AUTORIDE

Rozdelenie šoférov podľa toho, ako sa správaju počas jazdy

Šofér za volantom
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Asi každý šofér pozná, ako to na chodí na naších cestách. V dnešnej dobe, v ktorej má každý druhý človek vodičský preukaz, môžeš naraziť na rôznych šoférov, ktorí sa nie vždy správajú tak ako by sa mali.

V dnešnom článku si preto posvietime na rôzne typy šoférov, ktorých môžeme stretnúť na cestách.

Obsah

Závodník

Tento typ šoféra má nutkanie každého predbiehať, kedykoľvek a kdekoľvek. Väčšinou sa nejedná o človeka, ktorý sa snaží dostať z bodu A do bodu B, ale o človeka, ktorý sa šiel len tak povoziť a vyšantiť. Na semaforoch vyrazí už na oranžovej a vždy sa snaží o to, aby bol všade prvý. Pokiaľ ho niekto obehne, nečaká a ihneď vyrazí vpred, aby mu to oplatil.

Falošný závodník

Tento typ šoféra nie je pravý závodník, no pokúša sa ním byť. Zvyčajne ide o šoféra, ktorý len nedávno dostal vodičák. Pokiaľ je v aute sám, ide tak ako všetci ostatní. No pokiaľ vezie kamarátov alebo nedajbože nejaké ženy, potrebuje sa ukázať a poleštiť si svoje ego.

Keďže väčšinu svojích kilometrov odjazdil pri inštruktorovi v autoškole, jeho vodičské zručnosti sú na veľmi nízkej úrovni, preto najčastejšie končí omotaný na strome, vykotený v priekope alebo zaparkovaný v plote či inom aute.

Sviatočný vodič

Tento typ šoféra má takmer celý rok svoje auto zaparkované v garáži, vyráža na ňom len počas veľkých náboženských a štátnych sviatkoch. Keď už vyrazí na cestu, ohrozuje svojou pomalou a neschopnou jazdou všetkých účastníkov cestnej premávky.

Vo väčšine prípadov sa jedná o šoféra dôchodcu, ktorý dostal vodičský preukaz ešte za čias tvrdého socializmu, kedy na cestách ešte neboli ani dopravné značky a na aute neexsistovali spätné zrkadlá. Vodičské schopnosti takéhoto šoféra sú horšie ako vodičské schopnosti tínedžera, ktorý na svojom počítači hráva Need for Speed.

Šetrič

Tohoto šoféra zaujíma len jedna jediná vec, a to je spotreba paliva. Tento šofér udržuje v dedine a meste rýchlosť 40 km/h a mimo mesta ide nanajvýš 70 km/h. Robí to preto, aby ušetril čo najviac paliva a vôbec ho nezaujíma, že spomaľuje a obmedzuje všetkých ostatných šoférov, ktorí sú za ním. Na semaforoch sa tento typ šoféra rozbieha veľmi opatrne a pomaličky, aby mu náhodou autíčko nezožralo o pár centilitrov paliva naviac.

Lepič

Lepič je najhlúpejší typ šoféra, ktorý má nutkanie dotierať na ostatných šoférov. Nárazník jeho auta je vzdialený maximálne 30 centimetrov od tvojho automobilu, no jemu to nestačí a dotiera čím ďalej tým viac, aj keď má priestor na to, aby ťa obehol.

IQ takýto šoférov sa pohybuje medzi hodnotami 50 až 80 bodov a všetci patria na psychyatrické odelenie. Sám neviem povedať, ako sa najlepšie zbaviť lepiča, no možno by bolo dobré pustiť na nich dávku TDI dymu do tváre.

"Majster" parkovania

Tento typ šoféra sa často vyskytuje na preplnených parkoviskách obchodných centier. So svojími SUV-čkami, MPV-čkami a ďaľšími veľkými autami sa snažia vopchať na parkovacie miesto pre motorky.

Po 10 minútach cúvania a rôznych manévroch si uvedomia, že sa na dané miesto zo svojím autom nezmestia a že musia ísť hľadať ďalej. Takíto šoféri si však an neuvedomujú, že medzitým ako sa snažia zaparkovať, zablokujú cestu ďalším 50-tim autám.

Agresor

Agresor je ďalší typ človeka, ktorý sa snaží znepríjemniť jazdu všetkým ostatným účastníkom cestnej premávky. Robí to z rôznych dôvodov (je pod papučou, frajerka s ním nechce spávať, šéf ho v práci buzeruje, nestíha splácať nájom...), preto si potrebuje vyliať svoju zlosť na nieom inom.

Pokiaľ ho naštveš, povedzme tým, že naňho zatrúbiš, začne najskôr vybrzďovaním a neskôr odstaví automobil, zablokuje ti cestu a snaží sa ťa vytiahnuť z auta. Väčšina týchto jedincov má len privysoké ego a keď po nich vyletíš a ukážeš im, že sa ich nebojíš, nasadnú do svojho mizerného auta a odpália.

Žena

Žena za volantom je kapitola sama o sebe. Samozrejme existuje malá skupina žien, ktoré vedia jazdiť naozaj dobre, no nie je ich viac ako 5% ženskej populácie. Žena za volantom sa vyznačuje extrémne pomalou jazdou, hrozným správaním sa k spojke automobilu, neznalosťou ľavého pruhu, mizernou orientáciou v priestore, slabými parkovacími zručnosťami a panikou pri akejkoľvek stresovej situácii.

Pokiaľ sa dostane na križovatku, na ktorej sú vypnuté semafory, cíti sa asi ako chlap v kozmetickom salóne. Netuším, či ženy niekedy v budúcnosti pochopia, prečo sú v automobile tri pedále, keď majú len dve nohy, no aj napriek tomu, že ich vodičské schopnosti sú na mizernej úrovni, patria ženy medzi najohľaduplnejší a najtolerantnejší typ vodiča, ktorý sa nespráva arogantne ani agresívne.

Nájdeš seba alebo svojich známych v niektorom z týchto bodov?