Sieť AAA AUTO napriek nedostatku ojazdených áut na trhu v októbri predala najviac vozidiel v histórii

Nitra - pobočka
Publikoval Martin

Aj napriek neustále klesajúcemu počtu ojazdených áut na trhu v celej strednej Európe sa sieti AAA AUTO, prevádzkovanej spoločnosťou AURES Holdings, darí pokračovať v raste predajov. V októbri sieť na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku predala celkom 8 853 vozidiel, čo je najsilnejší mesačný predajný výsledok v jej histórii za posledných skoro 30 rokov.

„Vďaka veľmi robustnému systému výkupu vozidiel, vrátane zapojenia novej spoločnosti Driverama, sa nám darí v čase úbytku ojazdených áut na trhu našu ponuku nielen udržať v rovnakej miere, ale ju aj rozširovať. Preto sme schopní uspokojiť stále rastúci záujem, ktorý je momentálne najvyšší v našej takmer tridsaťročnej histórii. Už šesť mesiacov v skupine v rámci všetkých značiek mesačne predávame priemerne 8 600 áut. Za viac ako dve desiatky rokov môjho pôsobenia v AAA AUTO si takú vlnu záujmu o jazdené vozidlá naprieč strednou Európou nepamätám,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO.

Obsah

Desať mesiacov je už silnejších ako celý vlaňajšok

Tento rok za desať mesiacov sieť AAA AUTO už predala o 3 500 áut viac ako za celý rok 2020. Rekordy mesačných predajov padajú nielen na Slovensku a v Českej republike, ale aj v Poľsku. Začiatok tohto roku bol pritom postihnutý doposiaľ najdlhším lockdownom, ktorý v Českej republike trval od minulých Vianoc až do 10. mája a na Slovensku bol obdobný. Počas neho boli autocentrá AAA AUTO takmer tri a pol mesiaca zavreté.

„Uzatvorenie predajní pre pandémiu koronavírusu síce prinieslo rast online obchodovania s ojazdenými vozidlami, ktorý nám pomohol krízové obdobie zvládnuť. Pandémia zároveň na trhu vytvorila obrovský dopyt po autách z druhej ruky. Medzi hlavné dôvody patrí obmedzenie výroby nových áut, zvýšená obľuba individuálnej dopravy ako ochrany pred rizikom nákazy a zníženie objemu dovozu ojazdených áut zo zahraničia. K tomu sa v posledných mesiacoch pridala aj čipová kríza, pre ktorú má výroba nových vozidiel ďalšie výpadky a tiež obavy z rýchleho nástupu elektromobility,“ vysvetlila Karolína Topolová.


Výrazný nárast záujmu o dieselové motory

Aj na jeseň tohto roku patria medzi najžiadanejšie automobily modely značky Škoda. Na prvom mieste sa na Slovensku a v Českej republike dlhodobo drží Škoda Octavia, v Poľsku vedie Opel Astra. K výraznej zmene ale došlo v preferencii palív hlavne u slovenských zákazníkov. Predaj áut s dieselovým motorom v AAA AUTO vzrástol v septembri a v októbri v porovnaní s minulým rokom na Slovensku o 42 %, v Českej republike o 38 % a v Poľsku dokonca o 80 %. Na vzostupe sú aj automobily s komfortnými prvkami výbavy. Na Slovensku 28 % zákazníkov preferuje vozidlá s automatickou prevodovkou, viac ako 17 % potom náhon na všetky štyri kolesá.

Najpredávanejšie ojazdené vozidlá v sieti autocentier AAA AUTO v októbri 2021

Slovensko

Česká republika

Poľsko

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

2.

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Škoda Fabia

3.

VW Passat

VW Passat

Ford Focus

4.

Škoda Superb

Škoda Superb

Škoda Octavia

5.

Kia Ceed

VW Golf

Renault Megane