Predstavuje sa Defender OCTA, nový majster extrémneho výkonu na cestách aj v teréne

Najodolnejší a najvytrvalejší model z nezastaviteľnej rodiny Defender 
posúva luxusné a vysokovýkonné schopnosti na ďalšiu úroveň
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Predstavujeme nového hrdinu z tradičnej britskej dobrodružnej značky Defender: nový Defender OCTA. Najodolnejší, najschopnejší a najluxusnejší model v nezastaviteľnej rodine 4×4, ktorý posúva schopnosti verzie Defender 110 na bezkonkurenčnú úroveň.

  • Vysokovýkonný hrdina: Nový Defender OCTA zosobňuje najdynamickejší Defender, aký kedy vznikol. S bezkonkurenčným rozsahom schopností a výkonu na ceste, aj v teréne.

  • Odolný luxus: Rovnako ako diamant, aj nový Defender OCTA predstavuje vzácnu kombináciu extrémnej húževnatosti a luxusu – jeho názov sa inšpiroval najtvrdším a najžiadanejším minerálom na Zemi.

  • Neprekonateľný zjav: Impozantný postoj a odvážny nový dizajn odlišujú nový Defender OCTA od ostatných, zatiaľ čo nové logo vzdáva poctu jeho vlastnostiam podobným diamantu.

  • Rozhodujúci výkon: Najvýkonnejší model značky Defender poháňa 4,4-litrový mild-hybridný motor V8 Twin Turbo s výkonom 467 kW (635 k) a krútiacim momentom až 750 Nm1 so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,0 sekundy.

  • Inteligentné odpruženie: 6D Dynamics s reguláciou pozdĺžnych a bočných náklonov karosérie, ako aj výrazne prepracované komponenty podvozku umožňujú výkon, ktorý mení hru na širokej škále povrchov a podmienok.

  • Špeciálne režimy: Úplne nový režim OCTA predstavuje prvý terénny režim v modeli Defender zameraný na výkon. Odomkne všetky terénne schopnosti, plus prináša špeciálny režim ABS a funkciu launch control

  • Debut v modeli Defender: Nové sedadlá Performance Seats dostali technológiu Body and Soul Seat, ktorá pohltí pasažierov na predných sedadlách pri každej jazde. Predstavujú sa aj nové vysoko odolné materiály a farby.

  • Exkluzívna výbava: Nový Defender OCTA Edition One obsahuje špeciálne zostavenú výbavu určenú pre prvý rok výroby s exkluzívnymi novými možnosťami lakovania a povrchovými úpravami z nasekaných uhlíkových vlákien.

  • Dynamický debut: Nový Defender OCTA absolvuje svoju verejnú svetovú premiéru a dynamický debut na Goodwood Festival of Speed (11. – 14. júla).

  • Už čoskoro: Objednávkové knihy sa otvoria 31. júla. Viac zistíte na www.landrover.com/defender

Model OCTA poháňa 4,4-litrový mild-hybridný motor V8 Twin Turbo. Ide o najextrémnejší a najvýkonnejší Defender vôbec s výkonom 467 kW (635 k) a krútiacim momentom až 750 Nm1 umožňujúcim zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,0 sekundy.

Výrazne prepracované komponenty podvozku s inovatívnymi technológiami, vrátane odpruženia 6D Dynamics, zaisťujú, že jeho dynamické schopnosti sa posunú do nových výšin.

Exteriér s výrazným charakterom je odvážnejší a odolnejší ako kedykoľvek predtým. Svetlá výška narástla, jeho postoj sa rozšíril a blatníky kolies sa zväčšili pre neuveriteľný vzhľad.

Prepracované nárazníky poskytujú vylepšené nájazdové a výjazdové uhly, zatiaľ čo tvrdá ochrana spodnej časti karosérie dáva vodičom istotu pri objavovaní ďalších náročných terénov. A prebrodí sa hlbšie ako ktorýkoľvek sériový Defender pred ním, pretože zvládne až jeden meter vody.

