AUTORIDE

S autochladničkou k moru aj pod stan. Ako vybrať tú pravú?

Autochladnička
Novinky
Publikoval Martin  

Na dovolenku k moru, pod stan alebo na chalupu. Nech už cestujete kamkoľvek, praktická autochladnička vám na vašich cestách príde vhod. Ako vybrať autochladničku, ktorá udrží potraviny a nápoje čerstvé a príjemne vychladené?

Ochladí aj zohreje

Obsah

Na dlhšie cesty alebo pobyt v kempe je ideálnym pomocníkom aktívna autochladnička, ktorá ale vyžaduje zdroj elektrickej energie. V aute ju bez problémov zapojíte do elektrickej prípojky (skontrolujte si, či ide o 12 v alebo 24 V), a niektoré dokonca aj do klasickej zásuvky (230 V), takže napríklad na chate udrží potraviny čerstvé po celú dobu vášho pobytu.

  • Kompresorová autochladnička – ide o cestovnú mini chladničku, ktorá funguje na rovnakom princípe ako chladnička klasická. Z hľadiska výkonu je jasným favoritom – chladiť zvládne aj pri okolitej teplote 50 °C. V niektorých prípadoch je vybavená batériami, takže udrží optimálnu teplotu aj niekoľko hodín bez prísunu elektriny.

  • Termoelektrická autochladnička – od ostatných autochladničiek sa odlišuje tým, že potraviny dokáže nielen schladiť, ale aj zohriať. V oboch prípadoch udrží teplotu o približne 30 °C vyššiu alebo nižšiu než je okolitá teplota.

Koľko jedla a pitia autochladnička poberie?

Väčšinu leta trávite na cestách, v karavane alebo pod stanom? V tom prípade celkom iste využijete autochladničku s objemom nad 50 litrov, do ktorej sa vám pohodlne vojdú zásoby jedla aj na niekoľko dní. Na víkendových výletoch si vystačíte so zlatou strednou cestou – autochladnička s objemom 25 až 30 litrov poberie dostatok jedla aj pitia. Pri oboch vyššie zmienených variantoch ale musíte počítať s tým, že s rastúcim objemom zákonite rastú rozmery a hmotnosť autochladničky. Ak sa chystáte na pláž, jedlo na celý deň bez problémov naskladáte do menších autochladničiek (do 20 litrov) alebo termotašiek. Tie síce nevynikajú dlhou výdržou, čo sa chladenia týka, ale sú skladné a ľahké, a teda ľahko prenosné.

Nie do kufra, ale za sedadlo spolujazdca

Pri výbere autochladničky sa neriaďte len jej objemom, ale tiež rozmermi. V ideálnom prípade by malo byť možné ju bez problémov umiestniť za sedadlo spolujazdca, kde nie je vystavená príliš vysokým teplotám ani slnečnému svetlu. Naopak sa vyhnite prevážaniu chladničky v kufre aute – nielen, že vyššia okolitá teplota negatívne ovplyvňuje jej chladiace schopnosti, ale navyše hrozí, že dôjde k zakrytiu ventilátora (ak ním chladnička disponuje) a prehriatiu autochladničky. Za všetkých okolností sa preto snažte ponechať okolo nej dostatok priestoru (cca 5 cm z každej strany), aby mohla odvádzať prebytočné teplo.

Vydajte sa na cesty a starosti s uschovaním potravín a nápojov hoďte raz a navždy za hlavu. Široký výber autochladničiek nájdete na Heureka.sk. Aby ste pri výbere neurobili krok vedľa, inšpirujte sa rebríčkom najobľúbenejších produktov a recenziami overených používateľov. Vyberať autochladničky môžete aj na Heureka.cz.