AUTORIDE

Ponuka ojazdených hybridov a elektromobilov na Slovensku za rok narástla takmer o tri štvrtiny

Pobočka AAA - Bratislava
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Hybridy a elektromobily si postupne nachádzajú miesto aj na slovenských cestách. Priaznivci týchto ekologickejších vozidiel si v roku 2019 mohli vyberať z podstatne širšieho spektra ako predošlý rok. V ponuke automobilov z druhej ruky sa minulý rok objavilo celkom o 943 hybridov a elektromobilov viac. Dáta vychádzajú z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených automobilov, ktoré dlhodobo vyhodnocuje medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Autá s rôznymi alternatívami hybridných pohonov, ako aj čisto elektrické autá si už aj na Slovensku získavajú svoj priestor popri klasických autách so spaľovacími motormi. Svedčí o tom ich rastúci podiel v ponuke bazárov, firiem a súkromných inzerentov. Zatiaľ, čo za celý rok 2018 sa ich spolu na slovenskom trhu medzi ojazdenými autami objavilo na predaj celkom 1280, v roku 2019 sa ich počet vyšplhal až na 2223, čo je nárast o 74 percent. „Ponuka hybridov a elektromobilov síce každoročne rastie, ale ak sa pozrieme na celkové čísla, ešte stále ide o záležitosť skôr fanúšikov moderných technológií. Pokiaľ nebude vybudovaná adekvátna infraštruktúra, motoristi sa budú stále orientovať na vozidlá s konvenčným pohonom,“ konštatuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

A ako vlastne vyzerá typický jazdený hybrid či elektromobil v ponuke slovenských inzerovaných áut? Podľa štatistík má najčastejšie o niečo viac ako dva roky, najazdených má v priemere 27 166 kilometrov a zaobstaráte si ho za čiastku okolo 21 tisíc eur. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa cena síce zvýšila, ale zato si Slováci môžu kúpiť podstatne mladší automobil, s najnižším priemerným nájazdom kilometrov za posledné 4 roky. Pre porovnanie, v roku 2016 si záujemcovia o elektromobil či hybrid mohli vyberať najčastejšie z áut s nájazdom 78 tisíc kilometrov a vekom 3,2 roka. Podobný trend sleduje spoločnosť AAA AUTO aj v ďalších krajinách , v Českej republike, v Poľsku aj v Maďarsku. „Na trh sa dostávajú čím ďalej tým mladšie ojazdené autá. Konzervatívni stredoeurópski zákazníci si zatiaľ nenašli cestu k starším elektromobilom, z tohoto dôvodu sa ponuka orientuje skôr na mladé jazdené autá,“ dodáva Karolína Topolová.

Slováci pri výbere hybridu a elektromobilu mohli naraziť najčastejšie na modely značky Toyota. Najobľúbenejší je model Toyota Auris, hneď za ňou nasleduje Toyota C-HR a tretiu priečku obsadil model Toyota Prius.

Trh ojazdených automobilov v decembri 2019