Ponuka ojazdených áut v januári výrazne stúpla, autá sú ale drahšie

Automobil
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis

Jazdené vozidlá vošli do nového roka v znamení vyššej obstarávacej ceny a väčšieho výberu. Zatiaľ čo v decembri 2019 sa ich cena pohybovala najčastejšie okolo 6 000 eur, v januári stúpla na 9 000 tisíc. Záujemcovia si mohli vyberať z takmer 70 tisíc vozidiel, teda o 25 tisíc viac ako v decembri. Dáta priniesol kontinuálny monitoring trhu ojazdených vozidiel na Slovensku, ktorý pravidelne vykonáva medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Január 2020 sa do štatistík premietol ako štedrý mesiac, čo sa týka počtu všetkých ponúkaných automobilov od súkromných inzerentov, bazárov a firiem. Oproti decembru 2019 sa značne rozšírila ponuka vozidiel, konkrétne o 25 tisíc áut, ale zároveň stúpli aj ich ceny o 3 000 eur. „Zrejme aj tohtoročné teplé januárové počasie má významný vplyv na zvýšený záujem ľudí o výmenu automobilov. Zvýšila sa nielen ponuka vozidiel, ale vzrástol aj dopyt po nich. Len v našich autocentrách sme v januári predali o 19 percent viac áut, než minulý rok v takomto období. Uplynulý mesiac tak bol pre nás s viac ako 7000 vozidlami predajne najsilnejším januárom za skoro tridsať rokov pôsobenia na trhu. Potvrdila sa predikcia ekonómov a dochádza k zdraženiu automobilov na trhu. Môžeme teda očakávať, že bude veľký záujem zákazníkov aj v nasledujúcich mesiacoch až do doby kým, dôjde k navýšeniu aktuálnych cien,“ podotýka Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

Nárast počtu automobilov v ponuke s vyššou cenou sa odráža na veku automobilov, ktorý sa znížil na najčastejších 6,4 roku. Znížil sa aj nájazd kilometrov o 38 tisíc, na 131 tisíc. Ponuka najčastejšie ponúkaných modelov sa oproti decembru nezmenila na žiadnej z prvých štyroch priečok. K zmene dochádza až na piatej pozícii, kde Škodu Superb vystriedalo Audi A6. Do popredia sa dostali aj modely ako BMW 3 a Mercedes E. Väčšina vozidiel, presnejšie 62 percent mala dieselový motor, 21 percent áut bolo na benzín a 17 percent tvorili automobily na alternatívny pohon.

Aj keď niektoré modely sú u šoférov obľúbené už dlhé roky, postupne začínajú z trhu miznúť a to z pochopiteľných dôvodov, medzi ktoré patria opotrebovanie materiálu, nedostupnosť súčiastok či servisu. Na prvom mieste je tu Škoda Felicia, ktorá minulý rok oslávila už 25 rokov na slovenskom trhu. Kým v roku 2018 ich išlo do šrotu 1 104, minulý rok to bolo už 1 292. Podobný pokles výskytu zaznamenávajú aj staršie modely Opelu Astra a Renaultu Megane.

TOP 10 najinzerovanejších ojazdených automobilov v januári 2020

Screenshot 2020-02-09 at 21.29.17
Tagy: Novinky