Mark Cameron, výkonný riaditeľ, Defender: „S novým modelom Defender OCTA sme dokázali odomknúť celý potenciál modelového radu Defender. Predstavuje definíciu rozsahu schopností a dôkaz toho, čov rámci našej konštruktérskej divízie môžeme dosiahnuť s využitím tých najlepších technológií a možností. S výkonným motorom V8, prelomovou technológiou odpruženia 6D Dynamics, vynikajúcou povrchovou úpravou a s jedinečnými detailmi je vzácny, neuveriteľne odolný a neodmysliteľne žiadaný.“

Názov nového modelu Defender OCTA pochádza od diamantu, najtvrdšieho a najžiadanejšieho minerálu na Zemi a osemuholníkového tvaru, ktorý vytvára jeho charakteristický vzhľad a odolnosť. Tento tvar inšpiroval aj novú charakteristickú grafiku, ktorá ho označuje ako vlajkovú loď značky Defender – silný a odolný, no zároveň nápadný, vzácny a žiadaný.

Každý Defender OCTA má novú diamantovú grafiku, predstavujú lesklý čierny diamant na pieskovanej titánovej plakete na každom paneli Signature Graphic.

Odolný luxus modelu Defender OCTA stelesňuje verzia Defender OCTA Edition One dostupná v prvom roku výroby. Vyznačuje sa prepracovanými výbavami v exkluzívnej novej zelenej farbe Faroe Green, čalúnením interiéru z materiálu UltrafabricsTM PU vo farbe Khaki a Ebony a bezšvovým 3D pleteným čalúnením interiéru, novými detailmi z uhlíkových vlákien a 20-palcovými kovanými zliatinovými diskami kolies obutými do terénnych pneumatík, alebo voliteľne špeciálne vyvinutých pneumatík do ťažkého terénu.2

Bezkonkurenčný výkon

Najodolnejší a najvytrvalejší model z nezastaviteľnej rodiny Defender 
posúva luxusné a vysokovýkonné schopnosti na ďalšiu úroveň

Nový model Defender OCTA prináša do rodiny Defender doteraz nepoznaný výkon. Poháňaný 4,4-litrovým mild-hybridným motorom V8 Twin Turbo s výkonom 467 kW (635 k) spojeným s osemstupňovou automatickou prevodovkou a možnosťou redukcie prevodov predstavuje najvýkonnejší a najextrémnejší Defender vôbec.

Nový Defender OCTA dosiahne s 22-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin a s celoročnými pneumatikami maximálnu rýchlosť až 250 km/h.

S krútiacim momentom 750 Nm1 (až 800 Nm v režime Dynamic Launch) vyladeným tak, aby vyhovoval náročným požiadavkám na výkon vozidla v teréne, zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 4,0 sekundy, pričom pre výnimočné jazdné vlastnosti je najvyšší krútiaci moment k dispozícii už od iba 1 800 ot./min., až po takmer 6 000 ot./min.

Neuveriteľné schopnosti a odolnosť

Dynamické schopnosti nového modelu Defender OCTA presahujú to, čo už dosiahol ktorýkoľvek Defender. Podpísala sa pod to aj hydraulicky prepojená technológia odpruženia 6D Dynamics. Ide o prvé použitie tejto technológie v modeli Defender spolu s rozsiahlymi zmenami hardvéru a geometrie. Vozidlo vzniklo tak, aby s ním bola zábava bez kompromisov na ceste, aj v teréne.

Defender OCTA dostal o 28 mm vyššiu svetlú výšku a postoj rozšírený o 68 mm, čo zlepšuje jeho stabilitu. Aby sa zabezpečila bezkonkurenčná istota a kontrola v akomkoľvek teréne, s maximálnou artikuláciou kolies v teréne a zníženým nakláňaním karosérie na ceste, zahŕňajú prepracované komponenty zavesenia dlhšie a tvrdšie priečne ramená a jedinečné aktívne tlmiče so samostatnými nádržkami.

Súčasť výbavy tvoria aj vylepšené 400 milimetrové predné brzdové kotúče so strmeňmi Brembo a najpriamejší pomer riadenia zo všetkých doterajších modelov Defender, čo prináša okamžité a presné reakcie.

