Prečo sa vyplatí mať havarijné poistenie?

Havarijné poistenie
Zaujímavosti
Publikoval Martin

Veľa ľudí berie dobrovoľné poistenie za zbytočný luxus. Veď prečo by mali platiť za niečo, čo vlastne nepotrebujú. No naozaj to poistenie nepotrebujete? Napríklad také havarijné poistenie vám vie pomôcť v situáciách, kde si povinné poistenie neporadí.

Auto má dnes každá rodina aspoň jedno, ale častejšie dve. Pre každé z nich je potrebné mať uzavreté povinné zmluvné poistenie, ktoré musíte mať zo zákona. Aj preto je často pre mnohých ťažké platiť ešte ďalšie poistenie, zvlášť, keď nie je povinné. A vy ste predsa nikdy nemali nehodu a nikdy ste nepotrebovali riešiť nejakú škodu na aute, tak na čo by vám havarijné poistenie vôbec bolo? Verte tomu alebo nie, kasko sa naozaj oplatí uzavrieť, aj keď ide o dobrovoľné poistenie, nikdy neviete, čo sa môže stať.

Obsah

Čo všetko kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie má tú výhodu, že si sami vyskladáte riziká, ktoré vám bude poistenie kryť. K tým hlavným patria škody spôsobené dopravnou nehodou, vandalizmom, následkom prírodnej katastrofy a krádež auta. K nim si ale môžete pridať napríklad krytie škôd spôsobených zrážkou so zverou, poistenie čelného skla alebo osôb a vecí v aute.

Oproti povinné zmluvnému poisteniu sa kasko vzťahuje na škody na vašom aute, a je jedno či to bude poškriabaný lak na dverách, lebo ste zaparkovali príliš blízko stĺpu či steny, alebo škody spôsobené dopravnou nehodou.

Koľko vás to bude stáť?

Havarijné poistenie nemusí byť vôbec drahé. Cena sa odvíja od stavu auta a profilu vodiča, teda jeho veku, bydliska a iných. Samozrejme, ak si k poisteniu pridáte ďalšie doplnkové poistenia nad rámec základu, do ceny sa to premietne tiež. Rovnako tiež záleží na zvolených limitoch poistenia a spoluúčasti.

Poistenie platí aj v zahraničí

Dnes vám havarijné poistenie uzavreté na Slovensku platí aj v zahraničí. Krajiny, kde platí nájdete v poistnej zmluve, prípadne sa informujte na poisťovni. Ak sa chystáte autom na dovolenku, je dobré si zistiť, či v niektorých krajinách nie je havarijné poistenie povinné, tak ako v prípade povinného zmluvného poistenia, aby ste neboli pri kontrole prekvapený.