AUTORIDE

Príznaky blížiaceho sa zlyhania a poruchy motora

Porucha motora
Novinky
Publikoval Martin  

Problém s motorom - „srdcom“ automobilu - je nočnou morou každého majiteľa vozidla, pretože takmer každý z nich predpovedá nielen dlhodobé opravy, ale aj vysoké náklady na rodinný rozpočet. Týmto ťažkostiam sa však dá takmer vždy vyhnúť. Stačí, ak budete svoje auto starostlivo „počúvať“ a občas sa oň aj starať.

Motor je najdôležitejším mechanizmom vo vašom automobile. Avšak, ako každý mechanizmus má určitý zdroj a časom môže zlyhať. Kedy treba spozornieť a ako odhaliť prvé možné náznaky poruchy motora?

Obsah

Zvýšená teplota motora

Prehriatie motora je dobrým dôvodom na to, aby ste svoje podnikanie odložili bokom a navštívili automechanikov, ktorí sa postarajú o kompletný repas motora, ktorému predchádzalo jeho neustále prehrievanie. Niekedy je predpokladom vysokých teplôt nielen porucha chladiaceho systému, ale aj opotrebenie tesnenia hlavy valcov. Prevádzkovať auto v takýchto podmienkach je nežiaduce, tak pri tomto prejave radšej zvážte jeho výmenu alebo opravu.

Nezvyčajné zvuky a hustý dym

Neprirodzené zvuky motora, ako aj podozrivo hustý dym z výfukového potrubia nie sú pre prevádzku auta normálne. A ak nie sú včas odstránené dôvody pre vznik týchto prejavov, potom môže dôjsť k nákladnej oprave celej pohonnej jednotky.

Okrem prirodzeného starnutia alebo poškodenia motora pri nehode, sú dôvodom jeho zvýšeného opotrebovania aj nekvalitné palivo, zanedbanie údržby (výmena oleja a filtrov) a extrémna prevádzka automobilu.

Napriek tomu, že profesionálny repas hlavy motora nepredstavuje pre vašu peňaženku žiadnu veľkú záťaž, je vždy lepšie, ak včas na niektoré nezvyčajné prejavy vozidla reagujete kontrolou. Ak sa o svoje vozidlo pravidelne staráte a pristupujete k jeho stavu ako k sebe samému, napriek tomu, že ide iba o stroj.

Aj takto sa môžete vyhnúť nechcenému zlyhaniu automobilu vo chvíli, keď to najmenej čakáte a potrebujete.