Defender OCTA absolvoval na mieru upravený program testovania a vývoja s viac ako 13 960 dodatočnými testami, vrátane odolnosti pri vysokej rýchlosti v teréne, ako aj odolnosti na ceste pri vysokej rýchlosti. To všetko preto, lebo tím vstúpil do sfér schopností a robustnosti, v ktorých sa ešte nikdy predtým nepohyboval.

Jamal Hameedi, riaditeľ SVO, JLR: „Naši experti dosiahli s modelom Defender OCTA nemožné, pričom počas ostatných troch rokov neúnavne pracovali na vytvorení najschopnejšieho modelu Defender, aký kedy vznikol – bez ohľadu na to, na akom povrchu si ho užívate. Prepracované komponenty v celom vozidle zabezpečujú, že Defender OCTA predstavuje dokonalého spoločníka pre epické dobrodružstvá kdekoľvek na planéte.”

Pokročilá sieť hydraulicky prepojených kontinuálne nastaviteľných poloaktívnych tlmičov prakticky eliminuje pozdĺžne aj bočné nakláňanie karosérie na ceste, systém 6D Dynamics prispieva aj k bezprecedentnému komfortu a kultivovanosti modelu Defender.

V nespevnenom teréne umožňuje 6D Dynamics väčšiu artikuláciu kolies a poradí si aj s extrémnejšími prekážkami, čo znamená, že klienti môžu svoje dobrodružstvá posunúť ešte ďalej a vo výnimočnom pohodlí.

Všetky schopnosti nového modelu Defender OCTA, ktorý dokáže automaticky zistiť, po akom povrchu sa práve pohybuje a podľa toho upraví svoje dynamické nastavenia, sprístupňujú vylepšené jazdné režimy.

Okrem predvoleného komfortného režimu Comfort Mode, poskytuje dynamický režim Dynamic Mode dokonalý zážitok na ceste zameraný na výkon, pričom upraví odpor riadenia, reakcie plynového pedálu a nastavenie odpruženia vozidla jediným stlačením charakteristického priehľadného tlačidla s logom na volante.

Dlhým stlačením rovnakého tlačidla sa vodič dostane do režimu OCTA, prvého vyhradeného terénneho jazdného režimu modelu Defender vôbec, zameraného na výkon. Vznikol špeciálne pre zabezpečenie maximálnej kontroly a dôvery vodiča.

Režim OCTA umožňuje aj režim Off-Road Launch pre optimálnu akceleráciu na nespevnených povrchoch. A v kombinácii s najnižšími nastaveniami kontroly trakcie (TracDSC alebo DSC off) aktivuje jedinečné nastavenie Off-Road ABS pre optimálny brzdný výkon aj na nespevnenom povrchu.

Pri technickejších terénnych manévroch ponúka Defender svojmu vodičovi sadu známych režimov Terrain Response — Sand, Mud a Ruts, Grass Gravel Snow, a Rock Crawl so špecifickými nastaveniami pre piesok, blato a vyjazdené koľaje, trávu, štrk, sneh a plazenie po skalách.

Terénna pomôcka vodiča ClearSight Ground View účinne poskytuje priehľadný pohľad cez kapotu pre lepšiu viditeľnosť a istotu mimo spevnených ciest.

Sebavedomý exteriér

Najodolnejší a najvytrvalejší model z nezastaviteľnej rodiny Defender 
posúva luxusné a vysokovýkonné schopnosti na ďalšiu úroveň

Impozantný vzhľad modelu Defender a jeho zameranie na všetky terény získava vo verzii Defender OCTA nový, odvážny prístup. Používa pneumatiky s vonkajším priemerom 33 palcov, najväčšie, aké kedy boli namontované na sériový Defender, vrátane pneumatík Goodyear Advanced All-Terrain Tire1 vyvinutých špeciálne pre model OCTA.

To si vyžiadalo rozšírené blatníky kolies, ktoré dopĺňajú prednú časť karosérie optimalizovanú do terénu s jedinečným dizajnom masky chladiča umožňujúcim intenzívnejšie prúdenie vzduchu pod kapotou, nový zadný nárazník so štyrmi koncovkami aktívneho výfukového systému, odolnú ochranu spodnej časti vrátane prednej časti s ochranným krytom z hliníkovej zliatiny s grafitovým povrchom a dobre viditeľnými a dostupnými prednými a zadnými ťažnými okami s povrchovou úpravou vo farbe Phosphor Bronze.

