Ponuka automobilov na európskom trhu naďalej klesá, rast cien sa v lete spomalil

Inzerované jazdenky
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Nedostatok automobilov na celoeurópskom trhu sa naďalej prehlbuje. V ponuke v krajinách V4 ich len za posledný mesiac ubudlo 27 tisíc.

Spomalenie výroby nových automobilov a neistá ekonomická situácia naprieč celou Európou výrazne ovplyvňuje trh ojazdených automobilov. Len za posledný mesiac sa v ponuke objavilo o 27-tisíc automobilov menej ako v tom predošlom. Aj cez tento trend, ktorý dlhodobo vedie k rastu cien, zdražovanie ustúpilo. Na jeseň však podľa odborníkov ceny opäť porastú. Vyplynulo to z analýzy trhu najväčšieho predajcu automobilov, skupiny AURES Holdings.

Celý európsky trh bojuje s nedostatkom nových automobilov, čo podporuje dopyt po zánovných a ojazdených automobiloch. Na druhú stranu sa ale ponuka ojazdených áut na trhu zužuje, a aj keď ceny v lete rastú len mierne, na jeseň očakávame výraznejší nárast podporený prehĺbením nedostatku najžiadanejších ojazdených áut, " hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO . Na Slovensku bolo v júli v inzercii ponúknutých celkovo 42 618 automobilov s najčastejšou cenou 6 290 eur, nájazdom 170 000 km a vo veku desať rokov. „Za posledný mesiac sme zaznamenali nárast počtu automobilov s pôvodom zo zahraničia. Vozidlá na dovoz tvorili 43% celkovej ponuky. V máji to bolo len 36%. Bohužiaľ sa medzi týmito vozidlami objavujú aj automobily z oblastí zasiahnutých povodňami. V dôsledku absencie celoeurópskej databázy s históriou ojazdených áut je tak oveľa jednoduchšie a finančne výhodnejšie predať takto znehodnotené vozy nič netušiacemu zákazníkovi napríklad na Slovensku, " upozorňuje Karolína Topolová.

Vývoj počtu ojazdených automobilov v ponuke trhu v krajinách V4

Vývoj na trhu jazdených áut

>Situácia na trhu ojazdených vozidiel v júli 2021