku o druhý karosársky variant s emocionálnejším vzhľadom. Štvordverový model ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV charakterizuje elegantná splývajúca zadná časť. Hodnota súčiniteľa odporu vzduchu cx 0,247 je ešte nižšia ako pri vozidle ENYAQ iV, ktorá je už aj tak veľmi dobrá. ENYAQ COUPÉ iV je tak ešte úspornejšie a v kombinácii so silnejšou batériou dosahuje dojazd viac ako 535 km v režime WLTP. ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV ponúka dve rôzne kapacity batérie, tri výkonové stupne a pohon zadných alebo všetkých kolies. Dizajny interiérov, ktoré poznáme už z vozidla ENYAQ iV, nahrádzajú klasické stupne výbavy. Rovnako, ako ostatné modely ŠKODA, disponuje aj ENYAQ COUPÉ iV veľkorysým priestorom v interiéri a objem batožinového priestoru dosahuje 570 l.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: "Naša čisto elektrická vlajková loď ŠKODA ENYAQ iV mala skvelý štart na medzinárodných trhoch. Vozidlo bolo veľmi dobre prijaté zákazníkmi, doteraz sme zaznamenali približne 70 000 objednávok. Na začiatku roka 2022 doplní ponuku ENYAQ COUPÉ iV. Tento karosársky variant s emocionálnejším vzhľadom je skutočnou dizajnovou novinkou a rozšíri našu paletu vozidiel SUV."

ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV dopĺňa ponuku vozidla ENYAQ iV a prináša lifestylovo orientovaným zákazníkom ešte dynamickejší vzhľad. Rodinám ponúka veľkorysý priestor až pre päť cestujúcich a batožinový priestor s objemom 570 l. Nový modelový variant je k dispozícii v troch výkonových stupňoch. Verzia ENYAQ COUPÉ iV 60 a ENYAQ COUPÉ iV 80 majú pohon zadných kolies, verzia ENYAQ COUPÉ iV 80x disponuje pohonom všetkých kolies. Vďaka lepšej aerodynamike oproti modelu ENYAQ iV a hodnote súčiniteľa odporu vzduchu cx 0,247 je ENYAQ COUPÉ iV ešte úspornejšie. V kombinácii s výkonnejšou batériou a pohonom zadných kolies tak dosahuje dojazd viac než 535 km v režime WLTP. Krátke dobíjacie časy umožňuje rýchle nabíjanie, ktoré je súčasťou štandardnej výbavy. V interiéri zaujme centrálna obrazovka s 13" displejom.

ŠKODA ENYAQ iV slávi úspechy po celom svete

Model ŠKODA ENYAQ iV si rýchlo získal obľubu na medzinárodných trhoch. Prvý sériový automobil značky ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen ihneď presvedčil odborníkov, médiá i zákazníkov. V súčasnosti prekračuje dopyt výrobné kapacity hlavného závodu ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi. Ide o jediný model v Európe na báze platformy MEB koncernu Volkswagen, ktorý nie je vyrábaný v Nemecku. V teste nezávislého združenia European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) získalo čisto elektrické SUV najvyššie hodnotenie piatich hviezdičiek. ENYAQ iV dosiahol s 94 % hodnotením ochrany dospelých cestujúcich a s 89 % hodnotením ochrany detskej posádky doteraz najlepší výsledok v teste Euro NCAP. Vozidlo tiež získalo prestížne ocenenie Red Dot Award za vynikajúci produktový dizajn. Okrem toho získalo množstvo ocenení od nemeckých automobilových časopisov. V čitateľskej ankete "Best Cars 2021" časopisu "auto motor und sport" bol víťazom medzi importovanými vozidlami v kategórii Kompaktné SUV a terénne vozidlá. Pri udeľovaní cien "Auto Trophy" odborného časopisu "Auto Zeitung" zvíťazil ENYAQ iV medzi najlepšími importovanými vozidlami v kategórii elektrických SUV. Čitatelia časopisu "Auto Bild Allrad" zvolili ENYAQ iV za víťaza ankety Automobily roka s pohonom všetkých kolies medzi importovanými vozidlami v kategórii Elektromobil s pohonom všetkých kolies. V rámci ankety Elektromobil roku 2021 britského motoristického magazínu What Car? získal tiež titul v kategórii Najlepšie veľké elektrické SUV. Ďalej získal ENYAQ iV ocenenie "Best Family Car 2021" britských webových stránok electrifying.com.