Paleta farieb modelu Defender OCTA obsahuje dva exkluzívne nové prémiové metalické laky: medený Petra Copper a zelený Faroe Green spolu so sivými Carpathian Grey a Charente Grey, zatiaľ čo všetky modely Defender OCTA dostali kontrastnú strechu a dvere batožinového priestoru v lesklej čiernej farbe Narvik Black.

Klienti si môžu svoje vozidlo ešte viac upraviť podľa svojich predstáv pomocou voliteľnej matnej ochrannej fólie pre dodatočnú ochranu laku karosérie v drsnom prostredí, pričom tým získajú aj sofistikovaný vzhľad, ktorý vyzdvihuje jeho výraznú siluetu a sofistikovaný povrch.

Zelená farba Faroe Green je exkluzívne k dispozícii pre verziu Defender OCTA Edition One, rovnako ako doplnky zo sekaných uhlíkových vlákien. Tento veľmi výrazný materiál, ktorý obsahuje recyklované suroviny, možno nájsť na nápise DEFENDER na kapote, lemoch výduchov blatníkov a výduchov kapoty, plus na zadnej strane operadiel predných sedadiel ako aj na obložení stredovej konzoly v interiéri.

Voliteľné príslušenstvo, exkluzívne pre nový Defender OCTA, umocňuje jeho dizajn a schopnosti. Za zmienku stojí dvojité zvýšenie prívodu vzduchu navrhnutého špeciálne pre toto vozidlo s detailmi zo sekaných uhlíkových vlákien, ako aj montážna súprava pre navijak potrebný pri extrémnejších dobrodružstvách v teréne.

Pútavý, pohlcujúci interiér

V interiéri sa nový Defender OCTA odlišuje dôsledne vyberanými materiálmi. K dispozícii sú dve vysoko odolné verzie materiálu UltrafabricsTM PU o 30 percent ľahšieho ako tradičná koža. Toto čalúnenie sedadiel v dvojfarebnom vyhotovení Khaki a Ebony, s 3D pletenou textíliou a reduktívnou, bezšvovou povrchovou úpravou, tvorí štandardnú výbavu modelu Defender OCTA Edition One.

Defender OCTA štandardne prichádza s interiérom s novým semianilínovým koženým čalúnením vo farbe Burnt Sienna s textilným lemovaním KvadratTM vo farbe Ebony. Alternatívne môže byť akýkoľvek Defender OCTA vybavený čalúnením UltrafabricsTM PU vo farbe Light Cloud a Lunar, alebo ebenovou semianilínovou kožou.

Defender OCTA prináša úplne nové sedadlá Performance s výraznejším bočným vedením a s integrovanými opierkami hlavy. Úzke spojenie modelu Defender s hudbou sa dostáva do popredia vďaka pohlcujúcej audio technológii Body and Soul Seat, ktorá sa prvýkrát dostáva aj do modelu Defender.

Sedadlo Body and Soul Seat vzniklo v spolupráci s odborníkmi z hudobného priemyslu SUBPAC a Coventry University. Umožňuje vodičovi a prednému spolujazdcovi hudbu počuť aj cítiť.

K dispozícii je aj šesť wellness programov, ktoré pomôžu cestujúcim uvoľniť sa, alebo, v závislosti od ich preferencií, pomôžu zlepšiť reakcie a sústredenie vodiča na cestách.

Nové objednávkové knihy modelu Defender OCTA sa oficiálne otvoria 31. júla. Základná cena sa na Slovensku začína od 182 602 eur. Cena nového modelu Defender OCTA Edition One, dostupného počas prvého roku výroby, štartuje na Slovensku od 201 227 eur.

Nový vysokovýkonný terénny hrdina sa verejne a dynamicky prvý raz predstaví 11. - 14. júla 2024 na podujatí Goodwood Festival of Speed.