Poistenie auta v roku 2019 bude drahšie, vyberajte ho obozretne

Poistenie auta
Novinky
Publikoval Denis

V roku 2019 môžeme opäť očakávať mierne zvýšenie cien povinného zmluvného a havarijného poistenia. Toto zdražovanie má viacero príčin, jednou z nich je aj legislatívna úprava platná od 1. januára 2019. Viac ako inokedy tak stojí za zváženie, či vám vaša poisťovňa naozaj ponúka to najvýhodnejšie poistenie, a či sa neoplatí poobzerať po niečom inom.

Prečo bude poistenie auta drahšie?

Obsah

Na ceny povinného zmluvného poistenia má vplyv viacero faktorov, ktoré sa medzi sebou navzájom dopĺňajú a ovplyvňujú. Medzi externé faktory patrí napríklad ekonomická situácia v krajine, konkurencia alebo legislatívna úprava v oblasti poisťovníctva. Konkrétnu cenu vášho poistenia môže ešte ovplyvniť (a ovplyvní) typ a značka vozidla, na ktorom jazdíte, váš vek, počet odjazdených kilometrov, či rôzne bonusy alebo malusy, ako sú napríklad vernostné zľavy alebo zľavy pri flotilovom poistení.

Zdvíhanie cien PZP v posledných rokoch je dôsledkom odporúčaní Národnej banky Slovenska, ktorá dlhodobo upozorňuje poisťovne, že súčasná hladina cien povinných zmluvných poistení nezodpovedá reálnej škodovosti na cestách, a je nastavená príliš nízko. Zvyšovanie cien sa však nedeje skokovo, podľa štatistík ide ročne o päť až šesťpercentný nárast. Takáto úroveň zdražovania PZP sa očakáva aj v roku 2019. Do hry však vstúpi ešte jeden faktor. Právna norma platná od 1. januára 2019. O čo ide?

Nová daň na neživotné poistenie

Od 1. januára 2019 začne platiť nová daň z neživotného poistenia. Poisťovne tak musia z poistného zaplatiť štátu odvod vo výške 8 %. Štátny úmysel je jasný – získať do pokladnice viac peňazí z vrecka finančných inštitúcii. Bolo by naivné myslieť si, že poisťovne budú platiť nový odvod štátu a tento výdavok sa nebudú snažiť vykryť zvýšením príjmov zo samotnej služby, ktorú poskytujú. Samozrejme, zvýšenie cien poistenia auta nebude vo výške nového daňového odvodu. Konkurencia na trhu bude ceny tlačiť dole. Vo výsledku však aj tak môžeme v roku 2019 očakávať nárast okolo 6 %, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch.

Čo s tým?

Najvhodnejší čas, kedy zmeniť poisťovňu poskytujúcu povinné zmluvné poistenie, je práve prelom kalendárnych rokov. Poisťovňa by vám mala podľa novej právnej úpravy poslať 10 týždňov pred uplynutím poistného obdobia informáciu o blížiacom sa konci poistenia, spoločne s informáciou o výške nového poistného. Neváhajte si cenu poistenia auta porovnať. Niektoré poisťovne poskytujú zľavy, ktoré môžu celkovú cenu poistenia posunúť v ich prospech.

Prieskum cien poistenia pritom zaberie len niekoľko minút. V súčasnosti existuje na trhu viacero porovnávačov poistenia, ako napríklad Superpoistenie.sk, ktoré monitorujú služby všetkých poisťovní na slovenskom trhu, a vy si tak viete jednoducho nájsť to najvýhodnejšie. Poistenie auta online je tak rýchle a máte istotu, že službu, ktorá je prikázaná zákonom a vy sa jej teda nemôžete vyhnúť, zbytočne nepreplácate.