Ponuka jazdených áut na trhu sa výrazne zvýšila, v máji padali historické rekordy

Autá na pobočke
Novinky
Publikoval Martin

Ponuka ojazdených áut na Slovensku a v Česku za mesiac narástla o vyše 17 tisíc áut

Kým počas prvých mesiacov tohto roku bol trh s jazdenými autami v útlme, ktorý bol výrazne ovplyvnený protipandemickými reštrikciami, vrátane zákazu maloobchodného predaja, po ich uvoľnení sa poriadne rozhýbal. V máji sa na Slovensku ponuka inzerovaných jazdených vozidiel medzimesačne rozšírila o 3 667 áut, na českom trhu ich pribudlo dokonca vyše 13 tisíc. Vyplýva to z kontinuálnej analýzy trhu ojazdených áut, ktorú pravidelne realizuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO.

„Je vidieť, že ľudia majú potrebu svoje autá obmieňať, pretože nápor zákazníkov bol v máji naozaj enormný. Celkovo sme máj zakončili rekordom, v skupine sme prvýkrát predali viac ako 8 500 áut za mesiac. Mnohí ľudia zrejme nemali svoje zarobené peniaze kde minúť, a tak sa odložená spotreba začala prejavovať prakticky hneď, ako to bolo možné, " hovorí prevádzkový riaditeľ autocentier AAA AUTO Petr Vaněček.

Obrovský dopyt so sebou však prináša zvýšenie cien ponúkaných áut na celom slovenskom trhu s jazdenými vozidlami. "V medziročnom porovnaní vidíme, že sa stredná hodnota ceny zdvihla z vlaňajších 6 200 eur na súčasných 6 300 eur. Aj keď ponúkaných áut na trhu pribudlo, sú modely, ktoré sú nedostatkové, čo pochopiteľne ich cenu zvyšuje. A s blížiacim sa letom a potrebou áut na dovolenky sa pravdepodobne ešte cena mierne zvýši, najmä u väčších rodinných áut," dopĺňa Vaněček.

Najinzerovanejšie vozidlá v SR v jednotlivých kategóriách v máji 2021

TOP 10

TOP 10 hybridné vozidlá

TOP 10 SUV

1.

Škoda Octavia

Toyota RAV 4

Toyota RAV 4

2.

Volkswagen Passat

Toyota Auris

Volkswagen Tiguan

3.

Škoda Fabia

Toyota C-HR

Kia Sportage

4.

Volkswagen Golf

Toyota Corolla

BMW X5

5.

Škoda Superb

Toyota Yaris

Volkswagen Touareg

6.

BMW 3

Toyota Prius

Hyundai Tucson

7.

Audi A4

Toyota Camry

BMW X3

8.

BMW 5

Ford Mondeo

Mercedes ML

9.

Audi A6

Suzuki SX4 S-Cross

Škoda Kodiaq

10.

Ford Focus

Lexus RX

Audi Q7

Situácia na trhu ojazdených áut v máji 2021

V máji 2021 bolo na slovenskom trhu inzerovaných 51 382 ojazdených áut, čo je o 3 667 viac ako v apríli 2021. Stredná hodnota ceny medzimesačne klesla o 300 eur na 6 300 eur. Stredná hodnota veku bola 9,4 roku a tachometer najčastejšie ukazoval 160 000 km. Najviac bolo v ponuke vozidiel Škoda Octavia (3 913 ks), VW Passat (2 052 ks) a Škoda Fabia (2 051 ks).