AUTORIDE

Rafinovaný dizajn s prvkami japonskej tradície, taký je Lexus LS piatej generácie

Lexus LS
Novinky
Publikoval Denis  

Už prvý model LS značky Lexus si pri prezentácii v roku 1989 bleskovo získal pozíciu značky, ktorá je synonymom preojenia luxusu a top kvality. V priebehu ďalších viac ako 20 rokov však tieto prednosti prestali klientom postačovať. A tak dnes okrem komfortu, spoľahlivosti a výkonu musí byť automobil prémiovej triedy doslova umeleckým dielom. Tento zámer sledovali projektanti Lexusu LS piatej generácie.

Pri práci na koncepcii novej vlakovej limuzíny značky Lexus si hlavný dizajnér Koichi Suga naskicoval na kartičky post-it stovky karosérií. Z týchto grafických návrhov sa vynorila sploštená, dynamická silueta auta úplne rozdielneho od klasických sedanov, pretože pripomína skôr agilné kupé.

Pri skicovaní nového Lexusu som dospel k efektívnej siluete s veľkými kolesami,” opisuje Koichi Suga. ,,Chceli sme naprojektovať splývajúce stĺpiky a neboli sme ochotní vzdať sa tohto nápadu. Aby sa nám to podarilo dosiahnuť, odsunuli sme zadné stĺpiky od z okraja dverí a pridali okná." Dizajnéri tak dosiahli dokonalú harmóniu interiéru a karosérie.

Prednej časti vozidla dominuje maska s charakteristickým tvarom presýpacích hodín a tento motív nájdeme aj na iných častiach vozidla. Pri verzii LS F SPORT vytvára mriežka masky výnimočný vzor ukončený čiernym rámom. Trojité LED svetlomety vytvárajú písmeno L, ktoré si možno všimnúť aj na zadných združených svetlách.

Predná časť panoramatickej sklenenej strechy sa odsúva dozadu, zatiaľ čo zadná je o čosi širšia a umožňuje lepší výhľad na oblohu. Ostatné súčasti strechy pokrýva čierny lak a spolu so sklom vytvárajú vizuálne jednoliaty povrch.