Emocionálne línie a štandardne dodávaná panoramatická presklená strecha

Nová ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV má ešte emocionálnejší vzhľad než ENYAQ iV. Štandardne dodávaná panoramatická presklená strecha siaha od B stĺpika jemne dozadu. ENYAQ COUPÉ iV je s dĺžkou 4 653 mm o 4 mm dlhšie a s výškou 1 617 mm o 1 mm vyššie ako ENYAQ iV. Oba modely majú rovnakú šírku a rovnaký rázvor, ktoré činia 1 879 mm, respektíve 2 765 mm. Objem batožinového priestoru, ktorý dosahuje 570 l, sa príliš nelíši od hodnoty 585 l vozidla ENYAQ iV. Veľké kolesá z ľahkej zliatiny s priemerom od 19" do 21" podčiarkujú dynamický vzhľad. ENYAQ COUPE iV 80 a 80x disponujú v štandardnej výbave technológiou hlavných svetlometov Matrix-LED. Na želanie môže byť touto technológiou vybavená aj verzia ENYAQ iV 60. 24 nezávisle ovládaných LED diód v každom module diaľkových svetiel vytvára svetelný kužeľ. To umožňuje mať neustále rozsvietené diaľkové svetlá bez toho, aby boli oslnení ostatní vodiči. FULL LED zadné svetlá, ktoré sú pre verziu ENYAQ COUPE iV 60 na želanie a verzie ENYAQ COUPE iV 80 a 80x nimi disponujú v štandardnej výbave, majú kryštalické prvky, typický tvar písmena C a dynamické smerové svetlá. Pre verzie ENYAQ COUPE iV 80 a 80x je na želanie k dispozícii aj predná maska ​​Crystal Face. Celkom 131 LED diód osvetľuje vertikálne lamely a horizontálnu linku výraznej prednej masky. LED moduly stretávacích a diaľkových svetiel Matrix-LED predných svetlometov a linky denných svetiel vytvárajú uvítací efekt.

Interiér s výberom dizajnov

ENYAQ COUPÉ iV prináša inovatívny výber dizajnov interiéru namiesto klasických stupňov výbavy a prehľadnú štruktúru ponuky. Jednotlivé interiéry, ktorých štýl, farby a materiály sú spolu vkusne zladené, sa inšpirujú svetom moderného bývania. Súčasťou štandardnej výbavy je interiér Loft. Ide o moderný, pohodlný, rodinný interiér. Harmonická kombinácia šedej a čiernej farby je elegantná a nadčasová. Na želanie sú ponúkané ďalšie dizajnové prevedenia interiéru. Niektoré z nich používajú trvalo udržateľné materiály. Napríklad sedadlá interiéru Lodge sú potiahnuté látkou, ktorú tvorí zo 40 % prírodná vlna s certifikátom spoločnosti Woolmark. Zvyšných 60 % poťahu sedadiel je tvorených polyesterom z 318 recyklovaných PET fliaš. Interiér ecoSuite ponúka sedadlá potiahnuté kožou v koňakovej farbe. Koža sa vyrába mimoriadne ekologickým spôsobom, lebo sa pri jej vyčinení používa namiesto chemikálií extrakt z listov olivovníka.

13"dotykový displej a rozsiahla štandardná výbava

V interiéri dominuje centrálna dotyková obrazovka infotainment systému s uhlopriečkou 13". Ponúka personalizované režimy zobrazenia a tiež prístup k rôznym funkciám vozidla. Virtuálny kokpit s 5,3" displejom zobrazuje vodičovi informácie o rýchlosti, asistenčných systémoch, jazdné dáta alebo údaje z navigácie. Head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý je k dispozícii na želanie, zobrazuje dodatočné informácie v zornom poli vodiča. Súčasťou bohatej štandardnej výbavy je bezkľúčové zamykanie a štartovanie KESSY a LED ambientné osvetlenie, ktoré osvetľuje dekoračné lišty vo výplni dverí, kľučky dverí a tiež priestor pre nohy vpredu a vzadu. Verzia ENYAQ COUPE iV 80 disponuje v štandardnej výbave aj trojzónovou klimatizáciou Climatronic. Prehľadná štruktúra ponuky zahŕňa desať tematických paketov na želanie. Niektoré z nich sú dostupné v dvoch verziách - základnej a rozšírenej Top/Premium. V ponuke sú tiež samostatné prvky výbavy, ktoré sú dostupné pre všetky verzie vozidla ENYAQ COUPÉ iV.

Dve rôzne kapacity batérie, tri výkonové stupne, pohon zadných alebo všetkých kolies

ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV ponúka dve rôzne kapacity batérie a tri výkonové stupne. Batérie modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen sú umiestnené v podlahe medzi prednou a zadnou nápravou. Základnou výkonovou verziou je ENYAQ COUPÉ iV 60 s výkonom 132 kW. O pohon zadných kolies sa stará jednostupňová prevodovka. Jeho lítium-iónová batéria má kapacitu 62 kWh, respektíve 58 kWh netto. Verzia ENYAQ COUPÉ iV 80 disponuje výkonom 150 kW a pohonom zadných kolies. Jeho batéria má kapacitu 82 kWh, resp. 77 kWh netto a v kombinácii so skvelou aerodynamikou (hodnota súčiniteľa odporu vzduchu cx 0,247) umožňuje najdlhší možný dojazd, ktorý činí viac ako 535 km.

Rovnakú batériu využíva tiež verzia ENYAQ COUPÉ iV 80x s výkonom 195 kW**. Táto verzia disponuje pohonom všetkých kolies vďaka druhému elektromotoru s výkonom 80 kW, ktorý je umiestnený na prednej náprave. ENYAQ COUPÉ iV je možné dobíjať napríklad pomocou wallboxu ŠKODA iV Charger na striedavý prúd s výkonom až 11 kW. Dobíjanie tak trvá 6 až 8 hodín. Vozidlo možno tiež dobíjať na verejných rýchlonabíjacích staniciach na jednosmerný prúd až do výkonu 125 kW. Na želanie je dostupná prenosná nabíjačka iV. Ide o mobilné riešenie s vymeniteľnými prepojovacími konektormi.