Rýchla, ale bezpečná jazda na motorke? Len s dobrou obuvou

Obuv na motorku
Novinky
Publikoval Martin

Motorky sú vozidlá, ktoré si mnohí majitelia vyberajú pre ich jednoduchú obsluhu, rýchlosť jazdy, pohodlné parkovanie a optimálne rozmery. Avšak, aby bola jazda na motorke nielen pohodlná, ale aj bezpečná, mali by ste si vedieť vybrať k nej aj dobré doplnkové vybavenie.

Oblečenie a čižmy na motorku, v ktorých pohodlne ovládate aj dôležitú spojku. Ešte predtým si však musíte tie najlepšie správne vybrať.

Obsah

Podľa čoho si vybrať kvalitné čižmy na motorku?

Veľa závisí od podmienok, v ktorých ich plánujete používať. Na bežných cestách, profesionálnych športových dráhach alebo na špeciálnych krížnych cestách. Faktom je, že všetky tieto modely sa od seba veľmi líšia, pokiaľ ide o požiadavky na úroveň ochrany pred úrazmi, takže je takmer nemožné nájsť jedny univerzálne moto čižmy.

Stopercentná ochrana je základ

Hlavné však vždy u všetkých tipov čižiem na motorku je, aby vás boli schopné pred prípadným nárazom dobre ochrániť. Aby ste sa vďaka nim vyhli zlomenine chodidla alebo inému poškodeniu dolnej končatiny. Okrem toho by mali byť takéto topánky nielen bezpečné, ale aj pohodlné na chôdzu. Preto na všetky tieto dôležité vlastnosti a faktory pri výbere nových čižiem na motorku myslite.

Stavte na najlepší materiál

Moderné topánky na motorku sú dnes komplexným technologickým produktom. Najčastejšie sú vyrobené z kože a miesta so zvýšeným namáhaním sú vystužené ďalšími odolnými materiálmi. Kožu je možné zároveň kombinovať s rôznymi druhmi materiálov, ktoré zvyšujú aj priedušnosť tejto obuvi a vaša noha je tak v suchu a zároveň pokožka dýcha.

Podrážka je zväčša vyrobená z tvrdej gumy, ale nájdete aj topánky s karbónovou podrážkou. Prst, členok, päta a holeň majú ďalšiu ochrannú vrstvu z kevlaru.

Nepodceňujte zapínanie

Moderné čižmy na motorku sú vybavené špeciálnymi spojovacími prvkami alebo šnurovaním. Ak sa vám voľba šnúrok páči viac, dajte si pozor, ako presne sú umiestnené. Nepríjemné bude, ak sú šnúrky príliš dlhé alebo príliš krátke. Okrem toho si šnurovanie vyžaduje viac pozornosti, pretože sa musíte neustále pozerať na to, aby nenarážali na pohyblivé časti motorky a niekde sa počas jazdy nezasekli.

Priepustnosť vzduchu

Ako sme si už spomínali, aby boli vaše nohy chránené pred vysokými teplotami motora a výfukových plynov, musíte si zaobstarať čižmy s kvalitným ventilačným systémom a tepelnou odolnosťou. Najčastejšie sa na to používa špeciálny materiál, ktorý umožňuje nohám „dýchať“, ale zostáva zároveň nepremokavý. Spomínaná koža týmito a inými výhodnými vlastnosťami určite disponuje.

Výber obuvi na motorku by ste teda nemali podceňovať, pretože od nej priamo závisí vaša bezpečnosť. Iba kvalitné čižmy na motorku sú predsa schopné chrániť vaše nohy pri prípadnom páde a postarať sa stopercentné riadenie vozidla.